Konta bankowe Jakie koszty generuje konto walutowe?

Jakie koszty generuje konto walutowe?

-

Mnogość opłat

Tabela opłat i prowizji dla kont walutowych zwykle jest dość rozbudowana. Najważniejsze pozycje to:
– prowizje dotyczące wypłat z zagranicznego bankomatu;
– prowizje za wysyłane przelewy zagraniczne;
– prowizje za przelewy przychodzące (występują tylko w nielicznych bankach);
– koszty użytkowania karty płatniczej, która jest wydawana do rachunku.

W pierwszym przypadku trzeba się liczyć z wydatkami na zróżnicowanym poziomie (od kilku do kilkuset złotych). Oplata za korzystanie z urządzenia zlokalizowanego za granicą jest zwykle naliczana jako określony procent wypłacanej sumy. Najbardziej korzystne warunki prowadzenia takich operacji oferują duże banki, które posiadają swoje filie i oddziały w większość krajów europejskich.

Niemałe znaczenie ma również waluta, w której denominowana jest wypłata. W przypadku pobierania euro z konta, które jest prowadzone w tej samej walucie, dodatkowe koszty przewalutowania nie występują. Natomiast w sytuacji, gdy klient zmuszony jest do pobrania sumy denominowanej w lokalnej walucie, banki naliczają dodatkową prowizję z tytułu przewalutowania. Najbardziej przyjazne banki określają ją jako dodatkowe 2% wypłacanej sumy. Amatorzy zagranicznych wojaży powinni zatem zwrócić uwagę na walutę, w której jest denominowana karta płatnicza.

„Plastik”, który obsługuje rozliczenia w euro, może się okazać przydatny w przypadku podróży po krajach Europy Zachodniej, jako że pozwala on na uniknięcie kosztów związanych przewalutowaniem środków. Oczywiście taka karta nie sprawdzi się podczas wizyty za Oceanem, ponieważ wtedy będzie już obciążona dodatkową prowizją z tytułu przewalutowania.

Krajowe banki najczęściej umożliwiają czasowe „podpięcie” posiadanej karty debetowej do rachunku walutowego. W takim przypadku klient musi dysponować:
– złotówkowym rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym, który został wyposażona w kartę debetową
– kontem walutowym.

Złożenie czasowej dyspozycji sprawia, że karta przeznaczona do obsługi ROR-u staje się kartą walutową. Taką dyspozycje można anulować po powrocie z zagranicznej wycieczki.

Prowizja z tytułu przelewów zagranicznych to druga pozycja, która ma spore znaczenie dla większości użytkowników. Większość krajowych banków oferuje tanie lub bezpłatne transfery środków do krajów, które należą do systemu płatności SEPA (zrzesza on wszystkie kraje członkowskie UE oraz Islandię, Norwegię, Szwajcarię, Lichtenstein i Monako). Osoby przelewające pieniądze do krajów nienależących do wspomnianego obszaru wspólnych rozliczeń, muszą pogodzić się z kosztami, które nierzadko przekraczają 100 zł.

Posiadacie konto walutowe? Jak dużo Was ono kosztuje? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zwalczyć ślimaki?

Ślimaki są bardzo uciążliwymi szkodnikami. W ciągu dnia chowają się w gęstym ulistnieniu, na żer wypełzają nocą. Zjadają ostróżki, łubin, fuksje; zagrażają również młodym siewkom warzyw oraz główkom kapusty. W sezonie wegetacji, ślimaki mogą złożyć nawet do 500 sztuk jaj, z których wylegają się młode. Koniecznym zatem jest kontrolowanie ich populacji już od wczesnej wiosny.

Wrzody – leczenie

Wrzody są objawem coraz częściej występującej choroby wrzodowej. Może ona dotyczyć żołądka lub dwunastnicy. Celem leczenia choroby wrzodowej jest zlikwidowanie bólu, który pojawia się po posiłku lub w nocy, na czczo. Ponadto przez zastosowanie odpowiednich leków staramy się przyspieszyć gojenie wrzodu. Jest to rana, występująca w ścianie żołądka czy dwunastnicy, narażona na drażniące działanie kwaśnego soku żołądkowego.

Zobacz też

Wypadek z udziałem motocyklisty – co robić?

Wypadki motocyklowe to dość specyficzne zdarzenia na drogach publicznych, dlatego że kierowcy są stosunkowo słabo chronieni przed urazami. Człowiek w takim wypadku może polegać jedynie na kasku i dobrym stroju motocyklowym, co powinno zachęcić wszystkich do zakupu możliwie jak najbezpieczniejszego sprzętu. Taka ochrona najczęściej jednak powoduje, że motocykliści są najczęściej mocno poturbowani w przypadku poważniejszego wypadku.

Co przedsiębiorca powinien wiedzieć o podatkach?

Nikt nie lubi podatków, jednak każdy przedsiębiorca powinien stale poszerzać wiedzę na ich temat. Opanowanie szczegółowych przepisów pozwoli Ci...

Idealne kremy pod makijaż letni – sprawdź, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze!

Czy wiesz, czym powinnaś się kierować, poszukując kremu pod makijaż na lato? Jakie wymagania powinien spełnić i o czym...

Może Cię zainteresuje: