Dokumenty Umowa licencyjna - wzór

Umowa licencyjna – wzór

-

Umowa licencyjna została uregulowana w Ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z treścią przepisów zawartych w ww. ustawie, umowa licencyjna zasadniczo uprawnia do korzystania z utworu w okresie pięciu lat na terytorium państwa, w którym licencjobiorca ma swoją siedzibę, chyba, że w umowie postanowiono inaczej – co oznacza, że postanowienia w zakresie trwania licencji można modyfikować (po upływie 5 lat licencję uważa się za udzieloną na czas nieoznaczony, chyba, że w umowie strony wskazały inny czas). Umowa licencyjna dotyczy np. projektu strony internetowej stworzonego przez grafika komputerowego, programów komputerowych, artykułów prasowych itp.

Zgodnie z art. 67 wskazanej ustawy, licencji może udzielić twórca utworu. Elementami istotnymi, jakie powinny znaleźć się w każdej umowie licencyjnej jest: wymienienie pól eksploatacji z określeniem zakresu, miejsca i czasu korzystania z utworu. Licencja może mieć charakter wyłączny – wówczas zastrzega wyłączność korzystania z utworu w określony sposób (np. na rzecz tyko jednej osoby) lub niewyłączny – wtedy nie ogranicza udzielenia przez twórcę upoważnienia innym osobom do korzystania z utworu na tym samym polu eksploatacji. Ważnym jest, że zgodnie z art. 67 ust. 5 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych umowa licencyjna wyłączna wymaga zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności.

Licencjobiorca nie może udzielić sublicencji innym osobom (nie może upoważnić innej osoby do korzystania z utworu w zakresie uzyskanej przez licencjobiorcę licencji) – chyba, że w umowie znajduje się wyraźny zapis zezwalający na udzielenie sublicencji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Przyprawy do ryby na parze

Ryby na parze to delikatne danie, odpowiednie na każdy, nawet najwrażliwszy, żołądek. Jednak ponieważ nie mają panierki ani kontaktu z tłuszczem, niektórym mogą zdawać się mdłe. Dlatego, gdy chcesz przygotować rybę w ten sposób, śmiało stosuj przyprawy i nie oszczędzaj na ziołach.

Zalety leżakowania w przedszkolu

Odpoczynek w ciągu dnia jest znaczącą kwestią dla prawidłowego rozwoju dziecka. Gdy dziecko przychodzi na świat przesypia większość dnia. Z czasem ilość snu znacznie się zmniejsza, a dziecko dużą część dnia spędza na zabawach, co nie oznacza, że sen przestaje być ważny i jest niepotrzebny.

Zobacz też

Co zrobić w trudnej sytuacji pracując za granicą?

Wyjazd do pracy za granicą to duża przygoda i okazja do odłożenia większej sumy pieniędzy, ale także spore wyzwanie i duża niewiadoma. Dobre przygotowanie do wyjazdu minimalizuje ryzyko trafienia do nieuczciwego pracodawcy jednak nie wszystkie okoliczności daje się przewidzieć. Gdy znajdziemy się w trudnej sytuacji - najważniejsze to nie tracić głowy.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: