Czopki glicerynowe rozpuszczają się w odbycie i drażnią ścianki dolnego odcinka jelita grubego. Tym samym ułatwiają i przyspieszają wypróżnienie. Stosowane są jako alternatywa dla lewatywy – jednak w opinii części osób nie czyszczą jelita tak skutecznie jak wlew doodbtyniczy.

Czopki glicerynowe są bezpieczne – można je stosować do likwidowania zaparć u malutkich dzieci, kobiet w ciąży i osób w podeszłym wieku. Przed ich zastosowaniem należy jednak obowiązkowo zasięgnąć opinii lekarza. Czopki glicerynowe mogą bowiem wpływać na wchłanianie innych leków dostarczanych do organizmu przez odbyt.

Czopki powinny być stosowane doraźnie. Zbyt częste ich używanie może doprowadzić do podrażnienia śluzówki jelita. Powstałe wówczas ból i dyskomfort w okolicy odbytnicy mogą wywołać efekt odwrotny: odruchowe zaciskanie zwieracza odbytu i zatrzymanie wydalania kału.

Czopki glicerynowe umieszcza się w odbycie: palcami należy lekko rozchylić okolice ujścia odbytu i delikatnie wsunąć lek do jelita. Osoba otrzymująca czopek powinna się rozluźnić, nie napinać mięśni ani nie zamykać zwieracza odbytu.

Uwaga!

Czopek w odbycie powinien się cały rozpuścić – trwa to kilka minut. W tym czasie należy wstrzymać parcie i wypróżnić się dopiero po całkowitym rozpuszczeniu środka.

Osoba umieszczająca czopek powinna wykonywać tę czynność czystymi rękami i mieć krotko przycięte paznokcie. Po zabiegu bezwzględnie należy dokładnie umyć ręce! Czopek powinien znaleźć się w odbycie cały. Najwygodniejsze pozycje do wsuwania czopków to:
– leżenie na boku z nogami lekko podciągniętymi pod klatkę piersiową
– w przysiadzie
– leżenie na plecach z nogami uniesionymi w górę.

Wolicie naturalne sposoby walki z chorobą czy częściej siegacie po środki farmakologiczne?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBielactwo – leczenie
Następny artykułJak dodać stronę do wyszukiwarki?

Katarzyna Kieś-Kokocińska – ukończyła studia biologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jej specjalnością jest genetyka. Pracowała m.in. jako mikrobiolog w dużym zakładzie produkcyjnym z branży spożywczej. Od kilku lat związana z nowymi mediami. Jej artykuły można znaleźć w wielu internetowych serwisach i w wydawnictwach drukowanych. Pasjonatka natury, nowoczesnych technologii i telepracy.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Cierpię na niezaspokojoną ciekawość świata – od zawsze. Uwielbiam podróże – te małe i te duże, przy czym każda z nich musi mieć sens. A jest nim poznawanie nowych miejsc i ludzi. Jestem niezależna (co niektórych doprowadza do szewskiej pasji), jak każdy szanujący się Lew chadzam własnymi drogami (najczęściej w towarzystwie psa), stawiam sobie wysoko poprzeczkę, mam własne zdanie, a moim ulubionym pytaniem - od czasów dzieciństwa - jest: „dlaczego?”.

Pisanie to jedna z moich pasji, podobnie jak dzielenie się wiedzą. Odkąd pamiętam, fascynowały mnie biologia i związki człowieka z naturą. W zrozumieniu mechanizmów tych zjawisk bardzo pomogły mi studia (również te podejmowane bodaj od przedszkola w ogrodzie i wśród menażerii mieszkającej w domu moich Dziadków). Kiedy zrozumiałam, że nie uda mi się wykopać żywego dinozaura na pustyni Gobi, zapałałam miłością do genetyki. I tak weszłam w świat struktur o wymiarach mikro oraz nano.

Uważam, że każdy z nas został przez naturę obdarowany potężnym potencjałem – drzemią w nas siły, dzięki którym możemy cieszyć się życiem,  realizować marzenia i – co bardzo ważne – odbudowywać zdrowie. Trzeba jednak wsłuchiwać się w sygnały wysyłane przez organizm,  przywiązywać wagę do zdrowych nawyków i czuć się częścią natury.

1 KOMENTARZ

  1. Ja na zaparcia stosuje czopki eva/qu. Nie podrażniają jelit i można je stosować w ciąży i w czasie karmienia. Dzialają po 15 min.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here