Pascha na wielkanocnym stole pojawia się teraz rzadziej. Wynika to zapewne z tego, że przyrządzenie tej potrawy jest dość trudne, ale zapewniamy, że jak najbardziej możliwe. Składniki paschy powinniśmy mieszać ręcznie, miksery odstawiamy na półkę. Ważne jest także z jakiego twarogu korzystamy. Musi być świeży i tłusty. Kiedyś gospodynie robiły twaróg same, stąd brał się niepowtarzalny smak paschy. Dziś musimy radzić sobie kupując gotowy produkt. Oczywiście pascha wyjdzie nam nawet jeśli użyjemy miksera i kupnego sera, ale jeśli chcemy przyrządzić tradycyjną wielkanocną potrawę, możemy spróbować sił w tradycyjnej kuchni.

Czego potrzebujemy do zrobienia paschy?

pół kilograma twarogu
kostkę masła
trzy żółtka
pół szklanki cukru pudru
cukier waniliowy
szklankę śmietany (dobrze, żeby była tłusta)
bakalie (np. migdały, rodzynki, orzechy i kandyzowane owoce)

Uwaga!

Tradycyjna pascha była kiedyś obowiązkowym daniem na wielkanocnym stole. Główne składniki paschy to jaja i mleko, które w świątecznej symbolice miały nawiązywać do wiosennego odrodzenia się przyrody i życia. Paschy przygotowywano tylko na Wielkanoc. Warto pamiętać o tym słodkim daniu, bo jest może kaloryczne, ale jest to bez wątpienia niezwykle smaczny deser.

Zaczynamy powoli ucierać ser z masłem, żółtkami i cukrem. Dodajemy kolejne porcje składników i mieszamy je. Na końcu dodajemy śmietanę i bakalie. Z otrzymanej masy układamy stożek albo korzystamy z foremek (kształy zależą od nas). Gotowy deser wyjmiemy z foremki bez problemu jeśli wyścielimy ją gazą. Pojemniki z paschą wstawiamy do lodówki, bo paschy się wprawdzie nie piecze, ale trzeba ją schłodzić w lodówce przynajmniej 12 godzin.

W niektórych przepisach zamiast twarogu do przygotowania paschy wykorzystywane jest mleko. Mleko gotujemy z wanilią. Do gorącego mleka dodajemy żółtka i śmietanę. Kiedy składniki dokładnie wymieszają się, odstawiamy do ostygnięcia, wlewamy do woreczka i zostawiamy na noc do ścieknięcia. Rano mamy gotowy serek. Dodajemy do niego kolejne składniki: roztopine masło, bakalie, cukier i wszystko dokładnie mieszamy. Z gotową masą postępujemy tak jak w pierwszym przykładzie.

Znacie inne przepisy na paschę? Podzielcie się nimi! 🙂

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMazurek z orzechami – przepisy
Następny artykułPomysły na pierwszą rocznicę ślubu

Katarzyna Olchowska - z wykształcenia politolog, dziennikarz z wyboru. Niepoprawna optymistka szukająca niezwykłości w codziennych sprawach. Od 10 lat związana z różnymi stacjami radiowymi. Ma za sobą także współprace z gazetą. Jako reporterka zajmuję się sprawami miasta i zwykłych ludzi. Prywatnie pasjonatka gór, a także fanka czerwonych butów i zielonej herbaty. W serwisie Spec.pl specjalistka od okoliczności, bo żadne okoliczności nie są jej obce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here