Na to, w jaki sposób trener będzie postrzegany przez grupę, wpływa wiele czynników. Jest to zarówno jego wygląd zewnętrzny, jak i sposób mówienia, słuchania, komentowania i podsumowywania odpowiedzi uczestników, zdolność do radzenia sobie w trudnych sytuacjach oraz cała otoczka związana z przygotowaniem zajęć. Każda z tych rzeczy osobno i w efekcie wszystkie razem sprawiają, że szkoleniowiec jest postrzegany jako osoba kompetentna bądź nie. To natomiast ma duży wpływ na efektywność uczenia się osób szkolonych. Dobry trener to taki, któremu zależy, by prowadzone przez niego zajęcia dały klientowi efekt, którego oczekuje. Dlatego dla szkoleniowca ważne jest, by stworzyć wiarygodny wizerunek swojej osoby.

Praca trenera to praca z wciąż nowymi grupami ludzi. Nie zawsze starcza czasu, by zrewidować skutki negatywnego pierwszego wrażenia. Tak więc należy zadbać, żeby było ono zgodne z naszymi intencjami. Reguły rządzące naturą ludzką są nieubłagalne, dlatego bardzo istotny jest wygląd zewnętrzny szkoleniowca. Nie oznacza to oczywiście, że każdy w tym fachu musi być niezwykle przystojny czy piękny, ale na pewno musi być zadbany. Co to oznacza? Odpowiednia fryzura oraz wypielęgnowane dłonie i paznokcie (niedostatki w tej kwestii przykuwają uwagę szczególnie, gdy dotyczą kobiet) to oczywiste oczekiwania wobec osoby występującej publicznie. Styl ubioru bywa różny, w zależności od branży i dress code obowiązującego w danej organizacji, jednak zazwyczaj najlepiej sprawdza się formalna lub sportowa elegancja. Panie powinny dbać o ostrożność w doborze biżuterii i makijażu, ich zbytek czy nadmierna ekscentryczność może wyglądać tandetnie i/lub odwracać uwagę słuchaczy. Podobnie działają przykrótkie czy wydekoltowane części garderoby. Ważnym elementem ubioru są też buty, które zawsze powinny być czyste i, dla własnego komfortu, wygodne.

Jesteś trenerem lub szkoleniowcem? W jaki sposób budujesz swój wizerunek? Na co przede wszystkim zwracasz uwagę? Podziel się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułĆwiczenia z metafor – co to jest, na czym polega?
Następny artykułJak profesjonalnie prowadzić zebranie w firmie?

Katarzyna Aleksandrzak – absolwentka psychologii specjalizująca się w psychoedukacji i szkoleniach metodami aktywnymi. Prócz licznych staży, doświadczenie zdobywała podczas treningów superwizowanych w szkole trenerów Grupa TROP. Autorka scenariuszy szkoleniowych.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Kilka lat temu ukończyłam studia z zakresu psychologii w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej. Psychologia odkąd pamiętam była moją pasją i z tą myślą wybierałam kierunek kształcenia. Zarówno uczelnia, jak i praca na stażach, praktykach, a później zawodowa, pozwoliły mi odkryć znacznie więcej zastosowań znajomości tej dziedziny nauki niż się spodziewałam. Najciekawsze jest dla mnie łączenie jej z nowoczesnymi technologiami, wykorzystaniem w marketingu z naciskiem na jego internetową formę czy też w e-learningu i szeroko pojętym zarządzaniu.

Interesuję się także metodyką szkoleń, ukończyłam specjalizację z psychoedukacji metodami aktywnymi. Swoją przyszłość zawodową łączę z pracą trenera kompetencji miękkich. Zawsze lubiłam też pracę z tekstami, co pozwala mi od wielu lat wykonywać zawody, w których umiejętność sprawnego posługiwania się słowem pisanym jest niezbędna. Żeby ponieść swoje zdolności w tym zakresie odbyłam studia podyplomowe o specjalizacji Edytorstwo Współczesne, na kierunku Edytorstwa i Krytyki Tekstu Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego.

Prywatnie jestem mamą bliźniaczek i większość mojego wolnego czasu spędzam ze swoimi dziećmi. Pozostałe chwile uwielbiam poświęcać na czytanie – literatura to moja największa pasja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here