Dokumenty Umowa o współpracy - wzór

Umowa o współpracy – wzór

-

Umowa o współpracy jest umową nienazwaną, która może być swobodnie kształtowana przez jej strony zgodnie z zasadą swobody umów wyrażoną w art. 353 (1) kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. W praktyce oznacza to, że na mocy takiej umowy o współpracy pomiędzy przedsiębiorcami osiągną one określone korzyści – niekoniecznie wyrażone w pieniądzu.

Umowa o współpracę może dotyczyć przykładowo: współpracy w zakresie obsługi zagranicznej turystyki przyjazdowej grupowej i indywidualnej na korzystnych dla hotelu i biura podróży warunkach, umowa sponsorowania wydarzenia artystycznego, umowa regulująca mechanizmy udzielania rabatów czy świadczenie usług gwarancyjnych itp. Umowy o współpracy wynikają najczęściej z określonej potrzeby gospodarczej.

Dla umowy współpracy nie ma zastrzeżonej żadnej formy szczególnej – dlatego też często takie umowy są zawierane w formie nieformalnych porozumień, które mogą nawet być sprzeczne z zasadami uczciwej konkurencji. Stąd też zawierając taką umowę, należy każdorazowo konstruować ją z uwzględnieniem tych przepisów.

Ponadto, ważnym aspektem jest zawarcie w umowie sposobu rozstrzygania sporów – czyli zastosowanie tzw. zapisu na sąd polubowny. Aby zapis na sąd polubowny był skuteczny doradzam wskazanie tzw. stałego sądu polubownego a następnie poddanie w zapisie rozpatrzenia sporu przez wskazany sąd zgodnie z uregulowaniami regulaminu tego sądu. Skutecznie wyeliminuje to bądź przynajmniej zminimalizuje to większość ryzyk związanych z uznaniem zapisu na sąd polubowny za bezskuteczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Umowa o pracę na okres próbny – wzór

Umowa o pracę na okres próbny...

Jak założyć konto na Allegro?

Serwis aukcyjny allegro to prawdziwy potentat na polskim rynku, który zdołał oprzeć się nawet takiemu światowemu gigantowi jak eBay. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim temu, że jest to pierwszy tego typu i działający na tak szeroką skalę serwis aukcyjny w naszym kraju. Charakteryzuje go prostota i bezpieczeństwo działania, więc nie dziwi fakt, że skupia on kilka milionów zarejestrowanych użytkowników, do których możesz dołączyć także Ty. Zakładanie konta na allegro.pl jest bardzo proste, a poniżej możecie znaleźć sposób jak to zrobić.

Zobacz też

Marketing partyzancki – co to jest?

Nazwa kojarzy nam się z oddziałami armii buszującymi po zaroślach, w celu zorganizowania skumulowanej akcji podejścia do klienta z zaskoczenia i „ostrzelanie” go reklamą. Brzmi śmiesznie i ciekawie za jednym razem. Co najlepsze, marketing partyzancki działa. Polega na niekonwencjonalnych rodzajach reklamowania danej marki lub produktu. Wykonywaniu graffiti na murach, przyklejaniu „wlepek” w tramwajach autobusach szkołach wszystkich miejscach publicznych. Organizowaniu ciekawych eventów, takich jak pokazy skateboardingu (w firmowych barwach). Czasem legalnie, czasem półlegalnie. Czasem z wykorzystaniem szokujących, drastycznych i kontrowersyjnych treści. Tani szybki i efektowny rodzaj reklamy, przynosi jednak rezultaty jedynie małym i średnim firmom.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: