Savoir-vivre Jak serwować białe wino?

Jak serwować białe wino?

-

Dlatego słone dania zyskają większego wyrazu, gdy będziemy do nich popijać wino białe. Białe wino doskonale nadają się poza tym do dań rybnych, potraw sporządzonych z białego mięsa czy drobiu. Także posiłkom z dużą zawartością tłuszczu towarzyszyć może lampka białego win. Smakosze zachwycają się na przykład golonką, do której serwuje się właśnie ten rodzaj alkoholu. Trunkiem tym zazwyczaj rozpoczyna się również właściwą, to znaczy następującą tuż po aperitifie, część każdego przyjęcia. Wino białe nadaje się bowiem świetnie do wszelkich przekąsek.

Reguły serwowania białego wina są bardzo zbliżone do tych, które obowiązują w przypadku wina czerwonego. Podstawową sprawą jest oczywiście dobór odpowiednich kieliszków. Mają one być wykonane z cienkiego szkła, najlepiej wysokiej jakości, które jest jednocześnie idealnie przezroczyste. Dzięki temu można podziwiać barwę oraz połysk trunku. Charakterystyczne cechy kieliszków służący do picia białego wina to długa cienka nóżka oraz smukła góra, przypominająca swoim kształtem kwiat tulipana. Podobnie jak w przypadku czerwonego wina kieliszki napełniamy winem białym do 2/3 objętości. W ten sposób w naczyniu znaleźć ma się około 80-110 ml alkoholu. Należy pamiętać również, by butelkę trzymać w pewnej odległości od szkła, aby zapobiec jej dotykaniu o brzeg kieliszka, co jest zjawiskiem bardzo nieeleganckim. Wino serwujemy stojąc po prawej stronie i uważamy, by nie uzupełniać kieliszków, które nie są całkowicie opróżnione.

Jeśli chodzi o temperaturę, to białe wino powinno być podawane schłodzone. Optymalna jego temperatura ma mieścić się w granicy 8-10oC. Zaleca się zatem, aby przed spożyciem umieścić butelkę w dolnej części lodówki, w żadnym jednak wypadku nie w zamrażalniku, i w ten sposób oziębić ją. W tej sytuacji obowiązuje również zasada – im słodsze wino, tym lepiej należy je schłodzić.

Białe wina różnią się w znaczący sposób między sobą – rocznikiem, smakiem, charakterem, pochodzeniem. Do wyboru mamy wina wytrawne, półwytrawne, słodkie, półsłodkie. Przy każdym z tym rodzajów mogą pojawić się drobne różnice, jeśli chodzi o sposoby podawania, szczególnie zaś jeśli idzie o możliwość łączenia tych trunków z poszczególnymi potrawami. Jeśli jednak już zdecydujemy się na jakieś wino, powinniśmy pamiętać o tym, by próbować je jakoś zgłębić, dowiedzieć się czegoś o jego specyfice. W końcu picie oraz podawanie wina jest prawdziwą sztuką.

Serwując białe wino, trzymacie się sztywno reguł czy podajecie je zgodnie z upodobaniami?

Ewelina Michalik

Ewelina Michalik - absolwentka komparatystyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, aktualnie zaś studentka filologii szwedzkiej na III roku. Jej naukowe pasje związane są z nurtami genderowymi i krytyką feministyczną. Prywatnie wielka miłośniczka Skandynawii i… zimy.

Na studiach polonistycznych zaczęłam się interesować literaturą i kulturą polskiego dwudziestolecia. Wtedy wszystko było inne – eleganckie kobiety, wspaniali gentelmani, inny kodeks wartości… Stąd być może wynika fakt, że wielką wagę przywiązuję do zachowań zgodnych z savoir vivrem. Praktyczną wiedzę w tej dziedzinie zdobyłam również pracując przy obsłudze przyjęć odbywających się na zamku należącym do belgijskiej rodziny królewskiej.

W wolnych chwilach lubię oglądać filmy – od brytyjskich komedii romantycznych po kino postmodernistyczne, słuchać każdej dobrej muzyki, szczególnie tej rodem z północy i gotować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Czy warto inwestować w TFI?

Fundusze inwestycyjne są instytucją zbiorowego inwestowania w różne instrumenty finansowe dostępne na rynku. W Polsce jedynymi podmiotami, które zarządzają wpłaconymi środkami są Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych a ich właścicielami są firmy ubezpieczeniowe, banki czy zagraniczne instytucje, które zajmują się zarządzaniem inwestycjami.

Jak ozdobić meble?

Jeżeli mamy w domu stare lub nieco sfatygowane meble albo jeśli kupiliśmy nową szafkę, ale wydaje nam się ona nijaka, przy użyciu farb akrylowych możemy w prosty sposób wyczarować niezwykłe dekoracje, które tchną w meble nowe życie.

Zobacz też

Zmiana treści umowy o pracę na czas określony

Kodeks Pracy zezwala na wprowadzenie czasowych zmian do treści umowy o pracę. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie dla pracodawców, które umożliwia przeniesienie zatrudnionego na inne stanowisko w pracy. Nie ma także obowiązku wprowadzania trwałych zmian w treści umowy o pracę. Jednak zastosowanie tego rozwiązania wymaga spełnienia kliku warunków.

Żwirek silikonowy dla kota – czym różni się od innych żwirków?

Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element kociej wyprawki. Dziś w sklepach dostępnych kilka różnych typów, każdy...

Na co zwracać uwagę, kupując buty na zimę

Większość sklepów kusi sezonowymi wyprzedażami marek. Warto przyjrzeć się im dokładniej i złowić super perełkę dla siebie. Podpowiadamy, na...

Może Cię zainteresuje: