Dobrym prezentem jest z pewnością książka, która może przydać się, np. do pracy z młodzieżą, w przypadku, kiedy zostanie katechetą. Szczególnie polecanymi propozycjami dla duchownych są książki M. Quoista lub G. Gilberta. Odpowiednią lekturą będą także pozycje autorstwa Karola Wojtyły czy wiersze ks. Twardowskiego. Ładnym prezentem są wszelkie wydania albumowe dotyczące np. Ziemi Świętej czy europejskich miejsc kultu Dla przyszłego kaznodziei bardzo przydatny okaże się także „Słownik symboli” Kopalińskiego.

Pamiątką tego wydarzenia jest również album ze zdjęciami prymicjanta, głównie przedstawiającymi różne, mniej i bardziej oficjalne sytuacje, które przybliżały kleryka do bycia kapłanem. Idąc tym tropem, można obdarować nowego księdza obrazem przedstawiającym jego samego w sutannie.

Jeśli chcemy zrezygnować z olejnych obrazów świętych, podarujmy zamiennie ikonę. Miejmy jednak na uwadze, że ikona wykonana tradycyjną techniką opartą na jej pisaniu, jest dosyć kosztownym upominkiem.

Z bardziej praktycznych prezentów – wybierz stułę lub podróżny zestaw do odprawiania mszy świętej.

Jeśli wiemy, że neoprezbiter jest smakoszem kawy, podaruj mu dobrą kawę wraz z młynkiem do kawy; z pewnością ucieszy go taki prezent. Jeśli pasja kapłana jest muzyka i gra na gitarze, sprezentuj mu ten instrument. Przyda mu się w jego duszpasterskiej posłudze. Nie trzeba ukrywać, że niektórzy księża są także smakoszami tytoniu, a jeśli tak, możesz podarować prymicjantowi elegancką fajkę. Pamiętaj jednak, że na taki bardziej nieformalny prezent możesz pozwolić sobie tylko w sytuacji bliskiej, przyjacielskiej zażyłości z księdzem.

Z pewnością młody kapłan nie pogardzi sprzętem RTV i AGD. Telewizor, kuchenka mikrofalowa, a nawet pralka – czemu nie? Z racji, że większość tego typu sprzętów nie jest zbyt tania, takie prezenty w większości przypadków zarezerwowane są dla najbliższej rodziny kapłana.

Zestaw ręczników, pościeli, zestaw obiadowy, sztućce także okażą się trafnym prezentem. Nie zapominaj o tym, że ksiądz na parafii oprócz mieszkania nie dostanie żadnych sprzętów i urządzeń do jego wyposażenia, z tego względu typowo „weselne” upominki są jak najbardziej na miejscu.

Całość możesz zwieńczyć (jeśli uda Ci się je zdobyć) uroczystym papieskim błogosławieństwem.

Czy macie inne pomysły na prezenty na prymicje? Dajcie nam znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo to są i jak wyglądają prymicje?
Następny artykułJakie menu na Barbórkę?

Joanna Nieć – kulturoznawca i menager kultury. Dziennikarskie kroki stawiała w kilku redakcjach. Zaczynała w miesięczniku studenckim, potem weszła z piórem do krakowskiej prasy. Współpracowała także z lokalną telewizją internetową. Opisywała, relacjonowała, komentowała. Zawsze stawia na rzetelność komunikatu i jednoczesne przekazanie go z polotem. Laszka sądecka od kilku lat związana z Krakowem.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Dotychczasowa edukacyjna i zawodowa ścieżka pokazała mi, że pisanie sprawia mi największą frajdę. Pisałam o krakowskich wydarzeniach codziennych, mam na swoim koncie kilka felietonów i wywiadów. Najbardziej cieszyło mnie pisanie o kulturalnych imprezach w Krakowie.

Podpatrywanie studenckiego życia i uczestniczenie w nim pozwoliło mi wychwycić kilka smaczków z imprezowego życia studenta. Każdą obserwację pointowałam w głowie odpowiednimi wnioskami i rozwiązaniami, czego wyrazem są moje porady na Spec.pl. Okazało się, że imprezowanie ma swoje zagwozdki, na które trzeba znaleźć patent.

W swoich poradach staram się podpowiedzieć, jak w danej sytuacji należy się zachować – żeby zabłysnąć, lub się nie zachowywać – żeby nie zbłaźnić się. Podaję na tacy propozycje imprezowego menu oraz sposoby zorganizowania domówki czy parapetówki. Sprawy z pozoru proste. Z pozoru, bo zazwyczaj okazuje się, że rzeczy proste są najbardziej skomplikowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here