Konta bankowe Koszty przelewów zagranicznych

Koszty przelewów zagranicznych

-

Sytuację osób, które transferują środki w obrębie Europy, poprawiło utworzenie wspólnej strefy rozliczeniowej (SEPA). Niestety w skali globalnej takie inicjatywy nie mają szans powodzenia. W związku z tym osoby, które zamierzają przesłać pieniądze do krajów nieobjętych systemem SEPA, muszą liczyć się ze znaczącym wydatkiem, który niejednokrotnie jest liczony w dziesiątkach złotych.

SEPA – co to takiego?

Skrót SEPA został utworzony na podstawie angielskiego określenia „Single European Payment Area”, które można przetłumaczyć jako „Jednolity Europejski Obszar Płatniczy”. Ta inicjatywa dotyczy wszystkich 27 krajów Unii Europejskiej oraz Islandii, Norwegii, Szwajcarii, Lichtensteinu i Monako. Jest ona rozbudowywana począwszy od 2007 roku, co pozwala mieć nadzieję, że w przyszłości poprawi się szybkość świadczonych usług, a prowizje, które są pobierane przez rodzime banki, nieco spadną.

Skoro o prowizjach mowa, warto zajrzeć w tabele opłat oraz prowizji, które obowiązują w bankach krajowych. Okazuje się, że wysokość pobieranych opłat jest mocno zróżnicowana. Najbardziej przyjazne banki pobierają opłaty na poziomie 5 zł. Niestety istnieją też takie, które w swoich cennikach umieściły pięciokrotnie wyższe stawki albo uzależniły je od wartości przelewu.

Koszty to nie tylko prowizje

Warto pamiętać, że banki czerpią ukryte zyski ze względu na dokonywanie niezbędnej wymiany walut (przewalutowania) po mniej korzystnych kursach. Wspomniana praktyka przyczynia się do zmniejszenia kwoty przelewu. Sytuacja staje się szczególnie istotna, gdy docelowa waluta jest egzotyczna. W takim przypadku zachodzi bowiem konieczność wykonania kilku przewalutowań. Niestety każde z nich wiąże się z naliczeniem prowizji, która stanowi zwykle kilka procent transferowanej kwoty. Ten mechanizm można zaprezentować za pomocą następującego przykładu:

Polski klient pragnie uregulować należność za wynajem pokoju w meksykańskim hotelu. Składa on dyspozycje przelewu ze swojego rachunku, który jest denominowany w złotówce. Kolejność przewalutowań będzie wyglądała następująco:
– konwersja ze złotego na dolary (bank sprzedaje złote i kupuje dolary);
– konwersja z dolarów na meksykańskie peso (bank sprzedaje dolary i kupuje peso).

W obu przypadkach następuje pobranie prowizji, która redukuje kwotę przelewu.

Przelew poza systemem SEPA – ile to kosztuje?

Osoby dokonujące przelewu do kraju, który nie jest objęty systemem SEPA, są skazane na znacznie wyższe koszty. Takie rozliczenia są bowiem przekazywane poprzez tradycyjny system SWIFT. Ich koszt waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych (w zależności od kwoty przelewu i liczby koniecznych przewalutowań).

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zrobić tapetę w Gimpie?

Masz Gimpa? Znudziła Ci się Twoja tapeta w telefonie, komputerze? Stworzenie nowej i oryginalnej zajmie Ci chwilkę!

Sarkoidoza – objawy

Co warto wiedzieć o sarkoidozie? Wiedza o tej chorobie jest dość słabo rozpowszechniona w naszej populacji. Zazwyczaj na sarkoidozę cierpią kobiety, a na pewno chorują częściej niż panowie. Zwykle pierwsze objawy pojawiają się około 40 roku życia. Sarkoidoza jest chorobą, która ma charakter przewlekły.

Zobacz też

Pomysły na pierwszą rocznicę ślubu

Pierwszy rok małżeństwa mija zazwyczaj najszybciej. Piękny czas, dużo przyjemności i nadziei na przyszłość. Pierwsza rocznica, tzw. rocznica papierowa powinna być podsumowaniem pierwszych wspólnych małżeńskich miesięcy i zapowiedzią dobrych wydarzeń w latach następnych. Rocznice możemy spędzić we dwójkę albo razem z przyjaciółmi.

Fasolki wszystkich smaków

Harry Potter chyba już na zawsze na dobre zagościł w sercach osób dorosłych i dzieci. To książka, która już...

Wybierz oryginalną i piękną torebkę

Każda kobieta chce świetnie wyglądać w różnych okolicznościach. Zależy nam na niebanalnych stylizacjach, które dodają nam uroku. Chętnie inspirujemy...

Może Cię zainteresuje: