Savoir-vivre Jak składać życzenia w pracy?

Jak składać życzenia w pracy?

-

Przede wszystkim należy zrobić to osobiście. Nie wypada wysyłać życzeń mailowo, lub smsem. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy firma liczby kilkudziesięciu pracowników, albo w okresie przedświątecznym przebywamy na urlopie, bądź delegacji. Składając życzenia bliższemu współpracownikowi możemy uściskać go, albo poklepać po plecach.

W relacjach z innymi wystarczy uścisk ręki. Jeśli nie utrzymujemy z kimś bliższych stosunków i nie znamy się na stopie prywatnej należy być nieco powściągliwym. W takich sytuacjach po złożeniu życzeń pierwszy reaguje solenizant, bądź jubilat. To do niego należy decyzja, czy odwzajemni się uściskiem dłoni, przytuleniem, czy tradycyjnym podziękowaniem. Trzeba być jednak przygotowanym na to, że wzruszony naszą serdecznością, kierowany emocjami, jubilat zareaguje wylewnie Nie należy wzbraniać się przed uściskiem, a nawet pocałunkiem w policzek.

Samo myślenie i planowanie, tego co powiemy drugiej osobie może być bardzo stresujące, dlatego czasem nie warto zastanawiać się nad tym. Gdy czujemy, że nadszedł najwłaściwszy moment wystarczy podejść do wybranej osoby i złożyć jej życzenia.

Składając życzenia przełożonemu powinniśmy uczynić to z należytym szacunkiem. Najlepiej jest traktować swojego szefa jako osobę bez płci i bez wieku- zdecydowanie ułatwi nam to złożenie mu neutralnych życzeń.

W każdej firmie inaczej obchodzi się urodziny, imieniny pracowników. Różne formy mogą przybierać też spotkania przedświąteczne (opłatkowe, lub tzw. „śledzik”). Niektórzy pracownicy z okazji swojego święta przynoszą do pracy poczęstunek, jeszcze innym zwyczajem jest wspólne wyjście po pracy. Jeśli taka impreza jest wcześniej zaplanowana wypada przynieść drobiazg dla solenizanta. Gdy nie należy on do naszych najbliższych znajomych podarunek może być symboliczny.

W firmach zatrudniających wielu pracowników niemożliwym jest, aby wszystkich łączyły bliższe relacje. Jeśli jednak wiemy, że któryś z pracowników obchodzi święto- wypada złożyć mu stosowne życzenia. Nie będzie to narzucanie się drugiej osobie, a jedynie miły gest ze strony jednego ze współpracowników.

Istnieje u Was w firmie zwyczaj składania sobie życzeń? Co myślicie na ten temat? Lubicie to? Dajcie znać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Czy obligacje są opodatkowane?

Kwestia opodatkowania zysków czerpanych z obligacji jest dość złożona, ponieważ fiskus dokonuje rozróżnień pomiędzy poszczególnymi typami tych papierów wartościowych. Z punktu widzenia opodatkowania największe znaczenie ma podział na emitowane przez Skarb Państwa obligacje oszczędnościowe oraz pozostałe papiery dłużne. Szczególny status papierów oszczędnościowych wiąże się z faktem, że Skarb Państwa przewidział dla swoich kredytodawców preferencyjne metody opodatkowania.

Wieczorne wyjścia nastolatków

W życiu nastolatków przychodzi czas, kiedy pragną przebywać poza domem do późnych godzin nocnych. Imprezy, dyskoteki, wieczorne seanse kinowe kończą się sporo „po dobranocce”. Ograniczenia ze strony dorosłych coraz bardziej zaczynają denerwować i krępować młodzieżową swobodę. W domach często dochodzi do sprzeczek.

Zobacz też

Uzdatnianie wody z własnego ujęcia – informacje

Uzdatnienie wody może okazać się po prostu nieopłacalne. Jeżeli analiza wody jest niekorzystna, uzdatnianie jej dla potrzeb domu jednorodzinnego jest bardzo kosztowne i nieekonomiczne. Uzdatnianie wody, która nie nadaje się do spożycia wymaga zakupu stacji uzdatniającej – w innych przypadkach wystarczy dobry filtr wodny.

Trybunki konferencyjne dla każdego przedsiębiorcy

Zdarza Ci się organizować lokalne kampanie marketingowe lub różnego rodzaju spotkania, konferencje, czy nawet wystawiać swoich przedstawicieli handlowych na...

Czy warto ozonować mieszkanie? Sprawdź jak wybrać generator ozonu

Czasem nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele dodatkowych i wygodnych funkcji oferuje nam nowoczesna technologia. Równie często bagatelizujemy ją...

Może Cię zainteresuje: