Terapia ta opierała się pierwotnie na idei psychologii Gestalt i tradycyjnej psychoanalizie. Z czasem rozwijała się jako humanistyczny model psychoterapii czerpiąc m.in. z różnorodnych dyscyplin psychologicznych i filozoficznych. Włączenie tych idei do podejścia terapeutycznego opiera się na koncepcji ciała i umysłu jako zintegrowanej całości. Założeniem tej terapii jest wspieranie osób w celu uzyskania przez nie większej niezależności w działaniach, a także możliwości zmierzenia się z blokadami, uniemożliwiającymi im rozwój w sposób naturalny. W centrum tej terapii leży promocja świadomości. Uczestnicy są zachęcani do stawania się świadomymi swoich emocji oraz zachowań i ich wpływu na otoczenie tu i teraz. Sposoby w jaki zrywamy lub nawiązujemy kontakt ze środowiskiem uważany jest za istotny czynnik podczas wyprowadzania z zaburzeń psychicznych.

Terapia Gestalt ukierunkowuje na postrzeganie swej samoświadomości jako części teraźniejszej rzeczywistości. Nowy wgląd w nasze zachowanie ma pomóc w procesie samoleczenia. Człowiek jest postrzegany jako nierozerwalna całość, ponieważ nie możemy pracować umysłem, nie biorąc także pod uwagę ciała. Najprostszym przykładem jest tu ból zęba, który potrafi nas oderwać od najbardziej intelektualnej dyskusji. Jednostka staje się świadoma siebie jako całości ze wszelkimi związanymi z tym konsekwencjami.

Celem terapii Gestalt jest ułatwienie usunięcia przeszkód, które leżą między osobą, a możliwością wykorzystania jej pełnego potencjału. Techniki terapii Gestalt pomagają wykreować jednostce przestrzeń, w której może odzyskać pełną zdolność do samoświadomego życia. W ten sposób człowiek może nauczyć się być świadomy zarówno siebie, jak i swoich interakcji z innymi, żyć chwilą i brać odpowiedzialność za swoje działania. Istotną ideą jest też stworzenie elastycznej relacji z otoczeniem, opartej na naturalnej równowadze między własnymi potrzebami i środowiska.

Uwaga!

Terapia Gestalt podkreśla niezależność klienta pozostawiając mu odpowiedzialność za swój własny rozwój. Rolą terapeuty jest stworzenie atmosfery bezpieczeństwa i przestrzeni, w której klient będzie eksperymentował we własnym zakresie.

Co myślicie o psychoterapii Gestalt? Macie z nią jakieś doświadczenia? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPsychoterapia humanistyczna – na czym polega, czy warto?
Następny artykułPsychoterapia systemowa – na czym polega, czy warto?

Magdalena Wolna - z wykształcenia pedagog, psychoterapeutka i hipnoterapeutka oraz trener osobowości. W ciągu studiów przyznano jej stypendia naukowe m.in. MEN-u i na Uniwersytecie w Padwie za szczególne osiągnięcia w nauce. Studia ukończyła z wyróżnieniem i oceną celującą, a jej praca magisterska jako jedna z pierwszych w Polsce dotyczyła snu świadomego (Lucid Dream).

W Nottingham uzyskała dyplom psychoterapeuty i hipnoterapeuty akredytowany przez General Hypnotherapy Standards Council.

Jest projektantką warsztatów rozwoju osobowości, bajek terapeutycznych, a także indywidualnych nagrań do nauki snu świadomego oraz terapii autohipnozą dopasowanych specjalnie do potrzeb klienta - od skryptu, aż po udźwiękowienie.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here