Jako system traktuje się tu środowisko społeczne jako całość lub jego poszczególne składniki. Znaczącym systemem jest tu m.in. rodzina, w której jak w każdym innym systemie,każdy z członków ma wpływ na wszystkich pozostałych. Istotna jest tu zasada przyczynowości o cyrkularnym charakterze, czyli wpływie jednych zdarzeń czy zachowań na inne. To, w jaki sposób jednostka się zachowuje, jest odpowiedzią na reakcje innych osób tworzących wspólnie z nią dany system. Wyróżnia się tu również podsystemy, czyli dwuosobowe związki ludzkie np. mąż – żona, rodzic – dziecko, brat – siostra. Terapia nie polega jedynie na pomocy jednej osobie, ale na uzdrawianiu całego systemu. Jak twierdził Arystoteles „całość jest czymś więcej niż sumą części”.

Na sesji musi się pojawić rodzina w komplecie w przypadku terapii rodzinnej czy oboje małżonków na terapii małżeńskiej. Uczestnicy przedstawiają swoją wizję widzenia świata i łączących ich wzajemnych stosunków, a także omawiają metody i sposoby wspólnej komunikacji. Pozwala to terapeucie na wielo warstwowe rozpatrzenie problemu i odnalezienie źródła zaburzeń w relacjach bliskich sobie osób.

Terapeuta musi być tu neutralnym i obiektywnym obserwatorem. Zadaje on również pytania cyrkularne mające pomóc odpowiadającym zmieniać ich punkt widzenia oraz odbiór łączących ich relacji. Uczestnicy mogą w ten sposób sami zauważyć przyczyny ich zachowań, a także odkryć prawdziwą istotęproblemu. Terapeuta udziela także rad na temat skutecznej komunikacji, aby ułatwić korzystne porozumiewanie się między uczestnikami terapii.Każdy system niejako tworzy swoją historię o życiu i utrwala ją w umysłach jego członków. Terapia ma ukazać inne alternatywne ujęcie tej historii, jak najkorzystniejsze dla systemu. Zmieniając sposób opowiadania o świecie i problemach, pomaga się je ujrzeć z innej perspektywy i odnaleźć nowe wzorce oraz pozytywne rozwiązania. Oddziaływanie terapeutyczne ma wyeliminować problemy jednostki poprzez zmiany funkcjonalne w całym systemie. Psychoterapia systemowa służy także przystosowaniu do środowiska osób o zachowaniach aspołecznych. Zdarza się, że terapia systemowa nie jest kierowana jedynie do rodzin, par czy terapii grupowej, ale stosowana jest także w pracy z indywidualnym klientem.

Co myślicie o psychoterapii systemowej? Macie z nią jakieś doświadczenia? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPsychoterapia Gestalt – na czym polega, czy warto?
Następny artykułPsychoterapia ericksonowska – na czym polega, czy warto?

Magdalena Wolna - z wykształcenia pedagog, psychoterapeutka i hipnoterapeutka oraz trener osobowości. W ciągu studiów przyznano jej stypendia naukowe m.in. MEN-u i na Uniwersytecie w Padwie za szczególne osiągnięcia w nauce. Studia ukończyła z wyróżnieniem i oceną celującą, a jej praca magisterska jako jedna z pierwszych w Polsce dotyczyła snu świadomego (Lucid Dream).

W Nottingham uzyskała dyplom psychoterapeuty i hipnoterapeuty akredytowany przez General Hypnotherapy Standards Council.

Jest projektantką warsztatów rozwoju osobowości, bajek terapeutycznych, a także indywidualnych nagrań do nauki snu świadomego oraz terapii autohipnozą dopasowanych specjalnie do potrzeb klienta - od skryptu, aż po udźwiękowienie.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here