Dokumenty Umowa barterowa - wzór

Umowa barterowa – wzór

-

Umowa barterowa, mimo że nieuregulowana wprost w przepisach kodeksu cywilnego, jest jednakże najstarszym typem umowy – charakterystycznym dla społeczeństw nie znających pieniądza. Najbardziej zbliżonym do barteru typem umowy wskazanym w kodeksie cywilnym jest umowa zamiany, która różni się tym od umowy sprzedaży, że zamiast zapłaty pojawia się obowiązek drugiej strony przeniesienia własności innej rzeczy lub prawa, usługi. Umowa barterowa zakłada ekwiwalentność świadczeń, lecz jednocześnie zakłada wymianę bezgotówkową, realizowaną w ten sposób, że strony uzgadniają wartość towarów lub usług i dążą do tego, żeby bilans był zerowy.

Wyjaśnienie istoty umowy barterowej (na tle interpretacji przepisów o umowie zamiany) można wskazać w Wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 3 lutego 2011 r. (I SA/Sz 768/2010;LexPolonica nr 2589821) zgodnie z którym: „przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się do przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. Przeniesienie posiadania rzeczy wymagane jest w warunkach określonych w art. 155 § 2 k.c. jedynie do osiągnięcia skutku rzeczowego (przeniesienie własności), a nie do ważności samej umowy zamiany. Umowa zamiany jest ważna z chwilą jej zawarcia, kiedy strony umowy złożyły zobowiązanie do dokonania przeniesienia własności rzeczy. Jest to umowa konsensualna, odpłatna, wzajemna, w której świadczenia obu stron mają charakter niepieniężny.”

Także dla umowy barterowej ustawa nie przewiduje żadnej szczególnej formy – w praktyce obrotu zawiera się jednakże umowę pisemną. Znaczenie umowy barterowej jest wbrew pozorom bardzo duże, gdyż najbardziej doniosłe gospodarczo umowy zamiany (umowy barterowe) realizowane są pomiędzy profesjonalnymi podmiotami – w zakresie handlu międzynarodowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Inwestowanie w numizmaty

Numizmatyka bywa postrzegana jako dość nietypowe hobby. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że kolekcjonerskie monety i banknoty mogą stanowić źródło pokaźnych zysków. Inwestorzy, które zamierzają czerpać zyski za sprawą handlu numizmatami powinni spełnić trzy podstawowe warunki dotyczące: ugruntowanej wiedzy na temat numizmatów, dobrej orientacji w zakresie inwestycji alternatywnych oraz odpowiedniego zasobu kapitału.

Zarobki na koparce

Jak można zostać operatorem koparki? Na jakie wynagrodzenie można liczyć w tym zawodzie?

Zobacz też

Na czym polega terapia śmiechem?

Słowa „śmiech to zdrowie” mają w sobie więcej prawdy, niż wydaje się to niejednemu z nas. Gdy uśmiechamy się, w naszym organizmie wzbudzana jest specyficzna reakcja fizjologiczna, odpowiednie mięśnie, głównie twarzy, wprowadzane są w ruch.

Fasolki wszystkich smaków

Harry Potter chyba już na zawsze na dobre zagościł w sercach osób dorosłych i dzieci. To książka, która już...

Wybierz oryginalną i piękną torebkę

Każda kobieta chce świetnie wyglądać w różnych okolicznościach. Zależy nam na niebanalnych stylizacjach, które dodają nam uroku. Chętnie inspirujemy...

Może Cię zainteresuje: