Savoir-vivre Jaki obrus na stół?

Jaki obrus na stół?

-

Kolor obrusu dobierany jest do zastawy. Jeśli zastawa jest wzorzysta obrus powinien być gładki i kolorystycznie komponować się z serwisem. Zasada ta działa też w drugą stronę: jeśli jest jednokolorowy to dobiera się do niego wzorzysty obrus. W przypadku świąt oraz wystawnych przyjęć najczęściej wybieranym kolorem nakrycia stołu jest biały, który wprowadza uroczystą atmosferę.

Istnieją cztery podstawowe kształty obrusów: podłużne, owalne, kwadratowe i okrągłe. Dzięki różnym kształtom obrusów możemy urozmaicić wygląd stołu poprzez położenie na owalnym stole – pokrycia o podłużnym kształcie. Należy tylko pamiętać o tym, że taki obrus pasuje wyłącznie do stołów prostokątnych i owalnych.

Aby dobrać odpowiedni rozmiar obrusa musimy uwzględnić nie tylko wymiary stołu, ale również ilość tkaniny, która będzie z niego swobodnie opadała. Najczęściej jest to przedział pomiędzy 20-30 cm z każdej strony stołu. Przy wyborze wielkości nakrycia stołowego liczą się osobiste preferencje oraz charakter wydarzenia, do którego dostosowujemy obrus. Pamiętajmy jednak, że lepiej jest, gdy obrus jest za długi, a nie za krótki.

Nakrycie stołu musi być nie tylko dobrze dobrane rozmiarowo, stylowo i kolorystycznie, lecz przede wszystkim musi być świeże i estetyczne. Wszelkie zagięcia muszą zostać wcześniej wygładzone. Warto jest podłożyć pod obrus molton. Zabezpiecza on stół przed nagłymi wypadkami podczas posiłku.

Jak wybrać tkaninę, z której zrobiony jest obrus?

Uroczyste przyjęcie – obrus adamaszkowy (może być zdobiony haftami)
Nieoficjalne przyjęcie – lniany lub jutowy

Czym nakrywacie stoły? Czy uważacie, że dopuszczalne jest pozostawić stół bez nakrycia, jeżeli jest elegancki i dobrze wygląda?

Poprzedni artykułCo to jest aperitif?
Następny artykułJak czyścić matrycę w aparacie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Brak apetytu u dziecka – przyczyny, co robić?

Brak apetytu u dziecka jest częstym zmartwieniem rodziców. Przyczyny mogą być różne, jednakże często wynika to z wahań apetytu w różnych etapach rozwoju malucha.

Badanie satysfakcji klientów – informacje

Nie jednego przedsiębiorcę termin badania satysfakcji klientów mierzi, wręcz irytuje. Nie zdają oni sobie sprawy z tego, że są uzależnieni od swoich klientów, jak niemowlę od matki czy tego chcą, czy nie. Jedynie poprzez uważne słuchanie o potrzebach klienta i wychodzenie im na przeciw, czyli relacja niemowlę matka, będzie trwać i przynosić zyski tak jednej, jak i drugiej stronie. Jednym z narzędzi pozwalających na zbudowanie relacji z konsumentem, jest badanie satysfakcji klientów. Nie chodzi tutaj jedynie o suche ankiety, czy analizę sprzedaży. Poprzez zdobycie wiedzy o nabywcach i poziomie ich zadowolenia, możemy zwiększać swoją konkurencyjność na rynku .

Zobacz też

Kurs barmański – czy warto, czy się opłaca?

Celem kursów barmańskich jest jak najlepsze przygotowanie pracownika do pracy za barem. Zakres zdobywanej podczas zajęć obejmuje nie tylko umiejętność przygotowania drinka, ale także nawiązania kontaktu z klientem. Oczywiście, z tego rodzaju zajęć może skorzystać każdy. Jedyny warunek, który należy spełnić dotyczy wieku. Należy mieć ukończone 18 lat.

3 kardigany, które Ci się przydadzą

Kardigan jest rozpinanym swetrem, który od wielu lat jest jednym z podstawowych elementów damskiej garderoby. Najlepiej zaopatrzyć się w...

Obozy młodzieżowe dla wszystkich fanów piłki nożnej

Bierzesz sobie do serca prośby Twojego syna? A Twoje dziecko od dawna prosi o to, by mogło jechać na...

Może Cię zainteresuje: