Aby przygotować drinka, należy wlać alkohole na kostkę lodu w proporcji wódki do Kahluy 3:2. Drinka podajemy w szklance typu old fashioned. Zdarza się, że jeśli drink jest robiony na bazie innego niż Kahlua likieru kawowego, proporcje są inne. Ilość wódki może wzrosnąć wtedy nawet do 5:2.
Black Russian to mocny drink. Czuć w nim alkohol, w odróżnieniu od jego młodszego brata, White Russian.
Czarny Rosjanin został wymyślony w 1949 roku. Jego autorem jest Belg, barman Gustave Tops. Drink powstał na cześć Perle Mesta, który był wówczas ambasadorem amerykańskim w Luksemburgu. Dlaczego drink o nazwie Rosjanin powstał w Luksemburgu na cześć Amerykanina, a stworzył go Belg? Nazwa wywodzi się od konkretnych skojarzeń. Bazą drinka jest wódka. Wódka w powszechnej, na pewno zaś europejskiej, świadomości jest alkoholem, który kojarzy się z Rosją. Przymiotnik „czarny”został dodany, ponieważ ciemny jest likier kawowy.
Drink Black Russian to klasyk i rzadko spotykane są wariacje na jego temat, jednak istnieje kilka dość przyjętych i nawet popularnych. Pierwszą z nich jest Tall Black Russian. Tę wariację podać należy w szklance long. Do klasycznego Rosjanina należy dolać coli. Drugą wariacją jest wyspiarska wersja – do Black Russian dodajemy imbirowe Ale. Drink zmienia nazwę na Brown Russian. Wyspiarską wariacją jest również Irish Russian, czasami zwany Smooth Black Russian. Rosjanina należy w tej opcji dopełnić piwem. Nie byle jakim piwem jednak – Guinnessem.
Wersje te są mało popularne poza krajami, z których pochodzą, jednak warto przynajmniej raz ich spróbować.
Czy znacie inny przepis na tego drinka? Dajcie znać w komentarzu.