Dokumenty Umowa kupna-sprzedaży mieszkania - wzór

Umowa kupna-sprzedaży mieszkania – wzór

-

Umowa sprzedaży mieszkania (rozumiana jako sprzedaż wyodrębnionego lokalu mieszkalnego) jak również umowa sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego powinna być sporządzona w formie aktu notarialnego – pod rygorem nieważności. W przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność ważnym aspektem takiej umowy jest wskazanie w umowie jaki udział w nieruchomości „wspólnej” – w budynku z reguły wielorodzinnym – związany jest z danym lokalem. Od tego zależą późniejsze opłaty nabywcy lokalu, uiszczane na rzecz utrzymania wspólnej części nieruchomości (remontów, oświetlenia na klatkach schodowych, konserwacji windy itp.).

Ponadto – kolejnym istotnym aspektem – jest określenie, czy z własnością mieszkania związane jest prawo użytkowania wieczystego gruntu na którym stoi budynek w którym znajduje się sprzedawane mieszkanie, ewentualnie – udział we własności tej nieruchomości – ma to wpływ na wysokość opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego lub wysokość podatku od nieruchomości.

Dla zabezpieczenia wykonania umowy strony tej umowy mogą w akcie notarialnym w oparciu o art. 777 § 1 pkt. 4 k.p.c. poddać się wprost egzekucji z aktu notarialnego – w praktyce ma to znaczenie dla przyspieszenia egzekucji roszczeń stron, gdyż nie muszą one występować z pozwem o zapłatę czy wydanie nieruchomości do sądu, lecz wystarczy, gdy złożą wniosek o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu w zakresie określonego punktu – a następnie złożą wniosek o wszczęcie egzekucji do komornika. Powyższa forma zabezpieczenia przyspiesza egzekucję należności – strony pomijają długie postępowanie sądowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zwolnienie z podatku

Nie zawsze musimy płacić państwu czy gminie podatek. Jeżeli komuś uda się przebić przez gąszcz przepisów, dowiedzie się, kiedy będzie mógł tego uniknąć.

Ile zarabia dziennikarz?

Dziennikarstwo niezmiennie jest jednym z najczęściej wybieranych kierunków humanistycznych na uczelniach. Tymczasem zdobycie pracy w zawodzie stanowi dla absolwenta niemałe wyzwanie.

Zobacz też

Jak się ośmielić?

Śmiałość w pozytywnym znaczeniu tego słowa postrzegana jest jako umiejętność bycia asertywnym. Oznacza to przede wszystkim otwartość i szczere wyrażanie swoich myśli.

Co przedsiębiorca powinien wiedzieć o podatkach?

Nikt nie lubi podatków, jednak każdy przedsiębiorca powinien stale poszerzać wiedzę na ich temat. Opanowanie szczegółowych przepisów pozwoli Ci...

Idealne kremy pod makijaż letni – sprawdź, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze!

Czy wiesz, czym powinnaś się kierować, poszukując kremu pod makijaż na lato? Jakie wymagania powinien spełnić i o czym...

Może Cię zainteresuje: