Kolor obrusu dobierany jest do zastawy. Jeśli zastawa jest wzorzysta obrus powinien być gładki i kolorystycznie komponować się z serwisem. Zasada ta działa też w drugą stronę: jeśli jest jednokolorowy to dobiera się do niego wzorzysty obrus. W przypadku świąt oraz wystawnych przyjęć najczęściej wybieranym kolorem nakrycia stołu jest biały, który wprowadza uroczystą atmosferę.

Istnieją cztery podstawowe kształty obrusów: podłużne, owalne, kwadratowe i okrągłe. Dzięki różnym kształtom obrusów możemy urozmaicić wygląd stołu poprzez położenie na owalnym stole – pokrycia o podłużnym kształcie. Należy tylko pamiętać o tym, że taki obrus pasuje wyłącznie do stołów prostokątnych i owalnych.

Aby dobrać odpowiedni rozmiar obrusa musimy uwzględnić nie tylko wymiary stołu, ale również ilość tkaniny, która będzie z niego swobodnie opadała. Najczęściej jest to przedział pomiędzy 20-30 cm z każdej strony stołu. Przy wyborze wielkości nakrycia stołowego liczą się osobiste preferencje oraz charakter wydarzenia, do którego dostosowujemy obrus. Pamiętajmy jednak, że lepiej jest, gdy obrus jest za długi, a nie za krótki.

Nakrycie stołu musi być nie tylko dobrze dobrane rozmiarowo, stylowo i kolorystycznie, lecz przede wszystkim musi być świeże i estetyczne. Wszelkie zagięcia muszą zostać wcześniej wygładzone. Warto jest podłożyć pod obrus molton. Zabezpiecza on stół przed nagłymi wypadkami podczas posiłku.

Jak wybrać tkaninę, z której zrobiony jest obrus?

Uroczyste przyjęcie – obrus adamaszkowy (może być zdobiony haftami)
Nieoficjalne przyjęcie – lniany lub jutowy

Czym nakrywacie stoły? Czy uważacie, że dopuszczalne jest pozostawić stół bez nakrycia, jeżeli jest elegancki i dobrze wygląda?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here