Tuż przed niedzielą palmową, sklepy w około „zasypują” nas bogatą ofertą gotowych palm. Zachęcam jednak do samodzielnego wykonania, zwłaszcza jeśli pomogą nam w tym dzieci. Będzie to ciekawy sposób na zapoznanie ich z tradycją chrześcijańską oraz sposób na twórcze spędzenie czasu.

Osoby, które w lecie zgromadziły kwiaty, zioła, łany zbóż – będą mieć ułatwione zadanie. Z zasuszonych materiałów przyrodniczych wystarczy stworzyć bukiet, ozdobiony kolorowymi taśmami. Jeśli nie posiadasz takich naturalnych skarbów, wybierz się na giełdę kwiatową, a znajdziesz tam wszystkie niezbędne materiały.

bibuła w różnych kolorach, niebieska krepina, cienkie, giętkie druciki, klej, nożyczki, nóż, bukszpan, bazie, grubsze gałązki.

  • Krok pierwszy

    Pierwszym krokiem będzie przygotowanie ozdoby na gałąź podtrzymującą całą palmę. W tym celu należy wybrać dwa lub trzy kolory i ze zwiniętych rolek bibuły wyciąć paski o szerokości 6 cm.

  • Krok drugi

    Jeden brzeg każdego otrzymanego paska, strzępimy przy krawędzi i powstałe „frędzelki” wywijamy nożem jak wstążkę.

  • Krok trzeci

    Następnie robimy bukiet z gałązek, jakie mamy w posiadaniu i ściskamy drucikiem, aby dalej łatwiej było układać palmę.

  • Krok czwarty

    Teraz przystępujemy do zrobienia bardzo prostych chabrów z bibuły, które przepięknie ubogacą naszą palmę. Z niebieskiej krepiny odcinamy pasek o szerokości ok. 6 cm i długości 7 cm. Otrzymany kawałek mocno naciągamy i delikatnie rolujemy jeden z brzegów, tak aby powstał cienki wałeczek. Z tej samej strony nacinamy krepinę na głębokość 3 cm.

  • Krok piąty

    Z przygotowanego fragmentu, formujemy środek kwiatka, mocno zwijając materiał. Część paska krepiny otrzymaną w początkowej fazie prac, składamy kilka razy i nacinamy do połowy, tak, aby powstały wąskie i długie płatki.

  • Krok szósty

    Po zakończeniu tego etapu, naciągamy materiał i zwijamy go wokół wcześniej przygotowanego środka. Kiedy już chaber nabierze odpowiedniej formy, wkładamy do niego grubszy drucik i wszystko ściśle okręcamy cieńszym, formując łodyżkę. Z zielonej bibuły wycinamy pasek o szerokości 1 cm i owijamy nim łodygę, na końcu przyklejamy. Potrzebnych będzie ok. 10 chabrów.

  • Krok siódmy

    Teraz wracamy do naszego bukietu i w górnej jego części, tuż pod liśćmi bukszpanu, owijamy postrzępioną bibułą. Kilka centymetrów poniżej wplatamy 5 chabrów kontynuując owijanie kolorowym paskiem. Poniżej dokładamy małe wiązki bukszpanu lub łany zbóż i ponawiamy tworzenie kwiatowego wieńca. Pod chabrami nawijamy inne kolory strzępionej bibuły, kontynuując aż do samego końca palmy, gdzie barwny pasek podklejamy.

  • Palma jest gotowa, choć w zależności od ilości materiałów można zrobić do niej więcej kolorowych ozdobników. Jakiej wielkości by nie była, będzie jedyna i niepowtarzalna.

    Pomocny może okazać się instruktaż filmowy – zobacz! YouTube – kwiatyzbibuły:

    Próbowaliście kiedyś wykonać palmę własnoręcznie? Jak Wam poszło?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo zrobić, gdy komputer nie wykrywa pendrive?
Następny artykułJakie potrawy na Walentynki?

Anita Szot – absolwentka Kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nauczyciel przedszkolny. Autorka cyklu artykułów o tradycjach świąt polskich publikowanych na łamach skierowanego do irlandzkiej Polonii „Życia w Irlandii”. W serwisie Spec.pl publikuje autorskie zdjęcia.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Moją pasją są podróże, odkrywanie nowych miejsc oraz związana z nimi kultura. Ciągle zgłębiam wiedzę dotyczącą polskich i zagranicznych tradycji. Różnorodność kultur na świecie, ich wytwory, obyczaje i zachowania są dla mnie niezmiernie ciekawe i inspirujące.  W moim polu zainteresowania szczególne miejsce zajmuje polska obrzędowość ludowa, dlatego zajmuje się pisaniem porad w dziale Okoliczności. Uwielbiam też orientalne klimaty przesycone głębokimi barwami i unoszącym się zapachem pikantnych przypraw.

Oprócz pisania, zajmuje się także pracą z dziećmi przedszkolnymi i staram się nieustannie wdrażać je w zachowań prokulturowe. Krzewienie rodzimej tradycji oraz życie w poszanowaniu odmienności kulturowej to główne cele, jakie przyświecają mojej pracy.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here