Dokumenty Umowa dożywocia - wzór

Umowa dożywocia – wzór

-

Umowa dożywocia dla ważności wymaga zachowania formy aktu notarialnego. Umowa dożywocia polega na tym, że w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązuje się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie). Zasady zapewnienia przez nabywcę dożywotniego utrzymania – zwłaszcza obowiązki nabywcy w tym zakresie – powinna określać umowa.

Jeżeli umowa nie precyzuje obowiązków nabywcy, w braku odmiennych uregulowań, należy zastosować wprost przepisy kodeksu cywilnego, zwłaszcza art. 908 § 1 k.c. który precyzuje, co powinien uczynić nabywca nieruchomości na rzecz zbywcy:  przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym. W umowie o dożywocie nabywca nieruchomości może ponadto zobowiązać się do obciążenia nieruchomości na rzecz zbywcy użytkowaniem, którego wykonywanie jest ograniczone do części nieruchomości, służebnością mieszkania lub inną służebnością osobistą albo spełniać powtarzające się świadczenia w pieniądzach lub w rzeczach oznaczonych co do gatunku, użytkowanie, służebność osobista oraz uprawnienie do powtarzających się świadczeń należą do treści prawa dożywocia.

W sytuacji, gdy między zobowiązanym do spłaty a uprawnionym korzystającym ze spłaty w postaci świadczeń w naturze opisanych powyżej wytworzyły się takie stosunki, że nie można wymagać od stron, aby pozostawały nadal w bezpośredniej ze sobą styczności, sąd na wniosek jednej z nich może zamienić – stosując w drodze analogii art. 913 § 1 k.c. – świadczenia w naturze na rentę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Dżentelmen – zachowanie

Wbrew pozorom dżentelmen, czyli dobrze wychowany mężczyzna, nie jest staroświeckim słowem. Czasy zmieniają się, podobnie jak reguły savoir-vivre’u, ale zawsze ustala się normy właściwego wychowania. Niegdyś pomiędzy kobietami i mężczyznami były większe różnice w etykiecie. Nadal jednak mężczyzn obowiązują zasady wychowania, nakazujące większy szacunek.

Pigwa – sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Pigwa to krzew owocowy, który wywodzi się z rodziny roślin różowatych. W warunkach naturalnych może nawet dorastać do 8 m. W naszym klimacie jest jednak rzadziej spotykana i najwyższa wysokość, jaką może osiągnąć to 2 m. Według niektórych legend, to właśnie bladozłota pigwa skusiła Ewę, a nie jabłko. W starożytnym Rzymie i Grecji owoc ten był poświęcony bogini Wenus i bogini Afrodycie.

Zobacz też

Jak wyrobić paszport dla psa?

Jeśli wybieramy się z naszym pupilem za granicę musimy zapoznać się z warunkami wwożenia psów do danego kraju. Dokładne instrukcje możemy uzyskać w Głównym Inspektoracie Weterynarii (tel. 22 623 20 88/ 22 623 15 28).

Pompa próżniowa – jak wybrać, montować i eksploatować?

Coraz częściej zdarza się, że nawet we własnych domach i mieszkaniach montujemy systemy klimatyzacji. Oczywiście w prywatnych obiektach są...

Autos – sprawdzony dostawca wysokiej klasy części zamiennych do pojazdów użytkowych

W przypadku firm, które dysponują flotą pojazdów użytkowych, szybka dostawa części zamiennych jest na wagę złota. Właśnie dlatego warto...

Może Cię zainteresuje: