Do wykonania liścia potrzebna jest kwadratowa chusta. Może być utkana z eleganckiego materiału, ale łatwiej przygotować ozdobę, jeśli posłużymy się papierową serwetką. W obydwu przypadkach kolor i wzór chusty powinny pasować do okazji i ogólnego wystroju stołu. Dobrze pamiętać, że wielkość serwetki zależy od wielkości wazonu.

  • Krok pierwszy

    Chustę układa się na ukos, tak jak latawiec. Savoir-vivre doradza pamiętać, że serwetka powinna być wyprasowana. Jeśli wykonana będzie z jedwabiu lub innego materiału, trzeba dopilnować, aby miała starannie przyszyte boki.

  • Krok drugi

    Serwetkę następnie zgina się na pół. Powinna przypominać trójkąt. Istotne jest staranne przygotowanie materiału lub papieru, aby nadać mu jak najlepszy kształt. Jeżeli Pani domu woli ozdobę z materiału, powinna wyprasować zagięcie żelazkiem, aby chusta nie rozkładała się.

  • Krok trzeci

    Chustę można odwrócić zagięciem do siebie. Począwszy od zgiętego na pół boku trójkąta, serwetę układa się jak harmonijkę. Ważne, żeby wszystkie zagięcia miały taką samą szerokość. Dobrze znów wyprasować serwetkę wykonaną z materiału.

  • Krok czwarty

    Gdy harmonijka jest gotowa, przytrzymuje się palcem jej środkową część i zgina na pół. Jeśli obydwa boki rozchodzą się, można je delikatnie spiąć lub przyszyć. Jeżeli wazon ozdabiać będzie papierowa serwetka, lepiej dyskretnie skleić części liścia. Dobrze zwrócić uwagę na to, żeby nie zostawić zmiętego materiału lub nie zniszczyć papieru.

  • Krok piąty

    Kiedy boki liścia są gotowe, dociska się lub prasuje jego „łodygę”, czyli dolną część chusteczki. Dzięki temu serwetka przybiera kształt liścia, który może ozdobić wazon albo inne eleganckie, szklane naczynie. Ułożona chusteczka powinna być widoczna, dlatego lepiej, żeby wazon nie był zbyt duży. Nie powinien też być zbyt ekstrawagancki, ponieważ wtedy zwracałaby uwagę na naczynie, a nie na przygotowaną serwetkę. Szkło powinno pasować do ubarwienia papieru lub materiału, z którego wykonano serwetkę.

  • Savoir-vivre radzi, aby starannie przygotować uroczyste posiłki, zwracając uwagę na szczegóły wystrojenia. Ozdobiony stół, dokładnie przygotowane potrawy są zgodne z normami dobrego wychowania, ponieważ okazują szacunek do gościa i jego wizyty w domu gospodarza.

    Zobacz film, który pomoże w wykonaniu własnej serwetki – Pozytywna Kuchnia (YouTube):

    Jak najczęściej składacie serwetki? Który ze sposobów jest Waszym zdaniem najlepszy?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaki kurs fotografii wybrać?
Następny artykułFotografia uliczna – poradnik

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here