Dokumenty Umowa najmu sprzętu budowlanego - wzór

Umowa najmu sprzętu budowlanego – wzór

-

Inaczej: umowa wypożyczenia – jest w rzeczywistości umową najmu, do wykładni zawartych w niej postanowień i uzgodnień między stronami stosuje się zatem przepisy kodeksu cywilnego regulujące umowę najmu. Celem umowy wypożyczenia jest korzystanie z cudzej rzeczy (używanie jej przez czas oznaczony) w zamian za wynagrodzenie ustalone w umowie. Po zakończeniu umowy – rzecz wypożyczona zostaje zwrócona wypożyczającemu. Zwrócona rzecz powinna być wydana wypożyczającemu w stanie tzw. „niepogorszonym” – zatem za jej zniszczenie odpowiada wypożyczający. Normalne zużycie rzeczy wynikające z używania rzeczy nie obciąża wypożyczającego – gdy rzecz była użytkowana prawidłowo i zgodnie z przeznaczeniem (instrukcją). Umowy wypożyczenia dotyczą najczęściej samochodów czy sprzętu np. budowlanego (rusztowań, dźwigów, podestów itp.). Wówczas wypożyczający może (i zastrzega), że osoba korzystająca ze sprzętu czy pojazdu musi mieć przewidziane prawem uprawnienia. Zazwyczaj w chwili przekazania sprzętu do używania – jak i przy jej zwrocie wypożyczającemu sporządzany jest protokół zdawczo-odbiorczy stanowiący załącznik do umowy.

Wypożyczający urządzenie powinien używać je zgodnie z jego przeznaczeniem – najczęściej zgodnie z dostarczoną instrukcją użytkowania urządzenia. Ponadto, wypożyczający rzecz powinien liczyć się z tym, że będzie musiał podnosić poza wynagrodzeniem dla wypożyczającego koszty związane z korzystaniem z rzeczy – koszt paliwa, prądu itp. W umowie można zobowiązać wynajmującego (wypożyczającego) do ubezpieczenia sprzętu czy urządzeń stanowiących przedmiot umowy.

Ponadto, w umowie wypożyczenia istotne są postanowienia regulujące możliwość wypowiedzenia umowy bez zachowania okresów wypowiedzenia – w sytuacji zaistnienia tzw. „ważnych przyczyn”. Taką przyczyną może być wada wypożyczonej rzeczy, która uniemożliwia korzystanie z niej – lub na skutek nieprawidłowego użytkowania przez poprzedniego wypożyczającego wady ujawniły się w trakcie korzystania z rzeczy. Warto w takim wypadku (zwłaszcza w umowie wypożyczenia sprzętu i urządzeń budowlanych) zawrzeć postanowienia dotyczące dostarczenia w szybkim terminie przez wypożyczającego rzeczy lub urządzenia wolnego od wad lub określenie zasady naprawy takiej rzeczy.

Poprzedni artykułUmowa barterowa – wzór
Następny artykułUmowa komisu – wzór

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zalety i wady systemów wynagradzania za pracę

Różne organizacje wykorzystują odmienne systemy wynagradzania. Również w odniesieniu do jednego przedsiębiorstwa możliwe jest zastosowanie innych systemów wynagradzania w stosunku do poszczególnych stanowisk lub zespołów pracowniczych. Zasadniczo wyróżnia się trzy systemy wynagradzania: system czasowy, prowizyjny i akordowy.

Jak nosić spinkę do krawata?

Przeznaczeniem spinki do krawata jest dodawanie elegancji jej właścicielowi. Podobnie jak spinka do mankietów jest elementem męskiej garderoby. Odpowiednio dobrany model jest wizytówką tego, kto je nosi.

Zobacz też

Sorbet pomarańczowy – przepis

Nie ma nic przyjemniejszego w upalne dni od miseczki pomarańczowego sorbetu. Pyszne, chłodne i orzeźwiające - nic dodać nic ująć.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: