Dotyczą one niemal wszystkiego, przygotowań przedślubnych, ślubnego ubioru, samej uroczystości, jej daty oraz wielu innych elementów. Do najpopularniejszych i najczęściej spotykanych i powtarzanych przesądów należy ten, aby data ślubu wypadała w miesiącu zawierającym w swojej nazwie literę „R”, ponadto dużo szczęścia i pomyślności przyniesie parze ślub w okresie Bożego Narodzenia lub Wielkanocy, najlepiej w kościele, gdzie była chrzczona Panna Młoda.

W przesądach dotyczących ubrania nowożeńców najpopularniejszy dotyczy sukni ślubnej. Panna Młoda nie powinna więc pomagać przy jej szyciu czy poprawkach krawieckich, nie powinna przeglądać się w lustrze w pełnym stroju i nie powinien jej również widzieć w sukni ślubnej przed ceremonią Pan Młody. Ponadto Panna Młoda nie powinna zakładać tego dnia butów z odkrytymi palcami, gdyż jak głosi przesąd, ucieknie przez nie szczęście. Co więcej, obrączek pary nie powinien zakładać ani przymierzać nikt, poza samymi narzeczonymi.

Wiele ze ślubnych przesądów dotyczy również samego dnia ślubu. I tak na przykład szczęście w dniu ślubu przynosi wspaniała pogoda, ewentualnie krótkotrwały deszczyk uznawany jest za Boże błogosławieństwo. Panna Młoda w dniu ślubu powinna mieć na sobie coś białego jako symbol czystości uczuć, coś niebieskiego jako zapewnienie potomstwa i wierności małżonka, coś używanego co zapewnia lojalność najbliższych. Coś pożyczonego (od żyjącej w szczęśliwym małżeństwie osoby) zapewnia sympatię i dobre stosunki z nową rodziną, coś nowego jest gwarancją bogactwa i dostatku, zaś w szwie sukni powinien zostać zaszyty kryształek cukru i okruszek chleba, a w pantofelku powinien znajdować się pieniążek, co zapewnia dostatek rodzinie.

Natomiast nieszczęście Młodej Parze w dniu ślubu może przynieść ulewny deszcz czy przejście Panny Młodej pod sznurem wiszącego prania. Ponadto Młoda Para nie może zawrócić z drogi do Kościoła, jeżeli o czymś zapomniała. Może to zrobić jedynie ktoś z ich najbliższych.

Tymczasem o samej uroczystości przesądy mówią, że Panna Młoda powinna wchodzić do Kościoła po lewej stronie swojego partnera, aby ten prawą ręką mógł odganiać złe moce. Co więcej, pomyłka Pary Młodej podczas składania przysięgi oznaczać będzie szczęście i pomyślność w ich małżeństwie, zaś upadek obrączek w Kościele przynosi pecha. Aby go odczynić, biżuterię może podnieść jedynie ministrant, ksiądz udzielający ślubu lub jeden ze świadków.

Na szczęście postępowe i nowoczesne Panny Młode coraz rzadziej wierzą w przesądy, nie poddają się im i choć niektóre z nich nadal podtrzymują, są już one jedynie miłym dodatkiem do tak ważnego i cudownego dnia ślubu.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPodziękowania dla rodziców na weselu – jaki prezent wybrać?
Następny artykułJaką sukienkę wybrać na ślub cywilny?

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here