Gdyby użyć zamiennego słowa na określenie zajęcia hipnoterapeuty, można by powiedzieć „zawód – przyjaciel”. Przyjaciel również w sensie człowieka, który jest „przy jaźni” osoby, która się do niego zwraca po pomoc.

Hipnoterapeuta ułatwia innym osiągnięcie odmiennego, naturalnie występującego stanu umysłu, za pomocą sugestii hipnotycznej oraz nawiązania specyficznej formy kontaktu i komunikacji. Istnieją różne metody wspomagające odpowiedni stan hipnotyczny. Między innymi są one oparte na bezpośredniej sugestii, kiedy to prowadzący daje Ci instrukcje, a Ty jeśli będziesz za nimi podążać z łatwością się zrelaksujesz. Istnieją także sposoby na wprowadzanie osób w stan szczególnie głębokiego transu. Jakkolwiek z tej formy korzysta się rzadko i w szczególnych przypadkach. Korzysta się także z sugestii niebezpośrednich czyli takich, które nie są podawane przez prowadzącego wprost.Inną stosowaną metodą sąnp. techniki asocjacji i dysocjacji, umożliwiające spojrzenie na problem z różnych perspektyw. Korzysta się także z techniki konfuzji, którą z powodzeniem stosował wybitny psychiatra i terapeuta Milton Erickson. Opiera się ona m.in. na grze słów czy używaniu metafor, opowiadaniu anegdot pozornie nie mających nic wspólnego z podmiotem terapii. W trakcie kolejnych sesji hipnoterapeuta powinien dobierać techniki, które są dla Ciebie najkorzystniejsze. Prowadzący może korzystać z gotowych, bądź samodzielnie przygotowanych skryptów. Może także zaoferować napisanie takich skryptów specjalnie dla Ciebie.

Istotne jest, aby wykształcenie hipnoterapeuty (np. medyczne, psychologiczne, pedagogiczne etc.) było mu pomocne, a nie ograniczało go do specjalizacji, w której formalnie jest ekspertem. Na wstępnym spotkaniu ustalasz m.in. realistyczne cele, które chcesz osiągnąć, czas trwania terapii i jej koszt.

Profesjonalny hipnoterapeuta nie ma Cię przywiązywać na lata do swojej terapii ani też przywiązywać się do swojej kieszeni, ani też nie uzależniać Cię do siebie. Z terapii masz wyjść jako samodzielna, zintegrowana i wzmocniona osoba, wyposażona także w umiejętność autohipnozy.

Co myślicie o takich metodach jak hipnoterapia? Mogą być skuteczne? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zrobić laurkę na Dzień Matki?
Następny artykułŻyczenia na Dzień Matki – jak je złożyć?

Magdalena Wolna - z wykształcenia pedagog, psychoterapeutka i hipnoterapeutka oraz trener osobowości. W ciągu studiów przyznano jej stypendia naukowe m.in. MEN-u i na Uniwersytecie w Padwie za szczególne osiągnięcia w nauce. Studia ukończyła z wyróżnieniem i oceną celującą, a jej praca magisterska jako jedna z pierwszych w Polsce dotyczyła snu świadomego (Lucid Dream).

W Nottingham uzyskała dyplom psychoterapeuty i hipnoterapeuty akredytowany przez General Hypnotherapy Standards Council.

Jest projektantką warsztatów rozwoju osobowości, bajek terapeutycznych, a także indywidualnych nagrań do nauki snu świadomego oraz terapii autohipnozą dopasowanych specjalnie do potrzeb klienta - od skryptu, aż po udźwiękowienie.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here