Przygotowanie grochówki to stosunkowo prosta sprawa, zupa praktycznie robi się sama, co jakiś czas trzeba jedynie wrzucać do niej poszczególne składniki i często mieszać, ponieważ groch lubi przywierać do dna.

Przepisów na grochówkę wbrew pozorom nie jest zbyt dużo. Różnią się one jedynie ilością i rodzajem dodawanych przypraw. Nie ma to jednak większego wpływu na jej smak, który zawsze jest niepowtarzalny. Poniżej prezentujemy chyba najbardziej uniwersalny przepis, w którym każda mniej lub bardziej wprawiona gospodyni wprowadzi jedynie niewielkie zmiany, na własne potrzeby i zgodnie z własnymi upodobaniami.

Do ugotowania tradycyjnej, pożywnej i smacznej wojskowej grochówki

1,5 szkl. łuskanych połówek grochu,
1 marchewka,
niewielki kawałek selera,
1 cebula,
kawałek wędzonego boczku,
4 nieduże ziemniaki,
3 ząbki czosnku,
kilka łyżek mąki,
majeranek,
listek laurowy,
4 ziarenka ziela angielskiego,
kostka rosołowa,
sól i pieprz do smaku.

Groch należy przed gotowaniem moczyć w zimnej wodzie około 2 godzin. Wcześniej należy go jeszcze wypłukać. Po upływie tego czasu należy zacząć gotować go w tej samej wodzie, wrzucając do niego kawałek boczku w całości. Dodać pokrojoną w półtalarki: marchewkę, starty seler, listek laurowy i ziele angielskie. Całość gotować tak długo, aż groch całkiem się rozgotuje. Wtedy dodać również osobno ugotowane, pokrojone w niewielką kostkę ziemniaki. Następnie na patelni rozgrzać niewielką ilość tłuszczu, dodać pokrojoną drobno cebulkę, pokrojony w kostkę, ugotowany wcześniej i wyjęty z zupy boczek, podsmażyć. Później należy dodać 1 łyżkę mąki, szybko wymieszać i wsypać całość do gotującego się grochu z warzywami. Na sam koniec dorzucić do całości 3 starte ząbki czosnku, kostkę rosołową, doprawić pieprzem i już nie gotować.

Inny rodzaj grochówki, poza boczkiem, uwzględnia również możliwość dodania do niej cienkiej kiełbasy, którą początkowo również gotujemy z boczkiem i grochem w jednym garnku, a później wyjmujemy i podobnie jak w poprzednim przepisie podsmażamy na patelni z boczkiem i cebulką, a po dodaniu łyżki mąki wrzucamy z powrotem do zupy. Grochówka doskonale smakuje z chlebem lub chrupiącymi grzankami.

Przepis na potrawę ze zdjęcia – blog kulinarny Kuchnia Ireny i Andrzeja:

Grochówka wojskowa

Do przygotowania zupy będzie nam potrzebne:

60 dag grochu (najlepiej już wyłuskanego)
40 dag boczku (uwędzonego)
40 dag kiełbasy
30 dag wieprzowiny
20 dag marchewki
30 dag ziemniaczków
pietrusza (natka i korzeń)
seler
1 listek laurowy
ziele angielskie
majeranek
sól
pieprz
ząbek czosnku

Przed gotowaniem musimy namoczyć groch, dlatego warto rozpocząć przygotowania do grochówki wieczorem, aby gorszek mógł się spokojnie wymoczyć. Kiedy geroszek dostatecznie długo leżał w wodzie, gotujemy go na pół miękko. Mięso wieprzowe, boczek i kiełbasę kroimy na małe kawałeczki, smażymy na patelni. Kiedy jest już podsmażone, dodajemy do grochu.

Teraz kroimy (w małą kostkę) warzywa i dorzucamy do zupy. Następnie dodajemy przyprawy. Zupę gotujemy aż warzywa będą miękkie.

Przed podaniem do zupy wrzucamy natkę pietruszki.

Znacie inny przepis na grochówkę? Podzielcie się nim w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJabłka na odchudzanie
Następny artykułChilli con carne – przepis

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here