Konta bankowe Koszty przelewu złotówek na konto walutowe

Koszty przelewu złotówek na konto walutowe

-

Sytuacja staje się szczególnie skomplikowana, gdy waluta docelowego konta jest nietypowa. W takim przypadku zachodzi konieczność kilkukrotnego przewalutowania środków, a ponoszone przez klienta koszty zaczynają rosnąć w bardzo szybkim tempie.

Jak to działa?

Wydaje się, że prosty przykład może lepiej zilustrować mechanizm przewalutowania, aniżeli rozbudowany opis słowny.

W rozważanym przypadku klient korzystający z usług polskiego banku pragnie dokonać przelewu na konto zlokalizowane w brytyjskiej placówce. Można przyjąć, że w tej sytuacji konieczność dokonania transferu środków wiąże się z potrzebą pilnego wsparcia finansowego dla osoby pracującej w Wielkiej Brytanii. Kwota przelewu to 5000 zł.

Począwszy od chwili przyjęcia dyspozycji, zostaną wykonane następujące czynności:
1) Krajowy bank wymieni złotówki na funty brytyjskie według przyjętego kursu sprzedaży (przykładowo 5,34 zł za 1L). W ten sposób kwota przelewu zostanie ustalona jako (5000zł /5,34 zł/L) = 936,33L.
Warto zauważyć, ze zastosowanie wyższego kursu (przewidzianego dla sprzedaży funta) jest niekorzystne dla klienta i skutkuje niższą kwota przelewu.
2) Krajowa placówka nalicza prowizję z tytułu zagranicznego transferu środków oraz przewalutowania w kwocie 18,73L (2% sumy przewalutowanej sumy przelewu).
3) Ostatecznie odbiorca przelewu odbierze z brytyjskiego banku kwotę 917,6L.

Powyższy przykład był łatwy ze względu na popularną walutę przelewu. Dlatego w drugim przypadku zostaną wykonane przykładowe obliczenia dla bardziej nietypowego wariantu.

Klient korzystający z usług rodzimej placówki dokonuje przelewu dla sumy 5000 zł. Tym razem konto adresata jest denominowane w walucie peruwiańskiej (nowym solu).
1) Krajowy bank wymieni złotówki na dolara według przyjętego kursu sprzedaży (przykładowo 3,4 zł za 1$). W ten sposób kwota przelewu zostanie ustalona jako (5000zł /3,4zł/$) = 1470,59$
2) Krajowa placówka nalicza prowizję z tytułu zagranicznego transferu środków oraz przewalutowania w kwocie 29,41$ (2% sumy przelewu). Bank przekazuje dalej kwotę 1141,18$.
3) Bank pośredniczący w przelewie wymieni dolary na sole (kurs 2,62 sola za 1$, wynik = 3775,9 soli).
4) Bank pośredniczący w przelewie nalicza prowizję z tytułu przewalutowania w kwocie 151,04 soli (4% sumy przelewu).
5) Klient w peruwiańskim banku otrzyma przelew w kwocie 3624,86 soli.

Można obliczyć, że za sprawą prowizji przekazywana kwota zmalała o: (1-(0,98×0,96)) = 5,92%. Jest to równoznaczne z kosztem na poziomie 296 złotych.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Kuchnia węgierska – charakterystyka – potrawy, przyprawy

Tradycyjne dania węgierskie opierają się głównie na mięsach, warzywach sezonowych, owocach, pieczywie, serach i miodzie, a sposoby ich przyrządzania i doprawiania mają wielowiekową tradycję.

Demokratyczne kierowanie zespołem pracowniczym

Tendencja jaka obowiązuje we współczesnym zarządzaniu polega na przekazywaniu uprawnień do podejmowania decyzji na niższe szczeble w hierarchii firmy. W praktyce sprowadza się to do przyznania pracownikom większej swobody, konsultowanie podejmowanych decyzji i włączanie ich w proces zarządzania.

Zobacz też

Na co pomaga grejpfrut?

W okresie zimy na naszych stołach królują mandarynki i pomarańcze. Tymczasem to grejpfrut spośród wszystkich cytrusów ma najwięcej właściwości prozdrowotnych i leczniczych.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: