Psychologia Jak poprawić sobie złe samopoczucie?

Jak poprawić sobie złe samopoczucie?

-

Przede wszystkim rób to, co lubisz.

1. Poczytaj swoją ulubioną książkę lub obejrzyj ulubiony film – ale tylko, podnoszące na duchu!

2. Angażuj wszystkie zmysły – oglądaj to, co piękne, słuchaj tego, co miłe dla ucha, wąchaj to, co ładnie pachnie, dotykaj tego, co miękkie i ciepłe… i rozkoszuj się tym.

3. Ćwicz, tańcz, wsiądź na rower – ruch wyzwala produkcję endorfin, substancji odpowiadających za nasz dobry nastrój

4. Chwal siebie, staraj się wybaczać sobie błędy – zdrowy stosunek do siebie pozwala utrzymać dobry humor.

5. Przytul się do partnera, dziecka, psa, czy kota… umów się z przyjacielem i powiedz, że ma Cię przytulać, aż będziesz mieć dość. Kontakt z drugą istotą bardzo podnosi samopoczucie.

6. Zmień swoje środowisko – brak zmian powoduje obniżenie nastroju. Możesz wyjechać na weekend, albo przemeblować mieszkanie. A może zmiana fryzury? Nowe ubranie?

7. Wysypiaj się – nic nie jest bardziej kojące niż głęboki, spokojny sen.

8. Otwórz okno i pooddychaj głęboko – wciągaj powietrze przez nos, a wypuszczaj powoli ustami. Zamknij oczy i wymyśl sobie swoje szczęśliwe miejsce, może to łąka, może las deszczowy, może góry, jakaś chatka koło wodospadu? Wpadaj tam zawsze, gdy czujesz, że nadchodzi stres lub smutek.

9. Nie bój się płakać – płacz oczyszcza i pozwala odreagować problemy. Nie umiesz płakać? Znajdź jakiś wzruszający film, taki wyciskacz łez. Nie wolno dusić w sobie emocji. One i tak kiedyś wydostaną się, więc lepiej wypłakać się niż czekać, aż stres zacznie powodować różne choroby. Ale nie płacz zbyt długo.

10. Czekolada i makaron poprawiają humor, a jeśli jesteś na diecie zjedz cytrynę – kwaśny smak wymusza skurcz mięśni jarzmowych odpowiadających za uśmiech. Sam skurcz tych mięśni powoduje pojawianie się dobrych emocji.

Uwaga!

Efekt ten odkrył profesor psychologii Daryl Bem. Przedstawił wiele wyników badań, które dobitnie potwierdzają, że ludzie nie śmieją się wtedy, gdy są weseli. Stwierdził, że „ludzie są weseli, właśnie dlatego, że się śmieją”. Daryl Bem mówi: „Chcesz być wesoły, to się śmiej. Chcesz być smutny, to płacz”. Inne badania wskazują z kolei, że dźwięk czyjegoś śmiechu pobudza ten sam rejon mózgu, który jest aktywny, gdy śmiejemy się sami. Zarówno pesymizm, jak i optymizm są zaraźliwe. Więc poszukaj ludzi, którzy mają dobry humor.

A jakie sposoby działają na Was? Jak odganiacie zły nastrój?

Inga Kowalewska

Inga K. Kowalewska – psycholog. Absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej (studia psychologiczne o specjalności „Zarządzanie i marketing” oraz studia podyplomowe z zakresu psychologii śledczej). Od 1996 roku prowadzi firmę zajmującą się doradztwem w dziedzinie public relations w sytuacjach kryzysowych oraz organizującą szkolenia wewnętrzne. Klientami firmy są głównie spółki giełdowe.

Jest autorką badania psychologicznego „Poczucie własności jako motywacja do kłamstwa”. Artykuł pt.: „Analiza struktury akcjonariatu”, opisujący wyniki tego badania, opublikowany został w gazecie giełdy Parkiet.

Artykuły naszego specjalisty znajdziesz tutaj:

Analiza struktury akcjonariatu

Porozmawiajmy o tym przy lunchu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Czy istnieje przyjaźń po rozstaniu?

Związek erotyczny dwojga ludzi zawsze niesie ze sobą mnóstwo potężnych emocji. Kiedy się kończy, najczęściej towarzyszy temu ból, a nawet wzajemne pretensje. Wielu ludzi pozostaje jednak ze sobą w bardzo pozytywnych relacjach. Czy przyjaźń po związku rzeczywiście jest możliwa i czy w ogóle warto do niej dążyć?

Prezent dla chłopaka handmade

Mężczyźni kochają swoje zabawki: telefony, przenośne konsole do gier, odtwarzacze. Elektronika wymaga jednak pewnej ochrony, jeśli chcemy dłużej się nią cieszyć. Możemy zaopatrzyć się w pokrowce, które ochronią nasze gadżety przed porysowaniem i zamortyzują upadki.

Zobacz też

Co to jest franczyza społeczna?

Pierwowzorem franczyzy społecznej jest ta forma znana ze świata biznesu. Polega ona na tworzeniu bliźniaczego projektu firmowego w oparciu o prawo do posługiwania się jej marką, własnością intelektualną czy know-how. Często się zdarza, że w początkowej fazie nowo powstający podmiot może liczyć na pomoc finansową. Firma - matka narzuca system zarządzania i pobiera część uzyskanych zysków.

Konsultant telefoniczny – łatwa i przyjemna praca?

Znalezienie pracy konsultanta telefonicznego nie jest trudne, nawet jeśli jesteś początkującym i nie masz doświadczenia. Możesz zaoferować elastyczne godziny...

Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą?

Każdego roku policja w Polsce odnotowuje około 10 000 kradzieży aut. Wraz z rozwojem technologii zabezpieczających takich przestępstw jest...

Może Cię zainteresuje: