Dokumenty Umowa o dzieło - wzór

Umowa o dzieło – wzór

-

Umowa o dzieło jest umową rezultatu, w przeciwieństwie do umowy zlecenia czy innych umów o świadczenie usług. Zgodnie ze stanowiskiem wyrażonym w judykaturze: „W odróżnieniu od umowy o świadczenie usług (zlecenie), umowa o dzieło wymaga, by starania przyjmującego zamówienie doprowadziły do konkretnego, w przyszłości indywidualnie oznaczonego rezultatu. Umowa zlecenia nie akcentuje tego rezultatu jako koniecznego do osiągnięcia, nie wynik zatem, lecz starania w celu osiągnięcia tego wyniku, są elementem wyróżniającym dla umowy zlecenia, to jest przedmiotowo istotnym”*. Zawarcie umowy o dzieło nie wymaga żadnej szczególnej formy, najczęściej jednak w obrocie umowę o dzieło zawiera się w formie pisemnej – dla celów dowodowych. Umową o dzieło, do której stosuje się przepisy art. 627 – 646 Kodeksu cywilnego jest przykładowo: umowa o wykonanie sukni ślubnej, umowa o wykonanie strony internetowej, umowa o wykonanie operatu szacunkowego, umowa o wykonanie projektu architektonicznego budynku itp. W umowie o dzieło koniecznie należy dokładnie określić wynagrodzenie lub sposób jego wyliczenia. W przypadku, gdy zasady wynagradzania nie zostały w umowie wskazane przyjmuje się, zgodnie z art. 628 § 1 k.c., że strony umowy miały na myśli zwykłe wynagrodzenie za dzieło tego rodzaju.

Co ciekawe, na co zwłaszcza należy uważać zawierając umowę o dzieło, jeżeli w umowie strony umówiły się o wynagrodzenie ryczałtowe, przyjmujący zamówienie nie może żądać podwyższenia wynagrodzenia, chociażby w czasie zawarcia umowy nie można było przewidzieć rozmiaru lub kosztów prac. Jest to przepis o tyle niekorzystny, że nie uwzględnia nieraz wysokich kosztów materiałów na wykonanie dzieła, a żądanie podwyższenia wynagrodzenia z tego powodu zgłoszone przez wykonawcę może być dochodzone jedynie przed sądem.

* Wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 19 lutego 2013 r. (III AUa 907/2012; LexPolonica nr 5155054).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak wymienić płyn w chłodnicy?

O układzie chłodzenia przypominamy sobie z reguły, gdy coś jest z nim nie tak – gdy auto przegrzewa się lub wręcz przeciwnie, gdy ogrzewanie nie działa jak należy. Tymczasem układ chłodzenia również wymaga odrobiny naszej uwagi.

Kiedy nie można podpisać umowy o dzieło?

Umowa o dzieło (obok umowy zlecenia) stały się popularnymi formami zatrudniania pracowników. Wynika to z faktu, że jej zastosowanie wiąże się z ograniczeniem kosztów finansowych. Są one dużo mniejsze niż w przypadku klasycznej umowy o pracę. Jednak należy pamiętać, że umowa o dzieło ma też swoje ograniczenia. W niektórych sytuacjach jej stosowanie jest niedopuszczalne.

Zobacz też

Raport o błędach – jak wyłączyć? XP

Raport o błędach to przydatna funkcja systemu MS Windows pozwalająca między innymi na wysłanie informacji o problemie do producenta.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: