Konta bankowe Jakie koszty generuje konto oszczędnościowe?

Jakie koszty generuje konto oszczędnościowe?

-

Najlepsze konta oszczędnościowe mogą w tym względzie konkurować z lokatami. Pewną rolę odgrywa też swoboda w zakresie dysponowania środkami, której nie oferują tradycyjne depozyty oszczędnościowe. Decydując się na taki produkt, trzeba jednak pamiętać o kosztach związanych z jego funkcjonowaniem. Ten aspekt odróżnia konto oszczędnościowe od zupełnie darmowej lokaty.

Otwarcie i prowadzenie za darmo, ale przelewy już nie

Spora konkurencja, jaka panuje na rodzimym rynku depozytów bankowych, sprawiła, że wszystkie banki oferują bezkosztową aktywacje konta. Jego prowadzenie również nie jest związane z obciążeniami dla klienta.

Warto jednak zwrócić uwagę na pewną praktykę, która w terminologii marketingowej nosi nazwę cross sellingu (sprzedaży wiązanej). Otóż niektóre banki wymagają, aby posiadacz konta oszczędnościowego założył określony rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (czyli popularny ROR). W takim przypadku twierdzenie o darmowym koncie oszczędnościowym nie jest do końca uprawione. Klient musi bowiem ponosić wszelkie koszty związane z prowadzeniem i obsługą ROR-u, choć z czysto technicznego punktu widzenia jego wykorzystanie jako uzupełnienia dla rachunku oszczędnościowego nie ma sensu. Wspomniana sytuacja jest szczególnie problematyczna, jeżeli klient posiada już jeden wypróbowany rachunek w innym banku.

Okazuje się również, że rodzime banki bardzo dbają o to, aby pieniądze, które zwiększają ich płynność, zbyt często nie odpływały z konta oszczędnościowego. Takie podejście ma niewiele wspólnego z deklaracjami na temat elastyczności kont oszczędnościowych, dlatego opłaty za przelewy stanowią wstydliwie skrywany punkt oferty.

Większość banków oferuje możliwość dokonania jednej lub dwóch darmowych wypłat w miesiącu. Za wszystkie kolejne trzeba już płacić. Prowizje od ponadlimitowych wypłat są dość wysokie – większość z nich zawiera się w przedziale od 5 do 10 zł. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku wpłat żadne limity nie obowiązują. W końcu większe saldo rachunku jest dla banku pożądane

„Niebezpieczne” karty bankomatowe

Wiele osób, które często wypłacają pieniądze przy pomocy dołączonej do konta oszczędnościowego karty bankomatowej, nie ma świadomości, że taka czynność generuje dość znaczące koszty. W przypadku krajowych banków prowizje z tego tytułu wahają się od 5 do 20 zł. Pewne znacznie ma również rodzaj bankomatu – niektóre banki stosują prowizje tylko wtedy, gdy urządzenie służące do wypłaty gotówki funkcjonuje w innej sieci bankowej.

Decydując się na konto wyposażone w „plastik”, warto sprawdzić jego oprocentowanie. Okazuje się bowiem, że niektóre banki naliczają posiadaczom takich rachunków niższe odsetki. W takim przypadku koszt karty bankomatowej wzrasta o kwotę utraconych zysków kapitałowych.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Czym są euroobligacje?

Określenie euroobligacje jest w gruncie rzeczy dość zwodnicze. Z czysto językowego punktu widzenia sugeruje ono, że tego typu papiery dłużne mogą być emitowane wyłącznie w euro, co jest nieprawdą. Okazuje się bowiem, że nazwa tego typu obligacji dotyczy pewnych zaszłości historycznych, a nie waluty w której są denominowane. Otóż niemal 50 lat temu spółka nosząca nazwę Autostrade dokonała próbnej emisji pokaźnej puli obligacji na rynku międzynarodowym. Z uwagi na fakt, że pierwsze tego typu przedsięwzięcie zostało opracowane w Europie omawiane papiery wierzycielskie zwykło się nazywać euroobligacjami.

Jakie akcesoria do kuchni wybrać?

Wybór dodatków kuchennych na rynku jest spory i chyba nikt nie powinien mieć problemu z odnalezieniem właściwej, interesującej nas rzeczy. Mnóstwo akcesoriów kuchennych oferują sklepy z wyposażeniem wnętrz zarówno stacjonarne, jak i internetowe. Wiele ciekawych drobiazgów znajdziemy również na aukcjach i pchlich targach.

Zobacz też

Sukces w negocjacjach

Negocjacje są niesłusznie traktowane jako „gra o sumie zerowej”, w której wygraną gwarantuje jedynie przegrana przeciwnika. Podchodząc w ten sposób do negocjowania nie jest możliwe zakończenie ich sukcesem, gdyż każde ustępstwo traktowane będzie jako osobista porażka.

Fasolki wszystkich smaków

Harry Potter chyba już na zawsze na dobre zagościł w sercach osób dorosłych i dzieci. To książka, która już...

Wybierz oryginalną i piękną torebkę

Każda kobieta chce świetnie wyglądać w różnych okolicznościach. Zależy nam na niebanalnych stylizacjach, które dodają nam uroku. Chętnie inspirujemy...

Może Cię zainteresuje: