Dokumenty Umowa o dzieło - wzór

Umowa o dzieło – wzór

-

Umowa o dzieło jest umową rezultatu, w przeciwieństwie do umowy zlecenia czy innych umów o świadczenie usług. Zgodnie ze stanowiskiem wyrażonym w judykaturze: „W odróżnieniu od umowy o świadczenie usług (zlecenie), umowa o dzieło wymaga, by starania przyjmującego zamówienie doprowadziły do konkretnego, w przyszłości indywidualnie oznaczonego rezultatu. Umowa zlecenia nie akcentuje tego rezultatu jako koniecznego do osiągnięcia, nie wynik zatem, lecz starania w celu osiągnięcia tego wyniku, są elementem wyróżniającym dla umowy zlecenia, to jest przedmiotowo istotnym”*. Zawarcie umowy o dzieło nie wymaga żadnej szczególnej formy, najczęściej jednak w obrocie umowę o dzieło zawiera się w formie pisemnej – dla celów dowodowych. Umową o dzieło, do której stosuje się przepisy art. 627 – 646 Kodeksu cywilnego jest przykładowo: umowa o wykonanie sukni ślubnej, umowa o wykonanie strony internetowej, umowa o wykonanie operatu szacunkowego, umowa o wykonanie projektu architektonicznego budynku itp. W umowie o dzieło koniecznie należy dokładnie określić wynagrodzenie lub sposób jego wyliczenia. W przypadku, gdy zasady wynagradzania nie zostały w umowie wskazane przyjmuje się, zgodnie z art. 628 § 1 k.c., że strony umowy miały na myśli zwykłe wynagrodzenie za dzieło tego rodzaju.

Co ciekawe, na co zwłaszcza należy uważać zawierając umowę o dzieło, jeżeli w umowie strony umówiły się o wynagrodzenie ryczałtowe, przyjmujący zamówienie nie może żądać podwyższenia wynagrodzenia, chociażby w czasie zawarcia umowy nie można było przewidzieć rozmiaru lub kosztów prac. Jest to przepis o tyle niekorzystny, że nie uwzględnia nieraz wysokich kosztów materiałów na wykonanie dzieła, a żądanie podwyższenia wynagrodzenia z tego powodu zgłoszone przez wykonawcę może być dochodzone jedynie przed sądem.

* Wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 19 lutego 2013 r. (III AUa 907/2012; LexPolonica nr 5155054).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zdrada i co dalej?

Małżeńska zdrada bywa jedną z najczęstszych przyczyn rozwodów. Niektórzy ludzie nie wyobrażają sobie dalszego tworzenia związku z kimś, kto złamał przysięgę wierności. Jednak wiele par podejmuje trud naprawy małżeństwa i stanowi żywy przykład tego, że rozwód po zdradzie nie jest wcale koniecznością.

Wycena nieruchomości przy kredycie hipotecznym

Ustanowienie zabezpieczenia hipotecznego przynosi korzyści zarówno dla banku jak i klienta. Po pierwsze, pozwala ono na znaczące obniżenie kosztu kredytu. Aby się o tym przekonać wystarczy porównać RRSO (rzeczywista roczną stopę oprocentowania) dla kredytów zabezpieczonych hipoteką oraz kredytów konsumpcyjnych (prócz kwestii zabezpieczenia pewną rolę odgrywa tutaj również dowolność w zakresie wydatkowania środków). Redukcja kosztu kapitału jest możliwa dzięki temu, że bank ponosi nie ponosi ryzyka, która następuje w przypadku, gdy dłużnik nie posiada majątku zdatnego do pokrycia swoich zobowiązań. W tym kontekście warto również pamiętać o szczególnym statusie kredytodawcy jako wierzyciela hipotecznego.

Zobacz też

Zupa rybna z wyspy Texel – przepis

Zupa rybna smakuje najlepiej jesienią i zimą. Jest gęsta i pożywna, dlatego wspaniale wzmocni nasz organizm w zimne dni.

Fasolki wszystkich smaków

Harry Potter chyba już na zawsze na dobre zagościł w sercach osób dorosłych i dzieci. To książka, która już...

Wybierz oryginalną i piękną torebkę

Każda kobieta chce świetnie wyglądać w różnych okolicznościach. Zależy nam na niebanalnych stylizacjach, które dodają nam uroku. Chętnie inspirujemy...

Może Cię zainteresuje: