Spróbujmy jednak w tym miejscu wypreparować pewien zestaw zachowań, które są niedopuszczalne w obsłudze kelnerskiej, a mogą zaistnieć i, niestety, często do nich dochodzi.

Załóżmy zatem, że kelner wywiązał się ze swoich podstawowych obowiązków, to znaczy wszystko przebiegło według ściśle określonego planu: powitanie, podanie napojów i menu, podanie dań, sprzątnięcie ze stołu, podanie menu, podanie deseru, rachunek, pożegnanie. Jego postawa jednak była lekceważąca, w sposób opryskliwy odpowiadał na zadane przez klienta pytania dotyczące menu lub też wyśmiewał niewiedzę konsumenta dotyczącą potraw znajdujących się w karcie. Jest to oczywiście sytuacja niedopuszczalna w obsłudze kelnerskiej.

Podobnie też nie wolno kelnerowi dać się wyprowadzić z równowagi. W myśl zasady „klient nasz pan” każdy osoba z obsługi zobligowana jest do cierpliwego i wyrozumiałego traktowania nawet najbardziej uciążliwego gościa. Absolutnie niedopuszczalne jest także, aby kelner domagał się napiwku lub choćby nawet tylko go zasugerował.

Jeśli zaś idzie o higienę i kulturę pracy personelu restauracji czy innego lokalu gastronomicznego, to i w tym wypadku liczba możliwych wykroczeń jest spora. Obsłudze nie wolno na przykład dotykać jedzenia w czasie jego serwowania czy go próbować. Wszelkie czynności w stylu wydmuchiwanie nosa czy kichanie nie powinny być również wykonywane przez kelnera ostentacyjnie publicznie, a już na pewno nie w sytuacji, gdy obok niego znajduje się taca z posiłkiem. O tym zaś, iż picie alkoholu czy palenie papierosów w sali restauracyjnej jest niedozwolone wspominać chyba nie trzeba.

Zbyt wyzywający makijaż w przypadku pań bądź też zbyt długie i pomalowane na jaskrawy kolor paznokcie należą do elementów, które potencjalny pracodawca wymieni prawdopodobnie jako niedopuszczalne już w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Do tego zestawienia rzeczy zakazanych dodać należy jeszcze, iż w pracy kelnera bardzo istotne jest stonowanie oraz wysoka kultura osobista. Dlatego też przyjęto, że nie powinno się obsługiwać swoich prywatnych gości, przez co atmosfera mogłaby ulec nadmiernemu rozluźnieniu, tudzież także rozmowy pomiędzy członkami personelu powinny być dyskretne i sporadyczne.

Uwaga!

Biorąc jednak pod uwagę różnorodność lokali gastronomicznych można założyć, iż w niektórych restauracjach panuje z góry ustalona swoboda obyczajów i część z powyższych zasad jest przez personel świadomie łamana. W tym tekście spróbowaliśmy jedynie przybliżyć te zjawiska, które generalnie przyjmuje się w zawodzie kelnera za niedopuszczalne.

Czego nie powinien robić kelner? Co Was najbardziej drażni? Zwracacie wtedy uwagę czy milczycie?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSałatki z tofu – przepisy
Następny artykułKotlety z tofu – przepis

Ewelina Michalik - absolwentka komparatystyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, aktualnie zaś studentka filologii szwedzkiej na III roku. Jej naukowe pasje związane są z nurtami genderowymi i krytyką feministyczną. Prywatnie wielka miłośniczka Skandynawii i… zimy.

Na studiach polonistycznych zaczęłam się interesować literaturą i kulturą polskiego dwudziestolecia. Wtedy wszystko było inne – eleganckie kobiety, wspaniali gentelmani, inny kodeks wartości… Stąd być może wynika fakt, że wielką wagę przywiązuję do zachowań zgodnych z savoir vivrem. Praktyczną wiedzę w tej dziedzinie zdobyłam również pracując przy obsłudze przyjęć odbywających się na zamku należącym do belgijskiej rodziny królewskiej.

W wolnych chwilach lubię oglądać filmy – od brytyjskich komedii romantycznych po kino postmodernistyczne, słuchać każdej dobrej muzyki, szczególnie tej rodem z północy i gotować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here