Dokumenty Umowa dożywocia - wzór

Umowa dożywocia – wzór

-

Umowa dożywocia dla ważności wymaga zachowania formy aktu notarialnego. Umowa dożywocia polega na tym, że w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązuje się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie). Zasady zapewnienia przez nabywcę dożywotniego utrzymania – zwłaszcza obowiązki nabywcy w tym zakresie – powinna określać umowa.

Jeżeli umowa nie precyzuje obowiązków nabywcy, w braku odmiennych uregulowań, należy zastosować wprost przepisy kodeksu cywilnego, zwłaszcza art. 908 § 1 k.c. który precyzuje, co powinien uczynić nabywca nieruchomości na rzecz zbywcy:  przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym. W umowie o dożywocie nabywca nieruchomości może ponadto zobowiązać się do obciążenia nieruchomości na rzecz zbywcy użytkowaniem, którego wykonywanie jest ograniczone do części nieruchomości, służebnością mieszkania lub inną służebnością osobistą albo spełniać powtarzające się świadczenia w pieniądzach lub w rzeczach oznaczonych co do gatunku, użytkowanie, służebność osobista oraz uprawnienie do powtarzających się świadczeń należą do treści prawa dożywocia.

W sytuacji, gdy między zobowiązanym do spłaty a uprawnionym korzystającym ze spłaty w postaci świadczeń w naturze opisanych powyżej wytworzyły się takie stosunki, że nie można wymagać od stron, aby pozostawały nadal w bezpośredniej ze sobą styczności, sąd na wniosek jednej z nich może zamienić – stosując w drodze analogii art. 913 § 1 k.c. – świadczenia w naturze na rentę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Romantyczny weekend we dwoje – pomysły

Nie ma jednej recepty na udany weekend we dwoje. Wszystko zależy od pary, upodobań i wielu innych czynników, których nie da się uchwycić. Zakochani w sobie ludzie będą się świetnie czuć zarówno w namiocie rozbitym w środku lasu jak i w luksusowym apartamencie. Najważniejsze by oboje chcieli tego samego.

Designerskie regały na książki za grosze – 5 pomysłów!

Szukasz regału na książki dla dziecka? Stylowego mebla do...

Zobacz też

Jak zachęcić dziecko do przedszkola?

Zdarza się, że dziecko nie chce chodzić do przedszkola bądź nagle zgłasza swój sprzeciw, aby następnego dnia pozostać w domu. Często dzieje się tak w pierwszych dniach uczęszczania do przedszkola, kiedy dziecko potrzebuje czasu, żeby się zaaklimatyzować w nowym miejscu i grupie rówieśniczej.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: