Zacznijmy od pytania na czyją cześć można wznieść toast, a na czyją savoir – vivre odradzałby wznosić. Zgodnie z zasadami etykiety panowie mogą honorować kobiety toastami, ale panie nie powinny wznosić toastów na cześć mężczyzn. Byłoby gafą, gdyby pracownik uhonorował przełożonego kieliszkiem szampana witając nowy rok, ale szefowi wypada wznosić toast do podwładnego.

Od czego zacząć przemowę noworocznego toastu? Zacząć można od słów „wznoszę toast” albo „chciałbym wznieść toast”. Następnie powinno się powiedzieć z jakiej okazji, w tym przypadku, „aby pożegnać stary rok i przywitać nowy”. Nie będzie też gafą, jeśli odwróci się kolejność, to znaczy najpierw powie się kilka zdań na temat ubiegłego roku i powita się nadchodzący.

Co powiedzieć o starym roku przy okazji toastu? Wspomnieć można najważniejsze wydarzenie, powiedzieć można o sukcesie. Kilka słów, przypominających trudne chwile też nie powinno urazić nikogo, jeśli zostaną dobrane z wyczuciem i kulturą. Jeśli firma zrealizowała niełatwy do osiągnięcia cel, może o tym przypomnieć. Jeżeli dla konkretnej osoby odchodzący rok był szczególnie ważny, ona także powinna o tym powiedzieć, wznosząc toast.

Następnie nawiązując do sukcesu, kierownik firmy może wyrazić nadzieję na dalszy rozwój przedsiębiorstwa. Wypada także podziękować wszystkim pracownikom i życzyć im np. „pomyślności, radosnych dni, spełnienia marzeń”. W tym przypadku nie trzeba składać wyszukanych życzeń, ponieważ te cieplejsze, bardziej osobiste, zarezerwowane są dla bliskich ludzi.

Jeśli do szczęścia osoby, wznoszącej toast za ważny dla niej rok, przyczynił się ktoś inny, grzecznie byłoby pamiętać o nim. Powinien być wspomniany w przemowie, a toast musi honorować także jego. Wypada wówczas podziękować, docenić czyjąś obecność i zapewnić o swojej pamięci.

jak wygłaszać toastysxc.hu

Toast można także wznieść na cześć wszystkich gości. Wtedy każdemu obecnemu (bez wymieniania z imienia i nazwiska) składa się noworoczne życzenia. Jeśli są to bliscy ludzie, słowa powinny być ciepłe, życzliwe. Kiedy przemowa toastu dotyczy dalszych znajomych, savoir – vivre radzi pamiętać o zachowaniu dystansu. Jeżeli do takich osób zwraca się „pani”, „pan”, wznoszenie toastu na ich cześć nie zwalania z takiego tytułowania.

Co według Was powinno się powiedzić, wznosząc toast noworoczny?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zdrowo żywić dzieci?
Następny artykułJak wybrać miejsce przyjazne dziecku?

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here