Dokumenty Umowa kupna-sprzedaży mieszkania - wzór

Umowa kupna-sprzedaży mieszkania – wzór

-

Umowa sprzedaży mieszkania (rozumiana jako sprzedaż wyodrębnionego lokalu mieszkalnego) jak również umowa sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego powinna być sporządzona w formie aktu notarialnego – pod rygorem nieważności. W przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność ważnym aspektem takiej umowy jest wskazanie w umowie jaki udział w nieruchomości „wspólnej” – w budynku z reguły wielorodzinnym – związany jest z danym lokalem. Od tego zależą późniejsze opłaty nabywcy lokalu, uiszczane na rzecz utrzymania wspólnej części nieruchomości (remontów, oświetlenia na klatkach schodowych, konserwacji windy itp.).

Ponadto – kolejnym istotnym aspektem – jest określenie, czy z własnością mieszkania związane jest prawo użytkowania wieczystego gruntu na którym stoi budynek w którym znajduje się sprzedawane mieszkanie, ewentualnie – udział we własności tej nieruchomości – ma to wpływ na wysokość opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego lub wysokość podatku od nieruchomości.

Dla zabezpieczenia wykonania umowy strony tej umowy mogą w akcie notarialnym w oparciu o art. 777 § 1 pkt. 4 k.p.c. poddać się wprost egzekucji z aktu notarialnego – w praktyce ma to znaczenie dla przyspieszenia egzekucji roszczeń stron, gdyż nie muszą one występować z pozwem o zapłatę czy wydanie nieruchomości do sądu, lecz wystarczy, gdy złożą wniosek o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu w zakresie określonego punktu – a następnie złożą wniosek o wszczęcie egzekucji do komornika. Powyższa forma zabezpieczenia przyspiesza egzekucję należności – strony pomijają długie postępowanie sądowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Depilacja woskiem – jak to zrobić?

Jest to jedna z najskuteczniejszych metod depilacji. Pozwala zachować efekt długotrwałej gładkości skóry, a jest dużo tańsza niż np. zabieg usuwania włosów za pomocą laseru. Jej skuteczność wiąże się z tym, iż wosk rozpuszcza włos aż do głębi cebulki. Ponadto można go używać do depilacji nie tylko dużych partii ciała, ale również wąsika oraz brwi.

Emerytura w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii istnieje trzy rodzaje państwowych świadczeń emerytalnych: Basic State Pension, Additional State Pension oraz Pension Credit. Na jakich warunkach przyznawane są te świadczenia oraz jak należy się o nie ubiegać? Podpowiadamy.

Zobacz też

Curry z soczewicy – przepis

Curry z soczewicy najlepiej smakuje podawane z ugotowanym i podsmażonym na maśle ryżem.

Fasolki wszystkich smaków

Harry Potter chyba już na zawsze na dobre zagościł w sercach osób dorosłych i dzieci. To książka, która już...

Wybierz oryginalną i piękną torebkę

Każda kobieta chce świetnie wyglądać w różnych okolicznościach. Zależy nam na niebanalnych stylizacjach, które dodają nam uroku. Chętnie inspirujemy...

Może Cię zainteresuje: