Konta bankowe Konto oszczędnościowe - informacje

Konto oszczędnościowe – informacje

-

Pierwsza niedogodność pojawiała się w przypadku złożenia pieniędzy na lokatę. Tego typu depozytu nie pozwalały bowiem na wycofywanie środków bez utraty odsetek (ta reguła nadal obowiązuje). Utrzymywanie dużego salda rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego powodowało z kolei straty, ponieważ oprocentowanie takich depozytów nie mogło rekompensować wzrostu cen.

Nic więc dziwnego, że pojawianie się kont oszczędnościowych w ofercie krajowych banków spotkało się ze sporym zainteresowaniem klientów. Można stwierdzić, że okazały się one strzałem w dziesiątkę.

Aktualnie konta oszczędnościowe znajdują się w ofercie wszystkich rodzimych banków. Warto zatem zastanowić się nad przyczynami ich sukcesu.

Elastyczność i przyzwoite zyski

Konta oszczędnościowe można określić jako hybrydę dwóch tradycyjnych produktów depozytowych, czyli lokaty oraz rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (zwanego potocznie ROR-em). Oczywiście połączenie wszystkich zalet, które są typowe dla obu rozwiązań, okazało się niemożliwe. W związku z tym zdecydowano się na rozwiązanie kompromisowe.

Nie trudno zauważyć, że rachunki oszczędnościowe nie są tak zyskowne jak lokaty. Z drugiej strony – nie dorównują też ROR-om pod względem łatwości dysponowania środkami. Okazuje się jednak, że zbilansowanie obu tych cech wystarczyło, aby osiągnąć sukces rynkowy.

Podobieństwa i różnice rachunków oszczędnościowych w stosunku do lokat i ROR-ów można przedstawić za pomocą zwięzłego zestawienia.

Konto oszczędnościowe a ROR
Podobieństwa:
– możliwość wybierania środków bez konieczności zrywania umowy;
– możliwość wypłaty środków za pomocą karty bankomatowej.

Różnice:
– opłata za korzystanie z karty w przypadku kont oszczędnościowych jest wyższa;
– wypłata pieniędzy z konta oszczędnościowego jest płatna, gdy zostaje przekroczony limit darmowych przelewów w miesiącu lub gotówka jest pobierana za pomocą bankomatu;
– oprocentowanie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego jest znacznie niższe.

Konto oszczędnościowe a lokata
Podobieństwa:
– zbliżona wartość oprocentowania (różnica na korzyść lokaty to 1-1,5 punktu procentowego w skali roku);
– zarówno lokaty, jak i konta oszczędnościowe zabezpieczają środki przed niekorzystnym wypływem inflacji.

Różnice:
– wypłata środków z konta oszczędnościowego nie powoduje utraty dotychczas naliczonych odsetek;
– środki na koniec oszczędnościowym mogą być przechowywane bezterminowo (bez konieczności odnawiania depozytu).

Posiadacie konto oszczędnościowe? Jesteście zadowoleni z niego? Wypowiadajcie się w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co warto zobaczyć w Czechach?

Niezwykłe zamki, okazałe pałace i nastrojowe klasztory to tylko część tego, co turystom zaoferować może Republika Czeska. Ten niewielki kraj w sercu Europy jest jak dobry sąsiad, którego Polacy nie zdążyli jeszcze dokładnie poznać. Na jakie atrakcje zwrócić szczególną uwagę, jeżeli zechcemy to zmienić?

Jakie są przepisy o kasach fiskalnych?

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Ustawodawca przewidział jednak szereg zwolnień od tego obowiązku.

Zobacz też

Gesty, które uwodzą

W uwodzeniu ważne są nie tylko kwestie takie jak wygląd, czy odpowiednie sformułowania słowne, ale także wszystko, co nazywamy komunikacją niewerbalną. Za pomocą jakich gestów możesz więc poderwać chłopaka?

Objawy i rodzaje zaburzeń nastroju: jak je rozpoznać?

Zaburzenia nastroju to choroba psychiczna, która wpływa na nastrój, emocje, zachowanie i zdolność funkcjonowania codziennego. Często są one nierozpoznawane...

Busy z Katowic do Holandii zawsze na czas?

Wybierając busy z Katowic do Holandii można liczyć na komfortową podróż, dojazd do miejsca docelowego w wybranym terminie, co...

Może Cię zainteresuje: