Dokumenty Umowa o współpracy - wzór

Umowa o współpracy – wzór

-

Umowa o współpracy jest umową nienazwaną, która może być swobodnie kształtowana przez jej strony zgodnie z zasadą swobody umów wyrażoną w art. 353 (1) kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. W praktyce oznacza to, że na mocy takiej umowy o współpracy pomiędzy przedsiębiorcami osiągną one określone korzyści – niekoniecznie wyrażone w pieniądzu.

Umowa o współpracę może dotyczyć przykładowo: współpracy w zakresie obsługi zagranicznej turystyki przyjazdowej grupowej i indywidualnej na korzystnych dla hotelu i biura podróży warunkach, umowa sponsorowania wydarzenia artystycznego, umowa regulująca mechanizmy udzielania rabatów czy świadczenie usług gwarancyjnych itp. Umowy o współpracy wynikają najczęściej z określonej potrzeby gospodarczej.

Dla umowy współpracy nie ma zastrzeżonej żadnej formy szczególnej – dlatego też często takie umowy są zawierane w formie nieformalnych porozumień, które mogą nawet być sprzeczne z zasadami uczciwej konkurencji. Stąd też zawierając taką umowę, należy każdorazowo konstruować ją z uwzględnieniem tych przepisów.

Ponadto, ważnym aspektem jest zawarcie w umowie sposobu rozstrzygania sporów – czyli zastosowanie tzw. zapisu na sąd polubowny. Aby zapis na sąd polubowny był skuteczny doradzam wskazanie tzw. stałego sądu polubownego a następnie poddanie w zapisie rozpatrzenia sporu przez wskazany sąd zgodnie z uregulowaniami regulaminu tego sądu. Skutecznie wyeliminuje to bądź przynajmniej zminimalizuje to większość ryzyk związanych z uznaniem zapisu na sąd polubowny za bezskuteczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Komu przysługuje emerytura pomostowa?

Wprowadzenie instytucji emerytury pomostowej jest konsekwencją reformy systemu ubezpieczeń społecznych, której celem jest m.in. stopniowa likwidacja możliwości wcześniejszego przechodzenia na emeryturę. Regulacje prawne dotyczące emerytur pomostowych zawarte zostały w ustawie z dnia 19 grudnia 2008r. o emeryturach pomostowych która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2009 r.

Nie mogę zajść w ciążę, a siostra spodziewa się dziecka. Jak się zachować?

Bezowocne starania o dziecko mogą wpędzić w kompleksy każdą kobietę. W naszej kulturze kobiecość jest bowiem kojarzona przede wszystkim z macierzyństwem. Jak zatem powinna zachowywać się kobieta, która nie może zajść w ciążę, kiedy jej siostra właśnie spodziewa się dziecka?

Zobacz też

Zarobki w Australii

Australia ze względu na dużą odległość nie należy do grupy krajów, do których Polacy najczęściej emigrują w celach zarobkowych. Niemniej w dzisiejszych czasach coraz więcej podejmuje to wyzwanie i odwraca swoje życie o 180 stopni.

Fasolki wszystkich smaków

Harry Potter chyba już na zawsze na dobre zagościł w sercach osób dorosłych i dzieci. To książka, która już...

Wybierz oryginalną i piękną torebkę

Każda kobieta chce świetnie wyglądać w różnych okolicznościach. Zależy nam na niebanalnych stylizacjach, które dodają nam uroku. Chętnie inspirujemy...

Może Cię zainteresuje: