Dokumenty Umowa kupna-sprzedaży mieszkania - wzór

Umowa kupna-sprzedaży mieszkania – wzór

-

Umowa sprzedaży mieszkania (rozumiana jako sprzedaż wyodrębnionego lokalu mieszkalnego) jak również umowa sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego powinna być sporządzona w formie aktu notarialnego – pod rygorem nieważności. W przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność ważnym aspektem takiej umowy jest wskazanie w umowie jaki udział w nieruchomości „wspólnej” – w budynku z reguły wielorodzinnym – związany jest z danym lokalem. Od tego zależą późniejsze opłaty nabywcy lokalu, uiszczane na rzecz utrzymania wspólnej części nieruchomości (remontów, oświetlenia na klatkach schodowych, konserwacji windy itp.).

Ponadto – kolejnym istotnym aspektem – jest określenie, czy z własnością mieszkania związane jest prawo użytkowania wieczystego gruntu na którym stoi budynek w którym znajduje się sprzedawane mieszkanie, ewentualnie – udział we własności tej nieruchomości – ma to wpływ na wysokość opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego lub wysokość podatku od nieruchomości.

Dla zabezpieczenia wykonania umowy strony tej umowy mogą w akcie notarialnym w oparciu o art. 777 § 1 pkt. 4 k.p.c. poddać się wprost egzekucji z aktu notarialnego – w praktyce ma to znaczenie dla przyspieszenia egzekucji roszczeń stron, gdyż nie muszą one występować z pozwem o zapłatę czy wydanie nieruchomości do sądu, lecz wystarczy, gdy złożą wniosek o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu w zakresie określonego punktu – a następnie złożą wniosek o wszczęcie egzekucji do komornika. Powyższa forma zabezpieczenia przyspiesza egzekucję należności – strony pomijają długie postępowanie sądowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zupa bananowa na ostro, na słodko – przepisy

Banany to cenne źródło wielu witamin i mikroelementów taki jak potas, magnez, selen, polecane osobom prowadzącym aktywny tryb życia. Częste jedzenie owoców w ich naturalnej postaci może jednak znudzić, stąd wiele pomysłów na ich przetworzenie. Jednym z nich jest zupa bananowa.

Thief 3 – tutorial

Thief 3 to jedna z najbardziej rozbudowanych gier skradankowych ostatnich lat, która doczekała się wielu zmian względem poprzednich części. Najważniejsza z nich, która rzuca się od razu w oczy, to zmiana kamery z FPP na TPP. Dzięki temu zabiegowi doszło wiele interesujących sposobów na przetrwanie w mieście przepełnionym strażnikami.

Zobacz też

Wróżby anielskie – na czym polegają?

Wróżby anielskie obejmują różne rodzaje wróżb, w których podstawą jest odniesienie do dobrych duchowych istot, zwłaszcza do własnego Anioła Stróża. Można je przeprowadzać na wiele rozmaitych sposobów, z wykorzystaniem zwykłych przedmiotów lub tak zwanych Kart Anielskich.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: