Najpopularniejsza sałatka z mozzarellą, wywodząca się z wyspy Capri, przypomina swą kolorystyką włoską flagę dzięki połączeniu zieleni świeżej bazylii, bieli plasterków sera i czerwieni dojrzałych pomidorów. Do wykonania caprese dla czterech osób
4 pomidory,
2 duże kulki mozzarelli lub 4 malutkie,
2-3 gałązki świeżej bazylii,
sól,
czarny pieprz,
oliwa z oliwek.
Pomidory umyć, pokroić w cienkie plasterki i ułożyć na talerzu lub półmisku na przemian z cienkimi plastrami mozzarelli. Skropić obficie oliwą z oliwek, przyprawić solą i pieprzem, posypać listkami bazylii. Podawać tuż po przygotowaniu. Bardziej wytrawną wersją caprese jest sałatka z dodatkiem octu balsamicznego lub winnego.
Miłośnicy białych serowych kulek starają się wydobyć ich smak także za pomocą orzechowego miąższu awokado, goryczki rukoli, specyficznego smaku młodego szpinaku, kwaskowatości suszonych pomidorów, wyrazistości szynki parmeńskiej, a nawet słodyczy truskawek zaostrzonych balsamicznym octem. Do sałatek z mozzarellą pasują kromki pszennego, razowego czy wieloziarnistego chleba opiekane z czosnkowym masłem.
Na włoskich stołach gości często inny rodzaj mozzarelli zwany burrata. Te kawałki sera w postaci zamkniętego woreczka odznaczają się bogatym smakiem, pochodzącym ze śmietany zamkniętej w serowych sakiewkach w czasie ich produkcji. Podawane z takimi samymi składnikami jak zwykłe kulki mozzarelli stanowią ucztę dla podniebienia, gdyż w czasie krojenia wypływa zawarta w nich zagęszczona śmietana nadając potrawie dodatkowy walor smakowy.
Ciekawym doświadczeniem kulinarnym jest przygotowanie sałatki z mozzarelli wędzonej, której ostry smak złagodzić mogą marynowane cebulki, korniszony, pomidory koktajlowe, czerwona i zielona papryka czy liście sałaty lodowej lub kapusty pekińskiej.
Znacie inne sposoby przyrządzenia sałatki z mozzarellą i pomidorami? Podzielcie się nimi w komentarzach.