Savoir-vivre Jak zachować się, kiedy mamy gości?

Jak zachować się, kiedy mamy gości?

-

Właściwe i kulturalne przyjmowanie gości to wizytówka każdej szanującej się pani domu. Każda wizyta zaczyna się od oficjalnego powitania przybyłych gości i daje pierwszą szansę na wykazanie się dobrymi manierami. Panowie powinni pomóc paniom w zdjęciu okrycia wierzchniego, gospodarz domu powinien zabrać je od swoich gości i samodzielnie rozwiesić na wieszakach, aby nie fatygować przybyłych z wizytą. Po tym następuje przywitanie, z którym do swoich gości powinni wyjść gospodarze. W zależności, jaka zażyłość występuje między zebranymi, taktowne będą uściski dłoni, ewentualnie dyskretne pocałunki w policzek. Przy czym jeżeli goście witają się z już zebranymi przy stole, obowiązuje zasada, że kobiety nie muszą wstawać do powitania z innymi, chyba, że jest to osoba starsza, natomiast panowie wstają, aby przywitać panie i jedynie nieznacznie podnoszą się, aby przywitać się z innymi mężczyznami.

W żadnym wypadku nie należy zmuszać gości do zdejmowania obuwia. Można to jedynie delikatnie zasugerować, dając tym samym do zrozumienia, że byłoby to wskazane i proponując pantofle. Z drugiej strony ze strony przybyłych gości dużym nietaktem jest obcesowe wchodzenie do domu w butach, szczególnie jeżeli na zewnątrz jest mokro, a właściciele domu proponują obuwie na zmianę.

Podczas wspólnego posiłku nigdy nie należy nakładać i podawać gościom gotowych porcji. Stawia ich to w niezręcznej sytuacji jeżeli pewnych potraw nie lubią, są na nie uczuleni lub zwyczajnie jeżeli porcja jest zbyt duża, a osoba która ją dostała nie jest aż tak głodna i zostaje zmuszona do zjedzenia więcej niż by chciała, ponieważ nie wypada zostawić jej na talerzu zbyt dużo. Aby uniknąć takich sytuacji najlepiej wszystkie elementy, które składają się na posiłek, przygotować na stole, a wybór potraw oraz wielkość porcji pozostawić każdemu.

O czym rozmawiać przy stole? Zdecydowanie należy unikać tematów związanych z religią i polityką. Są one sprawami bardzo indywidualnymi i mogącymi wywołać sporo zamieszania. Dużo bezpieczniej jest wybrać neutralne i wygodne tematy, nie grożące w żaden sposób wybuchem kłótni czy sporu.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

Joanna Białek

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zespół Cotarda – przyczyny, objawy

Zespół Cotarda jest dość rzadko występującym zaburzeniem. Objawami są urojenia o absurdalnej treści, np.: zaniku niektórych narządów ciała, rozpadzie i dewastacji organizmu, a nawet – w skrajnych urojeniach – o własnej śmierci.

Masaż limfatyczny nóg – jak wykonać? Krok po kroku

Masaż limfatyczny polega na przepchnięciu chłonki przez układ limfatyczny w stronę węzłów chłonnych. Jest efektywnym sposobem leczenia obrzęku. Drenaż limfatyczny można przeprowadzić za pomocą dłoni terapeuty lub aparatów do masażu limfatycznego.

Zobacz też

Jakie witaminy dla sportowca?

Odpowiednio zbilansowana dieta jest dla osoby aktywnej tak samo ważna jak dobrze dobrany trening. Witaminy są jej bardzo istotnym elementem, dlatego warto wiedzieć, spożycie których (i w jakich ilościach) będzie konieczne, by móc bez uszczerbku na zdrowiu cieszyć się sportem.

3 kardigany, które Ci się przydadzą

Kardigan jest rozpinanym swetrem, który od wielu lat jest jednym z podstawowych elementów damskiej garderoby. Najlepiej zaopatrzyć się w...

Obozy młodzieżowe dla wszystkich fanów piłki nożnej

Bierzesz sobie do serca prośby Twojego syna? A Twoje dziecko od dawna prosi o to, by mogło jechać na...

Może Cię zainteresuje: