Dokumenty Umowa darowizny pojazdu - wzór

Umowa darowizny pojazdu – wzór

-

Przez umowę darowizny, w rozumieniu przepisu art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego, darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Umowa darowizny jest bardzo popularnym typem umowy – każde wręczenie prezentu przyjacielowi z okazji urodzin jest faktycznie darowizną, gdyż darczyńca zmierza do wzbogacenia obdarowanego kosztem swego majątku, kupując prezent i wręczając go innej osobie nieodpłatnie.

Umowa darowizny powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego – ale w praktyce przecież podarowanie komuś pewnej rzeczy oznacza, że ta rzecz staje się własnością obdarowanego. Wynika to ze zdania drugiego wskazanego powyżej przepisu, zgodnie z którym umowa darowizny zawarta bez zachowania formy aktu notarialnego staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione.

Jedynie w przypadku darowizny nieruchomości dla ważnego przeniesienia własności nieruchomości wymagane jest zachowanie formy aktu notarialnego –  gdyż przepisy o przeniesieniu własności nieruchomości (działki, mieszkania, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu) ze względu na przedmiot darowizny wymagają zachowania tej szczególnej formy dla oświadczeń obu stron. Co ciekawe, darowiznę można odwołać – regulują to przepisy 896 – 898 k.c.

Poprzedni artykułUmowa zlecenie – wzór
Następny artykułUmowa o dzieło – wzór

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Trendy wiosna – lato 2010

Do najmodniejszych w tym sezonie wzorów i motywów pojawiających się zarówno na ubraniach, jak i na torbach, butach i wśród dodatków należy kratka, kwiaty i przeżywająca swój renesans panterka. Które z nich najłatwiej skomponować z pozostałą garderobą, w jaki sposób to zrobić i jak je dobrać w zależności od okazji oraz stylu i charakteru noszącej go osoby?

Zasady dziedziczenia

Sporządzenie testamentu to najlepsze rozwiązanie w przypadku jeżeli nie chcemy, by nasz majątek odziedziczyli krewni. Musimy się bowiem liczyć z tym, że nie pozostawiając oświadczenia woli, o tym do kogo trafi nasz dorobek zadecyduje ustawa.

Zobacz też

Rozmowy za reklamy

W dobie rozwoju technologii informatycznych ciężko zaskoczyć nas czymś nowym. Firmy związane z telekomunikacją wciąż próbują wprowadzić coś zupełnie innego. Całkiem ciekawym rozwiązaniem są darmowe rozmowy telefoniczne w zamian za obejrzenie reklam na ekranie komputera.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: