Konta bankowe Jakie koszty generuje konto oszczędnościowe?

Jakie koszty generuje konto oszczędnościowe?

-

Najlepsze konta oszczędnościowe mogą w tym względzie konkurować z lokatami. Pewną rolę odgrywa też swoboda w zakresie dysponowania środkami, której nie oferują tradycyjne depozyty oszczędnościowe. Decydując się na taki produkt, trzeba jednak pamiętać o kosztach związanych z jego funkcjonowaniem. Ten aspekt odróżnia konto oszczędnościowe od zupełnie darmowej lokaty.

Otwarcie i prowadzenie za darmo, ale przelewy już nie

Spora konkurencja, jaka panuje na rodzimym rynku depozytów bankowych, sprawiła, że wszystkie banki oferują bezkosztową aktywacje konta. Jego prowadzenie również nie jest związane z obciążeniami dla klienta.

Warto jednak zwrócić uwagę na pewną praktykę, która w terminologii marketingowej nosi nazwę cross sellingu (sprzedaży wiązanej). Otóż niektóre banki wymagają, aby posiadacz konta oszczędnościowego założył określony rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (czyli popularny ROR). W takim przypadku twierdzenie o darmowym koncie oszczędnościowym nie jest do końca uprawione. Klient musi bowiem ponosić wszelkie koszty związane z prowadzeniem i obsługą ROR-u, choć z czysto technicznego punktu widzenia jego wykorzystanie jako uzupełnienia dla rachunku oszczędnościowego nie ma sensu. Wspomniana sytuacja jest szczególnie problematyczna, jeżeli klient posiada już jeden wypróbowany rachunek w innym banku.

Okazuje się również, że rodzime banki bardzo dbają o to, aby pieniądze, które zwiększają ich płynność, zbyt często nie odpływały z konta oszczędnościowego. Takie podejście ma niewiele wspólnego z deklaracjami na temat elastyczności kont oszczędnościowych, dlatego opłaty za przelewy stanowią wstydliwie skrywany punkt oferty.

Większość banków oferuje możliwość dokonania jednej lub dwóch darmowych wypłat w miesiącu. Za wszystkie kolejne trzeba już płacić. Prowizje od ponadlimitowych wypłat są dość wysokie – większość z nich zawiera się w przedziale od 5 do 10 zł. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku wpłat żadne limity nie obowiązują. W końcu większe saldo rachunku jest dla banku pożądane

„Niebezpieczne” karty bankomatowe

Wiele osób, które często wypłacają pieniądze przy pomocy dołączonej do konta oszczędnościowego karty bankomatowej, nie ma świadomości, że taka czynność generuje dość znaczące koszty. W przypadku krajowych banków prowizje z tego tytułu wahają się od 5 do 20 zł. Pewne znacznie ma również rodzaj bankomatu – niektóre banki stosują prowizje tylko wtedy, gdy urządzenie służące do wypłaty gotówki funkcjonuje w innej sieci bankowej.

Decydując się na konto wyposażone w „plastik”, warto sprawdzić jego oprocentowanie. Okazuje się bowiem, że niektóre banki naliczają posiadaczom takich rachunków niższe odsetki. W takim przypadku koszt karty bankomatowej wzrasta o kwotę utraconych zysków kapitałowych.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak naprawić kolczyki?

Uszkodzenia kolczyka, zwłaszcza wkrętki, zdarzają się na szczęście, dość rzadko. Jeżeli już biżuteria się zepsuje, nie musi to wcale oznaczać, że trzeba się z nią pożegnać, albo ponieść spore koszty jej naprawy. Najczęściej w takiej sytuacji możemy poradzić sobie samodzielnie w bezpieczny sposób, korzystając z prostych akcesoriów, które często mamy w domu.

Pożyczka od ręki

Chcąc wyjechać na wakacje lub zakupić wymarzony sprzęt elektroniczny...

Zobacz też

Jak wzbudzić sympatię u innych?

Wielu nastolatków czuje się odosobnionych i nielubianych. Nie zawsze nawet otrzymują komunikaty wprost, ale po prostu czują, że nie wzbudzają zbytniej sympatii. Na początek należałoby zadać sobie pytanie, czy nie jest to tylko subiektywne odczucie. A jeśli rzeczywiście problem istnieje, to jak to zmienić?

Co przedsiębiorca powinien wiedzieć o podatkach?

Nikt nie lubi podatków, jednak każdy przedsiębiorca powinien stale poszerzać wiedzę na ich temat. Opanowanie szczegółowych przepisów pozwoli Ci...

Idealne kremy pod makijaż letni – sprawdź, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze!

Czy wiesz, czym powinnaś się kierować, poszukując kremu pod makijaż na lato? Jakie wymagania powinien spełnić i o czym...

Może Cię zainteresuje: