Przygotowuje się ją bardzo łatwo, a papryka z zalewy miodowej jest lekko słodka, delikatna w smaku. Do jej zrobienia potrzebujemy poniższe składniki.
2 litry wody,
1/2 litra octu 10%,
10 ziarenek ziela angielskiego,
2 liście laurowe,
3 goździki,
6 łyżek soli,
2 szkl. cukru,
1/2 szklanki miodu,
najlepiej wielokwiatowego lub akacjowego,
opcjonalnie – czosnek.
Taka ilość składników na zalewę wystarczy do zamarynowania 3 kilogramów papryki. Najlepiej nadaje się czerwona papryka i rzadko widuje się, by ktoś konserwował żółtą, zieloną lub pomarańczową. Zawsze jednak można eksperymentować.
Surową paprykę kroimy w paski. Pokrojone kawałki papryki układamy w wyparzonych wcześniej słoikach. Starajmy się ją układać ciasno. Składniki na zalewę, poza czosnkiem, wkładamy do garnka i stawiamy na niewielkim ogniu. Musimy cały czas mieszać, by miód równo się rozpuścił. Kiedy zalewa zacznie wrzeć, zdejmujemy garnek z palnika i zalewamy gorącą zalewą paprykę w słoikach.
Jeśli chcemy by nasza papryka było słodko–pikantna, możemy do każdego słoika włożyć po ząbku czosnku. Słoiki z zalewą zakręcamy i wkładamy do dużego garnka. Zalewamy wodą i gotujemy. Słoiki musimy pasteryzować około kwadransa, a potem stawiamy je do góry dnem do ostygnięcia.
Papryki gotowa. Zimne słoiki możemy wynieść do piwnicy lub spiżarki i cieszyć się smakiem papryki zimą i jesienią. Miodowa papryka świetnie pasuje do mięsa, do kanapek, a nawet jako zagryzka do alkoholu.
Znacie inny przepis na marynowaną paprykę? Podzielcie się nim z nami.