Zdarza się, że użytkownicy zapominają o zabezpieczeniu się przed zagrożeniem (zwłaszcza z sieci) i nie instalują żadnego programu antywirusowego. Pozostawia to otwartą furtkę dla wirusów i złośliwego oprogramowania, które nie spotykając żadnej blokady na swojej drodze mogą, w szybkim tempie, sporo namieszać. Dlatego jeśli jeszcze nie masz zainstalowanego programu antywirusowego to zrób to jak najszybciej. Wiele ciekawych programów tego typu znajdziesz na www.pobierz.pl.

Jakie są najważniejsze rodzaje wirusów komputerowych?

a. Wirusy plikowe – infekują przede wszystkim pliki wykonywalne danego systemu operacyjnego poprzez dołączenie do nich własnego kodu. W zależności od tego, w którym miejscu zostanie on umieszczony, dany plik może zostać trwale uszkodzony lub jedynie zainfekowany.

b. Wirusy towarzyszące – infekują pliki *EXE oraz *BAT, tworząc plik *COM o identycznej nazwie co owe pliki, wykorzystując w ten sposób funkcję DOS, która określa kolejność uruchamiania programów posiadających te same nazwy, przy innych rozszerzeniach. Taki plik z wirusem może zostać uruchomiony przez użytkownika, a następnie rozpocząć szkodliwą działalność poprzez przekazanie sterowania do programu macierzystego.

c. Wirusy hybrydowe – to kombinacja nawet kilku rodzajów, różnych wirusów, która może skutecznie stawiać opór nawet najlepszym programom antywirusowym.

d. Makrowirusy – to wirusy przenoszone za pomocą plików *doc i *xls, a więc tych tworzonych w Microsoft Office. Działają dzięki kodom zapisanym właśnie w tego typu plikach, ale na szczęście są dość łatwo wykrywalne.

e. Robaki – nie są to wirusy, ale szkodliwe programy, które tworzą swoje duplikaty, powoli spowalniając pracę systemu operacyjnego. Nie infekują one jednak samych plików.

f. Konie trojańskie – to też programy, tyle że mogą wyrządzić więcej szkody. Po ich uruchomieniu, wydaje się, że wszystko działa normalnie, jednak oprócz pracy programu, wykonywane są również inne operacje, szkodliwe dla komputera.

Jak usunąć wirusa z komputera?

Aby znaleźć i usunąć wirus z komputera należy uruchomić lub – jeśli jeszcze nie mamy – zainstalować program antywirusowy. Istnieje wiele programów tego typu, zarówno darmowych, jak i płatnych, których wersje testowe pozwalają na około miesięczny okres użytkowania. Na portalu www.pobierz.pl można przejrzeć ich sporą kolekcję, wraz z opisami i wybrać według Nas najlepszy.

Na potrzeby tej porady zainstalowaliśmy program antywirusowy NOD32, którego jedną z największych zalet jest szybki skaner, który natychmiastowo po uruchomieniu lub pobraniu zainfekowanego pliku, informuje o zagrożeniu użytkownika, dzięki czemu można zawczasu je wyeliminować.

Po uruchomieniu programu antywirusowego należy znaleźć jego „Skaner”, który przeszuka dysk twardy komputera w poszukiwaniu wirusów. W NOD32 wygląda on następująco:

usuwanie wirusa, program antywirusowy

Warto pamiętać, by baza wirusów wykrywanych przez program była aktualna i najlepiej w ustawieniach sprawdzić czy tak jest. Po uruchomieniu skanera program rozpocznie przeszukiwanie zawartości dysku i gdy znajdzie wirus, to poinformuje o jego wykryciu. Następnie to od użytkownika będzie zależeć czy od razu usunąć go (wraz z plikiem) czy poddać go kwarantannie, a więc próbie odzyskania pliku i wyeliminowania samego wirusa. Jeżeli jest to jakiś zbędny plik to warto od razu się go pozbyć, by mieć pewność, że wirus już więcej nie zagrozi komputerowi.

Programy antywirusowe są dość proste w działaniu, gdyż większość operacji wykonują samodzielnie. Wystarczy więc mieć taki program zainstalowany na komputerze, z aktualną bazą wirusów, by czuć się w miarę bezpiecznie.

Gdy antywirus nie zdoła usunąć wirusa, rozwiązaniem może być instalacja programu Combofix a w najgorszym wypadku format dysku.

Znacie powody zawirusowania komputera? Korzystacie z jakieś ochrony antywirusowej?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRosół wołowy – przepis
Następny artykułDomowe chipsy – przepis

Janusz Suwaj - z wykształcenia filolog angielski, z zamiłowania pasjonat konsol i starych gier. Współtwórca serwisu emulatory.info. Współpracował z wydawnictwem CD-Action. Jak przystało na nauczyciela w sposób przejrzysty i zrozumiały przeprowadza naszych użytkowników przez zawiły świat nowoczesnych technologii.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Moje zainteresowania związane z komputerami i Internetem są bardzo rozległe i obejmują nie tylko sprzęt czy programy, ale również gry, zwłaszcza te starsze. Posiadam także sporą wiedzę o konsolach, zarówno tych stacjonarnych, jak i przenośnych, ponieważ od lat są moją pasją. Przez kilka lat współtworzyłem jeden z największych serwisów o starych grach na konsole i komputery, gdzie wielokrotnie udzielałem porad na forum zrzeszającym kilka tysięcy użytkowników. Potem aktywnie działałem na portalach związanych z emulacją i retro grami. Z czasem moja pasja objęła również komputery (przede wszystkim programy) oraz sieć i tak to trwa do dziś.

W wolnych chwilach przeglądam Internet w poszukiwaniu ciekawych wiadomości z Polski i ze świata, a także uprawiam sport. Dalej zdarza mi się pisywać wieczorami różne poradniki czy recenzje gier, z których część można znaleźć w różnych serwisach w Internecie, a część czeka na swój czas na dysku mojego komputera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here