Savoir-vivre Jak poprawiać błędy w towarzystwie? Jak uniknąć błędów?

Jak poprawiać błędy w towarzystwie? Jak uniknąć błędów?

-

Bywają przeróżne błędy w towarzystwie. Najczęściej jednak popełnia się błędy językowe, czyli wszelkiego rodzaju przejęzyczenia i błędy stylistyczne.

Etykieta nie zezwala na publiczną korektę cudzych błędów. Poprawianie takiej osoby mogłoby ją zawstydzić, a nawet upokorzyć. Nie wypada komentować na głos cudzych błędów, a tym bardziej wytykać ich publicznie. Absolutnie niedopuszczalnym jest przedrzeźnianie osoby, która się przejęzyczyła, lub powiedziała coś nieprawdziwego. Jeśli zauważymy u kogoś jakieś nieprawidłowości językowe, a on dalej w nie brnie – możemy jedynie nawiązać kontakt wzrokowy z tą osobą lub zatuszować jej błąd wśród reszty towarzystwa.

Aby nie popełniać błędu:


1. Należy obserwować inne osoby w towarzystwie i na podstawie ich zachowania zgłębiać zasady obycia towarzyskiego.

2. Zachować ostrożność w poruszaniu kwestii, w których nie jesteśmy ekspertami (możemy posiłkować się formułami: „o tyle, o ile wiem”, „nie jestem pewna, ale”, „wydaje mi się, że..”)

3. Nie używać słów, których znaczenia nie jesteśmy do końca pewni

4. Nie przesadzać z alkoholem, nie sprzyja on zachowaniu poprawności językowej.

Zdarzyło Wam się zwrócić uwagę komuś, kto popełnił błąd? A czy Wam kiedyś zwrócono uwagę? W jakiej sytuacji? Dajcie znać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co warto zobaczyć w Sandomierzu?

Do najbardziej znanych zabytków Sandomierza zalicza się Bramę Opatowską, renesansowy ratusz, katedrę i zamek z XIV wieku oraz ponad czterystuletnie Collegium Gostomianum (jedna z najstarszych szkół w Polsce). Brama Opatowska została zbudowana w XIV-XVI wieku. Tuż obok niej można podziwiać fragmenty średniowiecznych murów obronnych oraz furta dominikańska tzw. "Ucho igielne".

Jak dobrać deskę snowboardową?

Warunkiem niezbędnym do pełnego czerpania z walorów jazdy na desce, jest odpowiednio dobrany sprzęt. Jego wybór powinniśmy uzależnić od takich czynników jak nasze warunki fizyczne, poziom zaawansowania, preferowany styl jazdy oraz płeć. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące doboru deski snowboardowej znajdziemy poniżej.

Zobacz też

Zapchany filtr paliwa – objawy, przyczyny

Zapchany filtr paliwa bardzo źle świadczy o właścicielu auta i o jego dbałości o pojazd, ale jeszcze gorzej może świadczyć o jakości zatankowanego paliwa. W większości przypadków zapchane filtry spotyka się w samochodach napędzanych silnikami diesla.

Liofilizowane owoce i warzywa – dawka witamin przez cały rok

Z pewnością każdy z nas uwielbia spożywać świeże owoce. Dostarczenie naszemu organizmowi bomby witaminowej niezwykle skutecznie wzmacnia. Niestety, sezon...

Jak udekorować domek ogrodowy, gdy ma się ograniczony budżet?

Każdy z nas marzy o tym, aby jego miejsce odpoczynku było wygodne i przytulne. Jednak równie ważne jest to,...

Może Cię zainteresuje: