Kiedy obiad składa się z dwóch dań, należy pamiętać o uprzątnięciu ze stołu naczyń i sztućców po pierwszym daniu. Talerz, na którym stała zastawa do zupy nie służy do jedzenia z niego kolejnych potraw. Należy więc położyć drugie danie na innym talerzu i umieścić ten talerz na wcześniej wymienionym. Niepotrzebną już zastawę z poprzedniego posiłku zbiera się, stojąc po prawej stronie gości. Po lewej stronie podaje się czyste naczynia. Kiedy drugie danie zostanie wniesione, podaje się je przy prawej ręce gościa.

Danie mięsne kroi się nożem, trzymanym w lewej dłoni, a zjada się widelcem w lewej ręce. Tak samo powinny być ułożone sztućce przeznaczone do drugiego dania. Nie zawsze kolejnym posiłkiem jest mięsna potrawa i ziemniaki. Jeśli podany zostanie np. bigos, wystarczy położyć widelec. Jeżeli goście zjedzą spaghetti, oprócz widelca można umieścić na stole łyżkę, o którą opiera się nawijany makaron.

Najczęściej do drugiego dania podaje się wino. Jeśli serwowane będą potrawy z białego mięsa (np. kurczak), wypada podać do nich białe wino. Kiedy natomiast na drugie danie częstuje się posiłkami z czerwonego mięsa (np. wieprzowina), wino powinno być wytrawne, czerwone. Wino musi być nalane kieliszków, które należy ułożyć po prawej stronie nad sztućcami. Na stole powinna stać butelka, z której będzie się przelewać trunek do kieliszków. Białe wino serwuje się schłodzone, a czerwone powinno mieć temperaturę pokojową.

Kiedy wiadomo, że osoba przy stole nie będzie dalej jadła posiłku? Zwraca się uwagę na ułożenie sztućców. Skrzyżowane nóż i widelec z ząbkami do talerza oznaczają, że gość na chwilę przerwał posiłek. Jeśli sztućce będą ułożone obok siebie to sygnał, że można zabrać talerz. Oczywiście wypada zapytać w razie wątpliwości, czy osoba będzie jeszcze jadła podaną potrawę.

Zazwyczaj goście sami proszą o dokładkę. Niektórzy jednak uważają, że grzeczniej będzie zasugerować gospodarzom, aby na talerzu znalazła się jeszcze jedna porcja. Jeśli osoba przy stole odkłada skrzyżowane sztućce w taki sposób, że ząbki widelca są widoczne, jest to sygnał, że ktoś chciałby, aby podano mu kolejną porcję tego samego dania.

Serwując drugie danie, trzymacie się sztywno reguł czy podajecie je zgodnie z upodobaniami?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak podawać owoce morza?
Następny artykułJak podawać martini?

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here