Dokumenty Umowa najmu sprzętu budowlanego - wzór

Umowa najmu sprzętu budowlanego – wzór

-

Inaczej: umowa wypożyczenia – jest w rzeczywistości umową najmu, do wykładni zawartych w niej postanowień i uzgodnień między stronami stosuje się zatem przepisy kodeksu cywilnego regulujące umowę najmu. Celem umowy wypożyczenia jest korzystanie z cudzej rzeczy (używanie jej przez czas oznaczony) w zamian za wynagrodzenie ustalone w umowie. Po zakończeniu umowy – rzecz wypożyczona zostaje zwrócona wypożyczającemu. Zwrócona rzecz powinna być wydana wypożyczającemu w stanie tzw. „niepogorszonym” – zatem za jej zniszczenie odpowiada wypożyczający. Normalne zużycie rzeczy wynikające z używania rzeczy nie obciąża wypożyczającego – gdy rzecz była użytkowana prawidłowo i zgodnie z przeznaczeniem (instrukcją). Umowy wypożyczenia dotyczą najczęściej samochodów czy sprzętu np. budowlanego (rusztowań, dźwigów, podestów itp.). Wówczas wypożyczający może (i zastrzega), że osoba korzystająca ze sprzętu czy pojazdu musi mieć przewidziane prawem uprawnienia. Zazwyczaj w chwili przekazania sprzętu do używania – jak i przy jej zwrocie wypożyczającemu sporządzany jest protokół zdawczo-odbiorczy stanowiący załącznik do umowy.

Wypożyczający urządzenie powinien używać je zgodnie z jego przeznaczeniem – najczęściej zgodnie z dostarczoną instrukcją użytkowania urządzenia. Ponadto, wypożyczający rzecz powinien liczyć się z tym, że będzie musiał podnosić poza wynagrodzeniem dla wypożyczającego koszty związane z korzystaniem z rzeczy – koszt paliwa, prądu itp. W umowie można zobowiązać wynajmującego (wypożyczającego) do ubezpieczenia sprzętu czy urządzeń stanowiących przedmiot umowy.

Ponadto, w umowie wypożyczenia istotne są postanowienia regulujące możliwość wypowiedzenia umowy bez zachowania okresów wypowiedzenia – w sytuacji zaistnienia tzw. „ważnych przyczyn”. Taką przyczyną może być wada wypożyczonej rzeczy, która uniemożliwia korzystanie z niej – lub na skutek nieprawidłowego użytkowania przez poprzedniego wypożyczającego wady ujawniły się w trakcie korzystania z rzeczy. Warto w takim wypadku (zwłaszcza w umowie wypożyczenia sprzętu i urządzeń budowlanych) zawrzeć postanowienia dotyczące dostarczenia w szybkim terminie przez wypożyczającego rzeczy lub urządzenia wolnego od wad lub określenie zasady naprawy takiej rzeczy.

Poprzedni artykułUmowa barterowa – wzór
Następny artykułUmowa komisu – wzór

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zupa rybna – przepis

Prezentujemy przepis na proste i smaczne danie - zupę rybną, którą szybko przygotujemy. Sos jajeczno-cytrynowy doda jej aromatu i smaku, o którym długo nie zapomnimy.

Jakie fryzury pasują do cienkich włosów?

Kobiety mające cienkie i rzadkie włosy z pewnością chciałby nadać im objętości. Pomóc może im w tym dobry stylista. Dzięki odpowiednio dobranej fryzurze można uzyskać efekt pusch-up na głowie, włosy będą wyglądały naturalnie i puszyście.

Zobacz też

Co grozi za podawanie fałszywych danych osobowych?

Podawanie fałszywych danych osobowych jest wykroczeniem przeciwko instytucjom państwowym, samorządowym i społecznym.

Pomysł na wakacje. Busem na Bałkany

Rok 2020 postawił pod dużym znakiem zapytania większość naszych planów wakacyjnych. Zamknięte granice, wstrzymane połączenia lotnicze i niepewność, która...

Zegarek – uniwersalne akcesorium

Zegarki znane są już od wielu wieków i towarzyszą człowiekowi każdego dnia - czy to wisząc na ścianie, czy...

Może Cię zainteresuje: