Konta bankowe Koszty przelewów zagranicznych

Koszty przelewów zagranicznych

-

Sytuację osób, które transferują środki w obrębie Europy, poprawiło utworzenie wspólnej strefy rozliczeniowej (SEPA). Niestety w skali globalnej takie inicjatywy nie mają szans powodzenia. W związku z tym osoby, które zamierzają przesłać pieniądze do krajów nieobjętych systemem SEPA, muszą liczyć się ze znaczącym wydatkiem, który niejednokrotnie jest liczony w dziesiątkach złotych.

SEPA – co to takiego?

Skrót SEPA został utworzony na podstawie angielskiego określenia „Single European Payment Area”, które można przetłumaczyć jako „Jednolity Europejski Obszar Płatniczy”. Ta inicjatywa dotyczy wszystkich 27 krajów Unii Europejskiej oraz Islandii, Norwegii, Szwajcarii, Lichtensteinu i Monako. Jest ona rozbudowywana począwszy od 2007 roku, co pozwala mieć nadzieję, że w przyszłości poprawi się szybkość świadczonych usług, a prowizje, które są pobierane przez rodzime banki, nieco spadną.

Skoro o prowizjach mowa, warto zajrzeć w tabele opłat oraz prowizji, które obowiązują w bankach krajowych. Okazuje się, że wysokość pobieranych opłat jest mocno zróżnicowana. Najbardziej przyjazne banki pobierają opłaty na poziomie 5 zł. Niestety istnieją też takie, które w swoich cennikach umieściły pięciokrotnie wyższe stawki albo uzależniły je od wartości przelewu.

Koszty to nie tylko prowizje

Warto pamiętać, że banki czerpią ukryte zyski ze względu na dokonywanie niezbędnej wymiany walut (przewalutowania) po mniej korzystnych kursach. Wspomniana praktyka przyczynia się do zmniejszenia kwoty przelewu. Sytuacja staje się szczególnie istotna, gdy docelowa waluta jest egzotyczna. W takim przypadku zachodzi bowiem konieczność wykonania kilku przewalutowań. Niestety każde z nich wiąże się z naliczeniem prowizji, która stanowi zwykle kilka procent transferowanej kwoty. Ten mechanizm można zaprezentować za pomocą następującego przykładu:

Polski klient pragnie uregulować należność za wynajem pokoju w meksykańskim hotelu. Składa on dyspozycje przelewu ze swojego rachunku, który jest denominowany w złotówce. Kolejność przewalutowań będzie wyglądała następująco:
– konwersja ze złotego na dolary (bank sprzedaje złote i kupuje dolary);
– konwersja z dolarów na meksykańskie peso (bank sprzedaje dolary i kupuje peso).

W obu przypadkach następuje pobranie prowizji, która redukuje kwotę przelewu.

Przelew poza systemem SEPA – ile to kosztuje?

Osoby dokonujące przelewu do kraju, który nie jest objęty systemem SEPA, są skazane na znacznie wyższe koszty. Takie rozliczenia są bowiem przekazywane poprzez tradycyjny system SWIFT. Ich koszt waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych (w zależności od kwoty przelewu i liczby koniecznych przewalutowań).

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co potrafi dwulatek?

Należy zacząć od podkreślenia, że rozwój każdego dziecka przebiega indywidualnie. Można sugerować się odgórnie przyjętymi normami, ale tylko dla ogólnej informacji. Trzeba raczej podążać za dzieckiem niż stosować wymagania co do nowych osiągnięć. Lista oczekiwanych umiejętności jest dość długa.

Gymstick – zestaw ćwiczeń

Gymstick został stworzony przez Fiński Instytut Sportu w Lahti. Gymstick jest długim kijem stworzonym ze szklanego włókna, do którego zostały przymocowane dwie rozciągające się gumy. Na końcach gum zrobione są pętle, w które podczas ćwiczeń wkłada się stopy.

Zobacz też

Jak słuchać radia przez Internet?

Radio już od dawna nie kojarzy się nikomu z ogromnym odbiornikiem z pokrętłami, a także z anteną, której odpowiednie ustawienie zasadniczo wpływało na odbiór sygnału. Obecnie bardzo często radia słucha się w samochodzie czy przy użyciu telefonu komórkowego, a od jakiegoś czasu także przy przez komputer. Dzięki Internetowi możliwe jest bowiem słuchanie ogromnej liczby stacji radiowych, zarówno tych komercyjnych, jak i zupełnie amatorskich i jest to bardzo proste.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: