Psychologia Kreowanie wizerunku osoby - trenera/ szkoleniowca

Kreowanie wizerunku osoby – trenera/ szkoleniowca

-

Na to, w jaki sposób trener będzie postrzegany przez grupę, wpływa wiele czynników. Jest to zarówno jego wygląd zewnętrzny, jak i sposób mówienia, słuchania, komentowania i podsumowywania odpowiedzi uczestników, zdolność do radzenia sobie w trudnych sytuacjach oraz cała otoczka związana z przygotowaniem zajęć. Każda z tych rzeczy osobno i w efekcie wszystkie razem sprawiają, że szkoleniowiec jest postrzegany jako osoba kompetentna bądź nie. To natomiast ma duży wpływ na efektywność uczenia się osób szkolonych. Dobry trener to taki, któremu zależy, by prowadzone przez niego zajęcia dały klientowi efekt, którego oczekuje. Dlatego dla szkoleniowca ważne jest, by stworzyć wiarygodny wizerunek swojej osoby.

Praca trenera to praca z wciąż nowymi grupami ludzi. Nie zawsze starcza czasu, by zrewidować skutki negatywnego pierwszego wrażenia. Tak więc należy zadbać, żeby było ono zgodne z naszymi intencjami. Reguły rządzące naturą ludzką są nieubłagalne, dlatego bardzo istotny jest wygląd zewnętrzny szkoleniowca. Nie oznacza to oczywiście, że każdy w tym fachu musi być niezwykle przystojny czy piękny, ale na pewno musi być zadbany. Co to oznacza? Odpowiednia fryzura oraz wypielęgnowane dłonie i paznokcie (niedostatki w tej kwestii przykuwają uwagę szczególnie, gdy dotyczą kobiet) to oczywiste oczekiwania wobec osoby występującej publicznie. Styl ubioru bywa różny, w zależności od branży i dress code obowiązującego w danej organizacji, jednak zazwyczaj najlepiej sprawdza się formalna lub sportowa elegancja. Panie powinny dbać o ostrożność w doborze biżuterii i makijażu, ich zbytek czy nadmierna ekscentryczność może wyglądać tandetnie i/lub odwracać uwagę słuchaczy. Podobnie działają przykrótkie czy wydekoltowane części garderoby. Ważnym elementem ubioru są też buty, które zawsze powinny być czyste i, dla własnego komfortu, wygodne.

Jesteś trenerem lub szkoleniowcem? W jaki sposób budujesz swój wizerunek? Na co przede wszystkim zwracasz uwagę? Podziel się swoimi doświadczeniami.

Katarzyna Aleksandrzak

Katarzyna Aleksandrzak – absolwentka psychologii specjalizująca się w psychoedukacji i szkoleniach metodami aktywnymi. Prócz licznych staży, doświadczenie zdobywała podczas treningów superwizowanych w szkole trenerów Grupa TROP. Autorka scenariuszy szkoleniowych.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Kilka lat temu ukończyłam studia z zakresu psychologii w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej. Psychologia odkąd pamiętam była moją pasją i z tą myślą wybierałam kierunek kształcenia. Zarówno uczelnia, jak i praca na stażach, praktykach, a później zawodowa, pozwoliły mi odkryć znacznie więcej zastosowań znajomości tej dziedziny nauki niż się spodziewałam. Najciekawsze jest dla mnie łączenie jej z nowoczesnymi technologiami, wykorzystaniem w marketingu z naciskiem na jego internetową formę czy też w e-learningu i szeroko pojętym zarządzaniu.

Interesuję się także metodyką szkoleń, ukończyłam specjalizację z psychoedukacji metodami aktywnymi. Swoją przyszłość zawodową łączę z pracą trenera kompetencji miękkich. Zawsze lubiłam też pracę z tekstami, co pozwala mi od wielu lat wykonywać zawody, w których umiejętność sprawnego posługiwania się słowem pisanym jest niezbędna. Żeby ponieść swoje zdolności w tym zakresie odbyłam studia podyplomowe o specjalizacji Edytorstwo Współczesne, na kierunku Edytorstwa i Krytyki Tekstu Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego.

Prywatnie jestem mamą bliźniaczek i większość mojego wolnego czasu spędzam ze swoimi dziećmi. Pozostałe chwile uwielbiam poświęcać na czytanie – literatura to moja największa pasja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

God of War – poradnik

Poniżej znajdziecie poradnik jak wykonywać kombinacje ciosów w God of War. Radzi nasz specjalista.

Caldereta – przepis

Kaldereta to sycąca potrawka wołowa, popularna na Filipinach. Każda gospodyni szczyci się własnym przepisem, dlatego warto poeksperymentować i wypróbować różne warzywa.

Zobacz też

Porażenie nerwu twarzowego – przyczyny, objawy

U człowieka występuje dwanaście par nerwów czaszkowych. Każdy z nich jest numerowany, a ponadto ma swoją własną nazwę. Nerw twarzowy jest jednym z nerwów czaszkowych, bardzo często używa się także określenia nerw VII.

Zestaw zabawek dla małego kolekcjonera

Super Zings 4 zestaw to zabawka dla kolekcjonera, która posiada w opakowaniu 10 niezwykłych figurek. Przedstawiają one przedmioty codziennego...

Jakie przysmaki treningowe pomogą w szkoleniu psa?

Nieodłącznym elementem szkolenia psa są rozmaite psie przysmaki. One służą do nagradzania pupila za poprawne zachowanie, a także motywują...

Może Cię zainteresuje: