Kluczem do bycia damą jest połączenie starych tradycji z wymogami nowoczesności. Damą zatem nie jest już nobliwa pani w dworskiej sukni. Współcześnie mianem damy określa się kobietę elegancką i posiadającą klasę.

Często kobiety chcąc wyglądać jak najpiękniej -przesadzają z makijażem, biżuterią, a także perfumami. Tymczasem prawdziwa dama potrafi zachować we wszystkim umiar. Ubiera się stosownie do okazji. Nie przesadza z ilością biżuterii ani ilością użytych perfum. Zbyt intensywna woń perfum zamiast budzić pozytywne emocje może przeszkadzać, a nawet drażnić innych. Makijaż damy powinien podkreślać jej urodę. Kobieta dostosowuje swój makijaż do okoliczności, a także pory dnia. Nigdy nie powinien stwarzać efektu „maski” na jej twarzy. Dama nigdy również nie poprawia swojego makijażu publicznie. Chcąc dokonać pewnej korekty powinna- przepraszając towarzystwo udać się w jakieś ustronne miejsce. Absolutnie niedopuszczalnym również jest przeczesywanie włosów publicznie, a także wyciąganie kosmetycznych akcesoriów (szminek, lusterka, pudru) na przyjęciach, lub w restauracji. Nawet najdroższą i najelegantszą kreację potrafią zepsuć zagięcia, oderwany guzik, bądź ciągnąca się nitka.

Gdy kobieta z klasą zabiera głos, powinna odpowiednio go modulować, a także używać stosownych słów. Damie nie wypada podnosić głosu oraz używać wulgaryzmów. Czasami jednak większą rolę niż słowa odgrywają czyny. Harmonia ruchów, kontrola gestów świadczą o posiadaniu klasy przez kobietę. Damie nie przystoi stawiać wielkich, męskich kroków. Powinna porusza się drobnymi krokami. Niosąc torebkę nie wymachuje nią energicznie. Siadając natomiast delikatnie wygładza tył spódnicy. Siedząc na krześle lub fotelu dama zakłada nogę na nogę, bądź też trzyma je złączone razem.

Prawdziwej damie nie przystoi gadulstwo. Umiejętność słuchania świadczy o dobrych manierach drugiej osoby. Podczas rozmowy nie należy również źle wypowiadać się o innych, unikać plotek, a także negatywnych komentarzy.

Uwaga!

Kobiety lubią komplementy, lecz nie zawsze wiedzą, jak należy je przyjmować. Gdy ktoś obsypuje nas komplementami nie należy ich usilnie negować. Wystarczy skromnie podziękować, a także odwzajemnić się rozmówcy uśmiechem.

Myślicie, że współcześnie istnieją jeszcze damy? Znacie jakieś kobiety z klasą? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here