Koktajle poprawiają nasze zdrowie, ponieważ są bombą witaminową, poprawiają koloryt skóry, włosy, paznokcie. Przede wszystkim zaś polepszają nasze samopoczucie. Stanowią coś pomiędzy deserem a jogurtem. Jeśli do koktajlu dodamy musli, to z powodzeniem mogą zastąpić śniadanie.

Z każdych owoców możemy zrobić koktajl. Najbardziej „koktajlowym” owocem są banany – owoce sycące, kremowe, które pozornie nie są soczyste, jednak po zmiksowaniu powstaje z nich fantastyczny krem, który rozrzedzimy mlekiem – i koktajl gotowy.

Do każdego koktajlu możemy dodać rześkiej cytryny, a prawie do każdego równie rześkich listków mięty.

Koktajle robimy na bazie mleka, jogurtu naturalnego, kefiru, maślanki, czasem śmietanki. Przeważnie nie dodajemy do nich cukru, jedynie czasami – przede wszystkim, gdy są to koktajle dla dzieci, ponieważ nie wszystkie dzieci lubią świeży i lekko kwaśny posmak owoców.

Wśród koktajli dla dzieci furorę od kilku lat robi Shrek. Potrzeba do niego niewiele.

– 4 kiwi,
– 1 banan,
– jogurt naturalny lub mleko.

Owoce obieramy. Dolewamy jogurt lub mleko i miksujemy blenderem. Podać można od razu lub po schłodzeniu w lodówce.

Większość koktajli przyrządzamy za pomocą blendera, a po zrobieniu chłodzimy je w lodówce. Nie powinno się przechowywać koktajli dłużej niż dobę, a i tak zawsze muszą być przechowywane w zimnie.

Taki koktajl to ogromna, do tego pysznie podana i zabawna, porcja witamin, zwłaszcza witaminy C, która jesienią i zimą jest niezbędna.

Koktajle są wskazane przy dietach, nazywa się je eliksirem młodości i radości. Przepisy na poszczególne koktajle dostępne są w formie kolejnych porad. Znajdziecie tam przepisy na koktajle z cytrusów, bananów, dla dzieci i dla tych starszych – pełnoletnich fanów owocowych napojów.

Smacznego!

Znacie lepszy przepis na koktajl owocowy? Dajcie znać w komentarzu!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDrinki z Baileys – przepisy
Następny artykułGin z tonikiem – przepis

Jolanta Chabik - jest korektorem, dokumentalistą, czasami redaktorem. Wcześniej pracowała w radiu na stanowisku dziennikarza muzycznego i prezentera, a również dla portali o tematyce kulturalnej, informacyjnej i lifestylowej. Kulinaria to jej hobby i wielka pasja.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Gotuję, bo lubię to robić. Piekę, bo lubię zapach, jaki wypełnia wtedy kuchnię. Gotowanie odstresowuje mnie, pomaga się zrelaksować. A pisanie o tym - utrwalić te smaki. W kuchni, tak samo jak smak, liczy się zapach i kolor, a również "architektura" kulinarnego dzieła. Nie ma rzeczy nieważnych. Dzięki odpowiednim dodatkom każda potrawa, nawet najbardziej banalna, może smakować zupełnie inaczej i każda może zrobić wrażenie. Kuchnia to zmysły. A zmysły nie kłamią.

Kiedy nie gotuję, pojawiam się tu i tam. Ćwiczę jogę. Przeglądam ulubione blogi. Spaceruję o zmierzchu. Szukam inspiracji w książkach, filmach, w życiu. Spotykam się z przyjaciółmi, bo ludzie są najlepszą inspiracją - także tą kulinarną. Słucham muzyki. Piję kawę, herbatę lub wino, zależnie od pory dnia. Szukam wszędzie nowych smaków. Nie boję się eksperymentów, zwłaszcza kulinarnych. Moim typem jest włoska kuchnia, pełna pomidorów, oliwek, pachnąca bazylią. Włoska kuchnia, szwedzki design, nowojorki styl - to rzeczy idealne. Bo ideał kryje się w prostocie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here