Konta bankowe Jakie koszty generuje konto oszczędnościowe?

Jakie koszty generuje konto oszczędnościowe?

-

Najlepsze konta oszczędnościowe mogą w tym względzie konkurować z lokatami. Pewną rolę odgrywa też swoboda w zakresie dysponowania środkami, której nie oferują tradycyjne depozyty oszczędnościowe. Decydując się na taki produkt, trzeba jednak pamiętać o kosztach związanych z jego funkcjonowaniem. Ten aspekt odróżnia konto oszczędnościowe od zupełnie darmowej lokaty.

Otwarcie i prowadzenie za darmo, ale przelewy już nie

Spora konkurencja, jaka panuje na rodzimym rynku depozytów bankowych, sprawiła, że wszystkie banki oferują bezkosztową aktywacje konta. Jego prowadzenie również nie jest związane z obciążeniami dla klienta.

Warto jednak zwrócić uwagę na pewną praktykę, która w terminologii marketingowej nosi nazwę cross sellingu (sprzedaży wiązanej). Otóż niektóre banki wymagają, aby posiadacz konta oszczędnościowego założył określony rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (czyli popularny ROR). W takim przypadku twierdzenie o darmowym koncie oszczędnościowym nie jest do końca uprawione. Klient musi bowiem ponosić wszelkie koszty związane z prowadzeniem i obsługą ROR-u, choć z czysto technicznego punktu widzenia jego wykorzystanie jako uzupełnienia dla rachunku oszczędnościowego nie ma sensu. Wspomniana sytuacja jest szczególnie problematyczna, jeżeli klient posiada już jeden wypróbowany rachunek w innym banku.

Okazuje się również, że rodzime banki bardzo dbają o to, aby pieniądze, które zwiększają ich płynność, zbyt często nie odpływały z konta oszczędnościowego. Takie podejście ma niewiele wspólnego z deklaracjami na temat elastyczności kont oszczędnościowych, dlatego opłaty za przelewy stanowią wstydliwie skrywany punkt oferty.

Większość banków oferuje możliwość dokonania jednej lub dwóch darmowych wypłat w miesiącu. Za wszystkie kolejne trzeba już płacić. Prowizje od ponadlimitowych wypłat są dość wysokie – większość z nich zawiera się w przedziale od 5 do 10 zł. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku wpłat żadne limity nie obowiązują. W końcu większe saldo rachunku jest dla banku pożądane

„Niebezpieczne” karty bankomatowe

Wiele osób, które często wypłacają pieniądze przy pomocy dołączonej do konta oszczędnościowego karty bankomatowej, nie ma świadomości, że taka czynność generuje dość znaczące koszty. W przypadku krajowych banków prowizje z tego tytułu wahają się od 5 do 20 zł. Pewne znacznie ma również rodzaj bankomatu – niektóre banki stosują prowizje tylko wtedy, gdy urządzenie służące do wypłaty gotówki funkcjonuje w innej sieci bankowej.

Decydując się na konto wyposażone w „plastik”, warto sprawdzić jego oprocentowanie. Okazuje się bowiem, że niektóre banki naliczają posiadaczom takich rachunków niższe odsetki. W takim przypadku koszt karty bankomatowej wzrasta o kwotę utraconych zysków kapitałowych.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak obliczyć dochód potrzebny do uzyskania świadczenia rodzinnego?

Z posiadaniem dzieci wiąże się wiele szczęścia, niezapomnianych i radosnych chwil, których powinni doświadczać każda matka i ojciec. Niestety coraz więcej rodzin boryka się z problemami finansowymi, które wiążą się często z brakiem stabilnego miejsca pracy lub długotrwałym bezrobociem jednego, a czasami nawet obojgu rodziców. Wiele jest także rodzin, w których ze względu na śmierć jednego z członków rodziny poziom dochodów znacząco się obniżył. Dlatego też warto przybliżyć nieco bliżej problematykę dotyczącą świadczeń rodzinnych, z których korzystać mogą rodziny, których dochód w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza 504 zł.

Jak przełamać rutynę w małżeństwie?

Rutyna to coś, co niestety wcześniej czy później dopada prawie każde małżeństwo. Z czasem zaczyna nam się wydawać, że znamy swojego partnera niemal na pamięć. Wiemy wszystko o jego wadach i zaletach, a jego ciało nie ma dla nas żadnych tajemnic. W jaki sposób zatem przełamać rutynę w stałym związku?

Zobacz też

Najciekawsze szlaki turystyczne w polskich Tatrach

Wybierając się w Tatry należy pamiętać, że są to najwyższe polskie góry. Piękne, ale też niebezpieczne. Do takiej wyprawy należy się odpowiednio przygotować. Należy wziąć pod uwagę stopień trudności, jeśli chodzi o trasy, którymi chcemy chodzić po Tatrach.

Objawy i rodzaje zaburzeń nastroju: jak je rozpoznać?

Zaburzenia nastroju to choroba psychiczna, która wpływa na nastrój, emocje, zachowanie i zdolność funkcjonowania codziennego. Często są one nierozpoznawane...

Busy z Katowic do Holandii zawsze na czas?

Wybierając busy z Katowic do Holandii można liczyć na komfortową podróż, dojazd do miejsca docelowego w wybranym terminie, co...

Może Cię zainteresuje: