Dokumenty Umowa kupna-sprzedaży nieruchomości - wzór

Umowa kupna-sprzedaży nieruchomości – wzór

-

Umowa sprzedaży nieruchomości powinna być sporządzona w formie aktu notarialnego – pod rygorem nieważności. Przed sporządzeniem takiej umowy konieczne jest zapoznanie się z dokumentacją dotyczącą nieruchomości – należy przeanalizować, czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką, sprawdzić, czy sprzedaży dokonuje osoba będąca właścicielem nieruchomości, jakie jest przeznaczenie nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Przeznaczenie nieruchomości jest bardzo istotnym aspektem, gdyż np. zakup działki budowlanej na terenie zalewowym jest nieekonomiczne – ryzyko powodzi uniemożliwia wybudowanie na takiej działce domu.

Warto sprawdzić, czy przedstawione przez właściciela działki dokumenty są aktualne – zwłaszcza w zakresie powierzchni nieruchomości, jej uzbrojenia oraz przeznaczenia. Jeżeli chcemy nabyć działkę budowlaną pod budowę domu – upewnijmy się, że ma ona zapewniony dostęp do drogi publicznej – czy to przez ustanowioną służebność drogi konicznej, czy też z zakupem działki powinniśmy kupić udział w drodze wewnętrznej prowadzącej do tej działki. Brak uregulowanego prawnie dojazdu (nawet, jeżeli faktycznie jest możliwość dojechania do nieruchomości) uniemożliwi budowę domu na działce – nie otrzymamy pozwolenia na budowę. Ponadto, warto upewnić się, że na działce nie ma urządzeń przesyłowych – stacja transformatorowa na działce budowlanej uniemożliwia budowę domu. Poniżej typowy wzór umowy sprzedaży nieruchomości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co zrobić, kiedy mięso się przypali?

Kulinarne wpadki zdarzają się każdemu. Przypalone mięso to właśnie jedna z wielu takich kulinarnych wpadek, które zdarzają się przez nieuwagę.

Jak zrobić samemu puder do twarzy?

Puder to jeden z wielu kosmetyków, które bardzo łatwo można przygotować samemu – wystarczą produkty, które w większości mamy pod ręką i odrobina chęci. Pomyślcie, ile radości sprawi wiedza, że używacie na co dzień czegoś, co przygotowałyście same. Co więcej – koleżanki na pewno umrą z zazdrości, widząc Waszą zaradność i pomysłowość!

Zobacz też

Książka kontroli działalności gospodarczej – informacje

Z prowadzeniem działalności gospodarczej wiąże się dla przedsiębiorców wiele obowiązków, które w zależności od formy prawno-organizacyjnej przedsiębiorstwa, liczby zatrudnionych osób, rodzaju opodatkowania działalności oraz osiąganych przychodów ze sprzedaży mogą przybierać wiele postaci. Jednakże każdy przedsiębiorca – bez względu na rozmiar swojej działalności i wielkość prowadzonej przez siebie firmy – jest zobowiązany do prowadzenie i przechowywania w siedzibie firmy tzw. książkę kontroli.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: