Okoliczności Piosenki na ognisko

Piosenki na ognisko

-

Mimo to, na obu rodzajach ognisk, skoro już je tak podzieliliśmy, sprawdzą się podobne kawałki. Mówi się w końcu, że porządne ognisko bez gitary się nie obędzie, a z towarzystwa zawsze uda się wyłowić jakiegoś „grajka”. Nie każdy jednak musi znać na pamięć teksty i akordy, stąd dobrze, by na ewentualnego muzyka i – z pewnością pragnącej się przyłączyć do wspólnego śpiewania – publiczności czekało kilka śpiewników z melodiami harcerskimi, biesiadnymi w rodzaju „Hej, sokoły!” czy „Jedzie pociąg z daleka”. Łatwe do gromadnego odtworzenia, na pewno dodadzą kolorytu całemu wydarzeniu.

Jeżeli jednak nie zamierzamy dopuszczać nikogo do instrumentu lub łączymy ten typ rozrywki z potańcówką, wówczas musimy zebrać odpowiedni zapas piosenek najróżniejszych typów, by goście nie znudzili się jednostajnym repertuarem. Moim zdaniem na ognisku sprawdzi się ten sam zestaw, którym moglibyśmy się posłużyć na weselu. Oczywiście wszystko zależy od wieku uczestników i jeśli mamy do czynienia z bardzo młodym towarzystwem, to powinny dominować aktualne hity z list przebojów – możemy je z łatwością sprawdzić w Internecie na serwisach muzycznych czy radiowych. Nie rezygnowałbym mimo wszystko z puszczania starych dobrych hitów disco z lat osiemdziesiątych (George’a Michaela, Michaela Jacksona itd.), jak również znienawidzonego przez wielu disco polo, które w rozrywkowych sytuacjach sprawdza się bardzo dobrze. Wszyscy znają te utwory niemal na pamięć i raz na jakiś czas chętnie się przy nich bawią.

Dobre będą również stare polskie przeboje, zarówno te w rodzaju „Trzynastego”, czyli naprawdę wiekowe dla dzisiejszej młodzieży, jak i przede wszystkim hity rockowe – kawałki Dżemu, Perfectu itp. Pozwolą bądź powoli pobujać się do spokojnego, leniwego wręcz rytmu, bądź odpocząć po tańcu i przysiąść – chociażby w celu skonsumowania, wspomnianej wcześniej i równie niezbędnej na ognisku co dobra muzyka, kiełbaski.

Czego Wy najbardziej lubicie słuchać na ogniskach? Podzielcie się z nami ulubionymi tytułami!

Artur Jabłoński

Artur Jabłoński – dziennikarz, copywriter, krytyk literacki. Współpracuje z portalami Onet.pl i kulturalnytorun.pl oraz kilkoma pismami, między innymi pisze recenzje dla „Tygodnika Powszechnego” i „Nowych Książek”. Absolwent filologii polskiej.

 


Nasz specjalista pisze o sobie:

Zasadniczo mam dwie pasje: literaturę i muzykę. W obu nie uznaję żadnych ograniczeń, ciągle poszukuję czegoś nowego, nie odrzucam niczego jedynie na zasadzie przynależności gatunkowej.  Sam koncertuję, gram na gitarze i śpiewam, przede wszystkim utwory wpisujące się w obręb poezji śpiewanej, aczkolwiek jako słuchacz równie często sięgam po melodie daleko odbiegające od tego nurtu, np. downtempo czy trip-hop. Kiedy tylko mogę, czytam, a swoim zdaniem o tym, co przeczytam, dzielę się w recenzjach literackich publikowanych w różnych ogólnopolskich pismach i portalach.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Ubezpieczenie bagażu – informacje

Wyjazd na urlop wiąże się często z zabieraniem ze sobą wielu rzeczy. W takiej sytuacji warto wykupić ubezpieczenie bagażu. Szczególnie, jeśli podróż ma być długa. Tym bardziej, że wzrasta wtedy prawdopodobieństwo utraty osobistych przedmiotów.

Wegetarianizm – wady i zalety

Polskie kuchnia obfituje w potrawy mięsne, dlatego wielu Polaków żyje w przekonaniu, że aby zdrowo się odżywiać, trzeba jeść mięso. Jest to błędne rozumowanie. Odpowiednie zestawienie składników odżywczych gwarantuje nam zdrowie i szybką przemianę materii. Liczne rośliny strączkowe, takie jak soja, cieciorka czy soczewica, obfitują w białko, które występuje w mięsie i stanowią jego znakomity substytut. Co prawda warzywa te nie są lekkostrawne, ale przy odpowiednim zbilansowaniu diety, wegetarianinem może być każdy, nawet dziecko.

Zobacz też

Rolety dzień noc – krótki poradnik przed zakupem

Osłanianie okien to niezwykle ważny temat. Jest on istotny...

Paczki do Anglii – tania wysyłka kurierem

Anglia jest popularnym kierunkiem wysyłek paczek zagranicznych. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej oraz zapoznać się ze...

Jaka karma dla psiego alergika?

Mały alergik w domu to wyzwanie. Należy zadbać o odpowiednie jedzenie dopasowane do potrzeb, dobrać kosmetyki do pielęgnacji, a...

Może Cię zainteresuje: