Dokumenty Umowa licencyjna - wzór

Umowa licencyjna – wzór

-

Umowa licencyjna została uregulowana w Ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z treścią przepisów zawartych w ww. ustawie, umowa licencyjna zasadniczo uprawnia do korzystania z utworu w okresie pięciu lat na terytorium państwa, w którym licencjobiorca ma swoją siedzibę, chyba, że w umowie postanowiono inaczej – co oznacza, że postanowienia w zakresie trwania licencji można modyfikować (po upływie 5 lat licencję uważa się za udzieloną na czas nieoznaczony, chyba, że w umowie strony wskazały inny czas). Umowa licencyjna dotyczy np. projektu strony internetowej stworzonego przez grafika komputerowego, programów komputerowych, artykułów prasowych itp.

Zgodnie z art. 67 wskazanej ustawy, licencji może udzielić twórca utworu. Elementami istotnymi, jakie powinny znaleźć się w każdej umowie licencyjnej jest: wymienienie pól eksploatacji z określeniem zakresu, miejsca i czasu korzystania z utworu. Licencja może mieć charakter wyłączny – wówczas zastrzega wyłączność korzystania z utworu w określony sposób (np. na rzecz tyko jednej osoby) lub niewyłączny – wtedy nie ogranicza udzielenia przez twórcę upoważnienia innym osobom do korzystania z utworu na tym samym polu eksploatacji. Ważnym jest, że zgodnie z art. 67 ust. 5 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych umowa licencyjna wyłączna wymaga zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności.

Licencjobiorca nie może udzielić sublicencji innym osobom (nie może upoważnić innej osoby do korzystania z utworu w zakresie uzyskanej przez licencjobiorcę licencji) – chyba, że w umowie znajduje się wyraźny zapis zezwalający na udzielenie sublicencji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Papryka faszerowana mięsem mielonym – przepis

Faszerowana papryka to bardzo smaczne danie, które najczęściej serwowane jest w naszych domach, kiedy ceny papryki nieco spadają. Co więcej, dużą zaleta tej potrawy jest możliwość jej mrożenia, a co za tym idzie – za jednym razem można zrobić kilka, a nawet kilkanaście takich papryk, zamrozić, później zaś co jakiś czas rozmrażać, najlepiej w mikrofali. W ten sposób możemy mieć w zapasie szybkie, łatwe do zrobienia danie na tzw. „czarną godzinę”.

Kebab – przepis

Kebab kojarzy się najbardziej z mięsem obracającym się na pionowym rożnie. Jednak w Turcji, skąd ów döner kebab trafił do europejskich barów, kebabem nazywa się każdy kęs mięsa przyrządzony na wiele sposobów.

Zobacz też

Jakie prace w ogrodzie w styczniu?

Styczeń to czas zimowego spoczynku roślin. Mimo to powinniśmy przeprowadzić drobne prace pielęgnacyjne w naszych ogrodach, by upewnić się, że naszym roślinom nic nie zagraża.

Fasolki wszystkich smaków

Harry Potter chyba już na zawsze na dobre zagościł w sercach osób dorosłych i dzieci. To książka, która już...

Wybierz oryginalną i piękną torebkę

Każda kobieta chce świetnie wyglądać w różnych okolicznościach. Zależy nam na niebanalnych stylizacjach, które dodają nam uroku. Chętnie inspirujemy...

Może Cię zainteresuje: