Konta bankowe Koszty przelewu złotówek na konto walutowe

Koszty przelewu złotówek na konto walutowe

-

Sytuacja staje się szczególnie skomplikowana, gdy waluta docelowego konta jest nietypowa. W takim przypadku zachodzi konieczność kilkukrotnego przewalutowania środków, a ponoszone przez klienta koszty zaczynają rosnąć w bardzo szybkim tempie.

Jak to działa?

Wydaje się, że prosty przykład może lepiej zilustrować mechanizm przewalutowania, aniżeli rozbudowany opis słowny.

W rozważanym przypadku klient korzystający z usług polskiego banku pragnie dokonać przelewu na konto zlokalizowane w brytyjskiej placówce. Można przyjąć, że w tej sytuacji konieczność dokonania transferu środków wiąże się z potrzebą pilnego wsparcia finansowego dla osoby pracującej w Wielkiej Brytanii. Kwota przelewu to 5000 zł.

Począwszy od chwili przyjęcia dyspozycji, zostaną wykonane następujące czynności:
1) Krajowy bank wymieni złotówki na funty brytyjskie według przyjętego kursu sprzedaży (przykładowo 5,34 zł za 1L). W ten sposób kwota przelewu zostanie ustalona jako (5000zł /5,34 zł/L) = 936,33L.
Warto zauważyć, ze zastosowanie wyższego kursu (przewidzianego dla sprzedaży funta) jest niekorzystne dla klienta i skutkuje niższą kwota przelewu.
2) Krajowa placówka nalicza prowizję z tytułu zagranicznego transferu środków oraz przewalutowania w kwocie 18,73L (2% sumy przewalutowanej sumy przelewu).
3) Ostatecznie odbiorca przelewu odbierze z brytyjskiego banku kwotę 917,6L.

Powyższy przykład był łatwy ze względu na popularną walutę przelewu. Dlatego w drugim przypadku zostaną wykonane przykładowe obliczenia dla bardziej nietypowego wariantu.

Klient korzystający z usług rodzimej placówki dokonuje przelewu dla sumy 5000 zł. Tym razem konto adresata jest denominowane w walucie peruwiańskiej (nowym solu).
1) Krajowy bank wymieni złotówki na dolara według przyjętego kursu sprzedaży (przykładowo 3,4 zł za 1$). W ten sposób kwota przelewu zostanie ustalona jako (5000zł /3,4zł/$) = 1470,59$
2) Krajowa placówka nalicza prowizję z tytułu zagranicznego transferu środków oraz przewalutowania w kwocie 29,41$ (2% sumy przelewu). Bank przekazuje dalej kwotę 1141,18$.
3) Bank pośredniczący w przelewie wymieni dolary na sole (kurs 2,62 sola za 1$, wynik = 3775,9 soli).
4) Bank pośredniczący w przelewie nalicza prowizję z tytułu przewalutowania w kwocie 151,04 soli (4% sumy przelewu).
5) Klient w peruwiańskim banku otrzyma przelew w kwocie 3624,86 soli.

Można obliczyć, że za sprawą prowizji przekazywana kwota zmalała o: (1-(0,98×0,96)) = 5,92%. Jest to równoznaczne z kosztem na poziomie 296 złotych.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Kawa z cynamonem i miodem – przepis

Nie zawsze pijemy kawę po to, by postawiła nas na nogi, aby łatwiej było rozbudzić się i iść do pracy. Kawa towarzyszy nam także w spokojniejszych momentach, a wtedy nie musi być ani mocna, ani czarna. A my nie musimy się śpieszyć.

Jak ustawić kilka stron startowych – Mozilla Firefox

Możliwość ustawienia wielu stron startowych jest bardzo przydatną funkcją, ponieważ zwykle nie odwiedzamy tylko jednej strony internetowej.

Zobacz też

Co warto zobaczyć w Berlinie?

Berlin od zawsze był miastem wyznaczającym kierunki dziejów Europy – najpierw jako centrum Królestwa Prus, potem serce Republiki Weimarskiej o bogatej kulturze, następnie główna kwatera Hitlera w III Rzeszy. Współczesny Berlin jest kosmopolityczną metropolią, centrum rozrywki, kultury i handlu, którego symbolem odrodzenia jest nowa dzielnica Potsdamer Platz. Stolica Niemiec przyciąga turystów swoją różnorodnością – poczuć tu można klimat dawnego dworu królewskiego, powiew kultury, czy też szykowność i wielokulturowość, a wszystkie te cechy stapiają się w jedno, niezwykle atrakcyjne miasto.

Fasolki wszystkich smaków

Harry Potter chyba już na zawsze na dobre zagościł w sercach osób dorosłych i dzieci. To książka, która już...

Wybierz oryginalną i piękną torebkę

Każda kobieta chce świetnie wyglądać w różnych okolicznościach. Zależy nam na niebanalnych stylizacjach, które dodają nam uroku. Chętnie inspirujemy...

Może Cię zainteresuje: