Dokumenty Umowa darowizny pojazdu - wzór

Umowa darowizny pojazdu – wzór

-

Przez umowę darowizny, w rozumieniu przepisu art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego, darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Umowa darowizny jest bardzo popularnym typem umowy – każde wręczenie prezentu przyjacielowi z okazji urodzin jest faktycznie darowizną, gdyż darczyńca zmierza do wzbogacenia obdarowanego kosztem swego majątku, kupując prezent i wręczając go innej osobie nieodpłatnie.

Umowa darowizny powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego – ale w praktyce przecież podarowanie komuś pewnej rzeczy oznacza, że ta rzecz staje się własnością obdarowanego. Wynika to ze zdania drugiego wskazanego powyżej przepisu, zgodnie z którym umowa darowizny zawarta bez zachowania formy aktu notarialnego staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione.

Jedynie w przypadku darowizny nieruchomości dla ważnego przeniesienia własności nieruchomości wymagane jest zachowanie formy aktu notarialnego –  gdyż przepisy o przeniesieniu własności nieruchomości (działki, mieszkania, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu) ze względu na przedmiot darowizny wymagają zachowania tej szczególnej formy dla oświadczeń obu stron. Co ciekawe, darowiznę można odwołać – regulują to przepisy 896 – 898 k.c.

Poprzedni artykułUmowa zlecenie – wzór
Następny artykułUmowa o dzieło – wzór

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Lęk przed połykaniem – objawy, jak leczyć?

Musimy połknąć dużą tabletkę, którą przepisał nam lekarz. Bez zastanowienia wkładamy ją do ust i nagle – zamiast połknąć ją ze spokojem i przejść do codziennych czynności – zaczynamy dławić się i krztusić. Wreszcie tabletka przechodzi nam przez gardło, jednak przeżycie to pozostawia irracjonalny lęk.

Przyprawy do baraniny

Baranina to mięso dość wymagające w przyrządzaniu i tak wyraziste, że nie każdemu smakuje. Warto jednak pamiętać o niej i od czasu do czasu urozmaicać nią swoją dietę. A jak ją doprawić? Oto garść pomysłów.

Zobacz też

Co grozi za porzucenie samochodu?

Porzucenie samochodu jest czynem niedozwolonym, za który możemy ponieść spore konsekwencje finansowe.

Pomysł na wakacje. Busem na Bałkany

Rok 2020 postawił pod dużym znakiem zapytania większość naszych planów wakacyjnych. Zamknięte granice, wstrzymane połączenia lotnicze i niepewność, która...

Zegarek – uniwersalne akcesorium

Zegarki znane są już od wielu wieków i towarzyszą człowiekowi każdego dnia - czy to wisząc na ścianie, czy...

Może Cię zainteresuje: