Psychologia Schizofrenia paranoidalna - objawy, leczenie

Schizofrenia paranoidalna – objawy, leczenie

-

Urojenia te mają zazwyczaj charakter urojeń prześladowczych, wielkościowych, wykradania myśli i ich nasyłania. Schizofrenik paranoidalny może czuć się zagrożony przez wrogie istoty, które np. odciągają jego myśli, znają je i kontrolują. Schizofrenik może także czuć się np. boską istotą czy posłannikiem o tajemnej wiedzy. Osoby takie nie dają się przekonać, że jest inaczej niż odczuwają i znajdują zawsze logiczne wytłumaczenie każdej z możliwych okoliczności.

Urojenia odsłonięcia sprawiają, iż schizofrenik jest przekonany, że inni mogą czytać jego myśli. Urojenia ksobne opierają się na pewności, iż jest się przedmiotem szczególnego zainteresowania otoczenia. Każde spojrzenie, gest, wybuch śmiechu, rozmowa czy nawet pojedyncze słowo dotyczą właśnie jego. Każde wydarzenie wiąże się z osobą schizofrenika, bez względu na to, czy ma charakter negatywny czy pozytywny. Słuchając radia, oglądając telewizję czy czytając gazety schizofrenik odnajdujetam wiele aluzji i odniesień do swojej osoby. Urojenia oddziaływania z kolei opierają się na pewności, że myśli i zachowanie, a także ruchy ciała tej osoby są kontrolowane z zewnątrz. Osoba taka najczęściej podejrzewa kontrolę za pomocą telepatii, hipnozy lub zaawansowanej technologii. W przypadku schizofrenii paranoidalnej mogą wystąpić także urojenia zdrady, hipochondryczne czy pochodzenia, kiedy schizofrenik twierdzi na przykład, że jego rodzice nie są jego rodzicami.

Urojenia mogą pojawić się samoistnie lub być konsekwencją halucynacji głównie o charakterze słuchowym. Omamy słuchowe, jak i inne zaburzenia postrzegania często towarzyszą urojeniom np. wrażenie wydzielania odoru z ciała.

Ani objawy katatoniczne, zaburzenia afektu, czyli ekspresji emocji, ani zaburzenia woli i mowy nie występują tu w ogóle lub w bardzo niewyraźnej formie. Bardzo rzadko pojawia się dezorganizacja zachowania czy niespójność myślenia. Objawy schizofrenii paranoidalnej redukuje się głównie przy użyciu leków przeciwpsychotycznych tzw. neuroleptyków. Neuroleptyki klasyczne prócz sztywności wywołują objawy uboczne jak maskowatość twarzy czy ślinienie się, a także odczucie otumanienia i senność. Wpływają także negatywnie na funkcje poznawcze, pamięć i koncentrację.

Neuroleptyki nowszej generacji zmniejszają prawdopodobieństwo spowodowania zaburzeń ruchu, w tym późnych dyskinez, niż w przypadku innych leków przeciwpsychotycznych. Mogą natomiast m.in. powodować nadmierny przyrost masy ciała. Testom poddawane są nowe lekieksperymentalnem.in. te, które pozwolą zmniejszyć dawki leków przeciwpsychotycznych, a także zapobiec nadmiernemu przyrostowi masy ciała.

Znacie kogoś, kto zachorował na schizofrenię paranoidalną? Jak wyglądało/ wygląda leczenie? Podzielcie się doświadczeniami.

Magdalena Wolna

Magdalena Wolna - z wykształcenia pedagog, psychoterapeutka i hipnoterapeutka oraz trener osobowości. W ciągu studiów przyznano jej stypendia naukowe m.in. MEN-u i na Uniwersytecie w Padwie za szczególne osiągnięcia w nauce. Studia ukończyła z wyróżnieniem i oceną celującą, a jej praca magisterska jako jedna z pierwszych w Polsce dotyczyła snu świadomego (Lucid Dream).

W Nottingham uzyskała dyplom psychoterapeuty i hipnoterapeuty akredytowany przez General Hypnotherapy Standards Council.

Jest projektantką warsztatów rozwoju osobowości, bajek terapeutycznych, a także indywidualnych nagrań do nauki snu świadomego oraz terapii autohipnozą dopasowanych specjalnie do potrzeb klienta - od skryptu, aż po udźwiękowienie.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Problemy podczas szkoleń – jak sobie z nimi radzić?

Największym błędem jest życzeniowe myślenie, że przy zaplanowaniu jak najlepszej organizacji szkolenia, problemów da się uniknąć. Zawsze istnieje ryzyko, że mogą się pojawić. Sposób poradzenia sobie z nimi jest uzależniony od wielu czynników takich jak rodzaj problemu, jego wielkość czy znaczenie dla projektu. W jego pokonaniu pomogą pomóc, m. in. umiejętności interpersonalne czy wdrożenie przygotowanych wcześniej awaryjnych rozwiązań.

Czym jest ACTA?

Kontrowersje wokół ACTA zaciemniły rzeczywisty charakter tego dokumentu prawnego. Acta jest umową międzynarodową multilateralną - wielostronną, do której w każdej chwili mogą przystąpić zainteresowane państwa z całego świata. Wskazane w niej rozwiązania nie są niczym zaskakującym wobec polskiego prawa, jakie obowiązuje od wielu lat i które jest - w wielu przypadkach - znacznie surowsze niż standardy ochrony przyjęte w powszechnie oprotestowanym ACTA.

Zobacz też

Owoce, warzywa w październiku – jakie kupować?

Październik to środek jesieni - czasem rozpieszcza nas słońcem, czasem zbliża się aurą do listopada. Pojawiają się nocne przymrozki i to one sprawiają, że jedne warzywa giną, inne zaś nabierają smaku.

Peruki Lublin – odzyskaj piękne włosy

Fryzura jest nieodłącznym atrybutem wizerunku człowieka. Od wieków ludzie przywiązywali dużą wagę do tego, jak prezentują się ich włosy....

Loteria szczepionkowa. Jak się zapisać? Jakie są szanse na wygraną? Kiedy odbędą się losowania?

Biorąc udział w loterii szczepionkowej masz szansę wygrać od 200 do nawet 1 000 000 złotych. Wystarczy się zarejestrować...

Może Cię zainteresuje: