Protokół dyplomatyczny reguluje bardzo wiele spraw, począwszy od ubioru reprezentantów, po kwestie korespondencji czy tytulatury poszczególnych osób. Do najważniejszych reguł należą jednak zasada precedencji i zasada ceremoniału. Ta pierwsza mieści w sobie zasadę pierwszeństwa oraz starszeństwa. W dyplomacji dzięki zasadzie pierwszeństwa ustala się, kto z przedstawicieli jest wyższy rangą, natomiast dzięki zasadzie starszeństwa, kto spośród osób zajmujących to samo stanowisko ma dłuższy staż w pełnieniu danej funkcji. Dzięki temu regulowane są takie sprawy jak kolejność wchodzenia poszczególnych delegacji, zajmowania miejsca przy stole, prezentowania ambasadorów, kolejność składania wizyty, witania głów państwa itd. Zasada precedencji głosi między innymi, że w kwestii zajmowania przez dyplomatów miejsc w samochodzie najmłodszy rangą siada na miejscu obok kierowcy, natomiast osoba najstarsza rangą siada z tyłu po stronie prawej. Interesujące jest to, że precedencja nie wprowadza rozróżnienia pomiędzy przedstawicielami danych państw, pochodzenie w protokole dyplomatycznym nie ma większego znaczenia. Istotna jest tylko ranga oraz staż, tak więc przedstawiciel każdego kraju jest równie ważny.

Inne regulacje protokołu dyplomatycznego dotyczą tak zwanej ceremonii. Nazywa się tak wydarzenia o charakterze oficjalnym, będące uroczystościami religijnymi bądź publicznymi. Przepisy dotyczące ceremonii określa się pojęciem ceremoniału, a osobą odpowiedzialną za ich realizację i porządek całego wydarzenia jest mistrz ceremonii. Zasadniczo wyróżniamy dwa typy ceremoniałów: państwowy i dyplomatyczny. Pierwszy z nich stosowany jest w czasie spotkań szefów państw oraz przedstawicieli rządu, drugi zaś określa wszelkie formy i zasady obowiązujące w czasie spotkań dyplomatycznych. Inaczej mówiąc protokół dyplomatyczny jest właśnie takim dyplomatycznym ceremoniałem.

Uwaga!

Mimo istnienie wielu zasad, które ściśle precyzują wszelkie kontakty dyplomatyczne na arenie międzynarodowej, bardzo często dochodzi do potknięć ważnych osobistości związanych z nieprzestrzeganiem protokołu. I najmniej bolesną konsekwencją takiego wydarzenia jest kompromitacja własnej osoby. Gorzej, jeśli ktoś inny poczuł się urażony…

Znaliście zasady protokołu dyplomatycznego? Mieliście okazję uczestniczyć w uroczystości, podczas której obowiązywał protokół dyplomatyczny?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaki podatek zapłacimy od spadku i darowizny?
Następny artykułJakich tematów unikać w towarzystwie?

Ewelina Michalik - absolwentka komparatystyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, aktualnie zaś studentka filologii szwedzkiej na III roku. Jej naukowe pasje związane są z nurtami genderowymi i krytyką feministyczną. Prywatnie wielka miłośniczka Skandynawii i… zimy.

Na studiach polonistycznych zaczęłam się interesować literaturą i kulturą polskiego dwudziestolecia. Wtedy wszystko było inne – eleganckie kobiety, wspaniali gentelmani, inny kodeks wartości… Stąd być może wynika fakt, że wielką wagę przywiązuję do zachowań zgodnych z savoir vivrem. Praktyczną wiedzę w tej dziedzinie zdobyłam również pracując przy obsłudze przyjęć odbywających się na zamku należącym do belgijskiej rodziny królewskiej.

W wolnych chwilach lubię oglądać filmy – od brytyjskich komedii romantycznych po kino postmodernistyczne, słuchać każdej dobrej muzyki, szczególnie tej rodem z północy i gotować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here