Konta bankowe Konto oszczędnościowe - informacje

Konto oszczędnościowe – informacje

-

Pierwsza niedogodność pojawiała się w przypadku złożenia pieniędzy na lokatę. Tego typu depozytu nie pozwalały bowiem na wycofywanie środków bez utraty odsetek (ta reguła nadal obowiązuje). Utrzymywanie dużego salda rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego powodowało z kolei straty, ponieważ oprocentowanie takich depozytów nie mogło rekompensować wzrostu cen.

Nic więc dziwnego, że pojawianie się kont oszczędnościowych w ofercie krajowych banków spotkało się ze sporym zainteresowaniem klientów. Można stwierdzić, że okazały się one strzałem w dziesiątkę.

Aktualnie konta oszczędnościowe znajdują się w ofercie wszystkich rodzimych banków. Warto zatem zastanowić się nad przyczynami ich sukcesu.

Elastyczność i przyzwoite zyski

Konta oszczędnościowe można określić jako hybrydę dwóch tradycyjnych produktów depozytowych, czyli lokaty oraz rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (zwanego potocznie ROR-em). Oczywiście połączenie wszystkich zalet, które są typowe dla obu rozwiązań, okazało się niemożliwe. W związku z tym zdecydowano się na rozwiązanie kompromisowe.

Nie trudno zauważyć, że rachunki oszczędnościowe nie są tak zyskowne jak lokaty. Z drugiej strony – nie dorównują też ROR-om pod względem łatwości dysponowania środkami. Okazuje się jednak, że zbilansowanie obu tych cech wystarczyło, aby osiągnąć sukces rynkowy.

Podobieństwa i różnice rachunków oszczędnościowych w stosunku do lokat i ROR-ów można przedstawić za pomocą zwięzłego zestawienia.

Konto oszczędnościowe a ROR
Podobieństwa:
– możliwość wybierania środków bez konieczności zrywania umowy;
– możliwość wypłaty środków za pomocą karty bankomatowej.

Różnice:
– opłata za korzystanie z karty w przypadku kont oszczędnościowych jest wyższa;
– wypłata pieniędzy z konta oszczędnościowego jest płatna, gdy zostaje przekroczony limit darmowych przelewów w miesiącu lub gotówka jest pobierana za pomocą bankomatu;
– oprocentowanie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego jest znacznie niższe.

Konto oszczędnościowe a lokata
Podobieństwa:
– zbliżona wartość oprocentowania (różnica na korzyść lokaty to 1-1,5 punktu procentowego w skali roku);
– zarówno lokaty, jak i konta oszczędnościowe zabezpieczają środki przed niekorzystnym wypływem inflacji.

Różnice:
– wypłata środków z konta oszczędnościowego nie powoduje utraty dotychczas naliczonych odsetek;
– środki na koniec oszczędnościowym mogą być przechowywane bezterminowo (bez konieczności odnawiania depozytu).

Posiadacie konto oszczędnościowe? Jesteście zadowoleni z niego? Wypowiadajcie się w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Wniosek o wpis do KRS

Po podjęciu decyzji o prowadzeniu działalności gospodarczej, będziemy zmuszeni zgłosić naszą firmę do Krajowego Rejestru Sądowego. Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym Z dnia 20 sierpnia 1997 (t.j. DZ.U 2007.168.1186), wprowadza zasadę, zgodnie z którą złożenie wniosku musi nastąpić do siedmiu dni od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu.

Drinki z wódką – przepisy

Wódka jest chyba najpopularniejszym alkoholem w Polsce. Jest obecna na weselach czy na imprezach domowych. Jednak najwyższy czas, aby przestać kojarzyć wódkę z ogórkiem kiszonym i śledzikiem. Wódka jest składnikiem wielu drinków, także tych delikatnych. Przez to, że sama nie ma wyrazistego smaku pasuje do większości alkoholi. Oto kilka przepisów na proste, ale ciekawe drinki z wódką.

Zobacz też

Podawanie do stołu – serwis angielski

Podawanie potraw za pomocą serwisu angielskiego zazwyczaj odbywa się na dużych przyjęciach. W naszym kraju może wydawać się dość nietypowy i niezbyt elegancki, ale savoir – vivre uznaje metodę jego stosowania. Na czym polega serwis angielski?

Co przedsiębiorca powinien wiedzieć o podatkach?

Nikt nie lubi podatków, jednak każdy przedsiębiorca powinien stale poszerzać wiedzę na ich temat. Opanowanie szczegółowych przepisów pozwoli Ci...

Idealne kremy pod makijaż letni – sprawdź, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze!

Czy wiesz, czym powinnaś się kierować, poszukując kremu pod makijaż na lato? Jakie wymagania powinien spełnić i o czym...

Może Cię zainteresuje: