Główną rolę na wszystkich tych typach przyjęć grają jednak stoły, a raczej to, co na nich się znajduje. Nawet jeśli dania oraz napoje stanowią dodatek do całej reszty uroczystości, to są to elementy niewątpliwie bardzo istotne i często na ich podstawie przyjęcie będzie oceniane jako udane bądź nie. Dlatego też wszystkie potrawy muszą być przemyślane i starannie dobrane.

Nie od dziś wiadomo, że liczy się pierwsze wrażenie. Nie inaczej rzecz ma się w sztuce kulinarnej. W związku z tym ze szczególną pieczołowitością powinniśmy zadbać, aby w menu na naszym przyjęciu znalazły się odpowiednie przekąski, zarówno te serwowane na zimno, jak i na ciepło. Do wyboru mamy wiele możliwości – począwszy od przekąsek sporządzonych z mięsa, warzyw, serów na zakąskach rybnych kończąc. Jeśli przyjęcie poprzedza aperitif to wówczas na stole nie powinno zabraknąć również drobnych przekąsek w stylu orzeszków ziemnych czy pistacji. Znakomitym przykładem zupy, czyli kolejnej potrawy zwyczajowo serwowanej na przyjęciach, jest sprawdzająca się na każdego rodzaju przyjęciach zupa-krem. Istnieje mnóstwo rodzajów wyszukanych zup. Do najprostszych, lecz równie smacznych i efektownych należą między innymi krem z pieczarkami, krem brokułowy bądź krem z ryby.

Głównymi składnikami kolejnych dań są zazwyczaj różne rodzaje mięs lub ewentualnie ryb. Tutaj także istnieje szerokie pole do popisu dla osób sporządzających menu. Filet z indyka polany miodem, rolady mięsne – czy to z serem, czy z warzywami, nadziewana kaczka, pieczony schab, żeberka jagnięce czy łosoś w sosie śmietanowo-ziołowym z pewnością zadowolą każdego smakosza. Do tego ziemniaki, względnie ryż, surówki czy sałatki (te ostatnio w gruncie rzeczy cały czas powinny znajdować się na stole) i zasadniczą część menu mamy z głowy. W ramach deseru podać można lody, ciasta czy torty różnego typu, jak również bardziej wymyślne słodkości, chociażby smażone banany w miodzie i w sezamie. Wszystko zależy od pomysłowości i inwencji twórczej.

Niezwykle istotna jest również strona estetyczna podawanych potraw, dlatego muszą one nie tylko zadowalać kubki smakowe zaproszonych gości, ale także cieszyć ich oko. No i pamiętajmy, by nie przygotowywać zbyt obfitych dań, zwłaszcza wtedy, gdy uczestnikom przyjęcia podaje się wcześniej wyporcjowane potrawy. Goście mają spróbować wszystkiego ze stołu, a nie kończyć na pierwszej pozycji z menu!

Czym się kierujecie, planując menu na przyjęcie, które organizujecie? Jakie dania wybieracie najczęściej?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie wybrać spódnice dla puszystych?
Następny artykułKupowanie torebek na Allegro

Ewelina Michalik - absolwentka komparatystyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, aktualnie zaś studentka filologii szwedzkiej na III roku. Jej naukowe pasje związane są z nurtami genderowymi i krytyką feministyczną. Prywatnie wielka miłośniczka Skandynawii i… zimy.

Na studiach polonistycznych zaczęłam się interesować literaturą i kulturą polskiego dwudziestolecia. Wtedy wszystko było inne – eleganckie kobiety, wspaniali gentelmani, inny kodeks wartości… Stąd być może wynika fakt, że wielką wagę przywiązuję do zachowań zgodnych z savoir vivrem. Praktyczną wiedzę w tej dziedzinie zdobyłam również pracując przy obsłudze przyjęć odbywających się na zamku należącym do belgijskiej rodziny królewskiej.

W wolnych chwilach lubię oglądać filmy – od brytyjskich komedii romantycznych po kino postmodernistyczne, słuchać każdej dobrej muzyki, szczególnie tej rodem z północy i gotować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here