Stres w rozsądnej dawce jest zdrowy, mobilizuje nas do działania i walki, jeśli taka jest potrzeba. Niezdrowy jest stres trwający długo lub zbyt silny. I to z nim trzeba umieć walczyć. Odporność na stres zależy od indywidualnych cech organizmu. Do najbardziej stresujących zdarzeń w życiu zalicza się między innymi śmierć partnera, rozwód, ślub, utratę lub zmianę pracy. Jak widać, nie sposób uniknąć stresujących sytuacji w życiu. Trzeba radzić sobie z nimi w inny sposób.

1) Ćwiczenia oddechowe

Naturalnym sposobem oddychania jest oddychanie przeponowe, czyli wypychając brzuch. Oddychanie w taki sposób powoduje wydzielanie endorfin (tak zwanych „hormonów szczęścia”), dotlenia i masuje organy wewnętrzne, co przyczynia się do poprawy naszego samopoczucia psychicznego i fizycznego.

2) Aktywność fizyczna

Ćwiczenia fizyczne podnoszą zawsze nasze samopoczucie. Jeśli mamy stresującą pracę warto pomyśleć, czy nie dałoby się dojeżdżać do niej na rowerze lub zrobić chwili przerwy w jej trakcie na kilka przysiadów i krótki bieg wokół budynku. Wśród wielu aktywności szczególnie ciekawe są ćwiczenia Tai Chi.

3) Pozytywne wyobrażenia

Dobrze jest w stresującej sytuacji usiąść na chwilę, zamknąć oczy i wyobrazić sobie jakieś spokojne miejsce z wodą i śpiewem ptaków. Na niektórych dobrze działa szum wodospadu, inni wolą wyobrazić sobie, że latają nas bezkresnym oceanem. Znajdź swoje spokojne miejsce i w uciekaj tam czasem w trakcie pracy. Miejsce to powinno być całkowicie neutralne, nie istniejące w rzeczywistości, bezludne i ciche.

4) Techniki relaksu

Znajdź spokojne miejsce, w którym nie będzie hałasu ani światła. Usiądź lub ułóż się wygodnie. Postaraj się o niczym nie myśleć, zamknij oczy i spokojnie, głęboko oddychaj. Sprawdź, czy wszystkie mięśnie masz rozluźnione, w tym celu napnij po kolei każdy mięsień i rozluźnij go: mięśnie rąk i nóg, mięśnie mimiczne, szyi, karku i tułowia. Skoncentruj się na swoim organizmie, słuchaj swojego oddechu. To ledwie początek relaksacji. W dużym stresie jednak już sam ten początek może okazać się trudny. Do nauki relaksacji stosuje się tzw. biofeedback, czyli urządzenia dające biologiczną informację zwrotną.

5) Zmiana podejścia do życia

Zaakceptuj to, na co nie masz wpływu. Nie próbuj kontrolować tego, czego kontrolować się nie da. Skup się na tym, co kontrolować możesz, czyli na przykład sposób reagowania na kłopoty. Rozmawiaj z przyjaciółmi i rodziną. Takie wygadanie się jest bardzo oczyszczające. Idź na mecz i wykrzycz się tam, zwłaszcza jeśli nigdy w życiu nie podniosłeś głosu. Jeśli nie mecz, to znajdź inne głośne miejsce.

A jakie są Wasze metody na stres? Piszcie w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTerapia DDA – na czym polega?
Następny artykułJak oduczyć dziecko przekleństw?

Inga K. Kowalewska – psycholog. Absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej (studia psychologiczne o specjalności „Zarządzanie i marketing” oraz studia podyplomowe z zakresu psychologii śledczej). Od 1996 roku prowadzi firmę zajmującą się doradztwem w dziedzinie public relations w sytuacjach kryzysowych oraz organizującą szkolenia wewnętrzne. Klientami firmy są głównie spółki giełdowe.

Jest autorką badania psychologicznego „Poczucie własności jako motywacja do kłamstwa”. Artykuł pt.: „Analiza struktury akcjonariatu”, opisujący wyniki tego badania, opublikowany został w gazecie giełdy Parkiet.

Artykuły naszego specjalisty znajdziesz tutaj:

Analiza struktury akcjonariatu

Porozmawiajmy o tym przy lunchu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here