Savoir-vivre Jak siadać i siedzieć?

Jak siadać i siedzieć?

-

W gestii gospodarza leży, aby zapewnić osobom, które podejmuje, odpowiednie warunki do siedzenia. Ciężko przecież siedzieć (już nie mówiąc o jedzeniu!) w ścisku, myśląc tylko o tym, aby nie uderzyć sąsiada łokciem, bądź też nie kopnąć kogoś po przeciwnej stronie stołu.

Jeśli zaś idzie o samą czynność siadania to należy wykonać ją szybko, sprawnie, cicho i z gracją. Szczególnie osoby o większej wadze powinny pamiętać, aby siadanie nie przypominało zrzucania czegoś ciężkiego na krzesło, fotel czy kanapę. „Zwalenie się” na dany mebel może wbrew naszym intencjom narobić sporo hałasu i niepotrzebnie zwrócić na nas uwagę. Wszelkie szuranie krzesłem, gdy wstajemy od stołu, czy też gdy już wychodzimy z pewnością nie należy do zachowań świadczących dobrze o naszych manierach.

Przystępując do siadania wystarczy zatem ugiąć nogi w kolanach, skierować ciało w kierunku krzesła, a następnie powoli oprzeć plecy. Nie należy siedzieć na brzegu, sadowimy się mniej więcej na środku mebla, zajmując jego całą powierzchnię. Drętwe siedzenie, kurczowe trzymanie się poręczy czy całkowite przyleganie do oparcia wywołać może jednak wrażenie spięcia i sztywnościręce zatem powinny być swobodnie położone na kolanach, plecy nieco odgięte, a nogi… No właśnie nogi zdają się być tutaj najbardziej problematyczne.

Przede wszystkim nie zakładamy nogi na nogę, bo ta postawa może zostać odczytana jako lekceważąca. Podobnie rzecz ma się jeśli chodzi o wszelkie ruchy typu posuwanie nóg po podłodze czy „wierzganie” nimi. Z pewnością nikt z nas nie chce pokazać swojego zdenerwowania albo znudzenia, nawet jeśli są to stany, w których aktualnie się znajdujemy. Dlatego też należy nogi zgiąć w kolanach pod kątem prostym, a stopy całą ich powierzchnią oprzeć o podłogę. Niezależnie od ubioru (idzie tutaj o prawdopodobieństwo, iż panie mogą mieć na sobie w danym momencie spódnicę bądź sukienkę) kolana kobiet powinny się stykać. Stykanie nie oznacza bynajmniej kurczowego ich ściskania! Co zaś tyczy się panów, to ich kolana powinny być zaś lekko rozstawione – dobrze jest, by między jedną a drugą nogą znajdowała się kilkucentymetrowa przerwa.

Uwaga!

Odpowiednie siedzenie nie wymaga naprawdę wiele trudu. Wystarczy tylko nie garbić się, nie wiercić i spokojnie zająć się czynnością, której postawa siedząca towarzyszy.

Czy zwracacie uwagę jak siadacie i siedzicie? Czy przestrzeganie dobrych manier w tym względzie się dla Was liczy?

Ewelina Michalik

Ewelina Michalik - absolwentka komparatystyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, aktualnie zaś studentka filologii szwedzkiej na III roku. Jej naukowe pasje związane są z nurtami genderowymi i krytyką feministyczną. Prywatnie wielka miłośniczka Skandynawii i… zimy.

Na studiach polonistycznych zaczęłam się interesować literaturą i kulturą polskiego dwudziestolecia. Wtedy wszystko było inne – eleganckie kobiety, wspaniali gentelmani, inny kodeks wartości… Stąd być może wynika fakt, że wielką wagę przywiązuję do zachowań zgodnych z savoir vivrem. Praktyczną wiedzę w tej dziedzinie zdobyłam również pracując przy obsłudze przyjęć odbywających się na zamku należącym do belgijskiej rodziny królewskiej.

W wolnych chwilach lubię oglądać filmy – od brytyjskich komedii romantycznych po kino postmodernistyczne, słuchać każdej dobrej muzyki, szczególnie tej rodem z północy i gotować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

The Sims 3 – jak zostać wampirem?

Aby zostać wampirem w grze The Sims 3 musimy najpierw posiadać dodatek "Po zmroku".

Kto może korzystać ze szkoleń dofinansowanych z UE?

Osobą, która może skorzystać ze szkoleń może być praktycznie każdy. Tyle, że trzeba spełnić pewne kryteria, które wskazane przez autorów projektu. Im więcej tych wskaźników spełniamy, tym większa szansa, że zostaniemy zakwalifikowani do udziału w szkoleniach czy warsztatach. W konsekwencji oznacza to, że jedynym sposobem jest zdobywanie szczegółowych informacji na temat tego rodzaju zajęć. Następnie sprawdzenie, czy jako osoby zainteresowane uczestnictwem spełniamy wymogi projektu.

Zobacz też

Szkolenia z zakresu reklamy – jak wyglądają?

Reklama stanowi jeden z elementów marketingu, choć często bywa z nim utożsamiania. Jest to błąd dużego uogólnienia, prowadzący do kłopotów ze zrozumieniem, czego dokładnie można oczekiwać od kursów, szkoleń czy studiów dotyczących reklamy. Poszukując spójnego wyjaśnienia „czym jest reklama?” napotkamy bardzo wiele rozmaitych definicji, co wynika z różnorodności samej reklamy. Reklama stanowi jeden z elementów promocji, obok takich działań jak merchandising czy public relations. Ma charakter komunikacyjny, jednak nie należy tego traktować na równi z rzetelną informacją. Jej celem jest wypromowanie marki, znaku towarowego czy produktu, stworzenie pewnego obrazu oferowanego przedmiotu, a nie zapoznanie konsumenta z rzeczywistymi cechami towaru. Chodzi o to, by jak najskuteczniej sprzedać.

Zegarek z fazami księżyca – komu się przydaje?

Obserwowanie faz księżyca to nie tylko domena wróżek czy miłośników astronomii. Nowoczesna technologia pozwala na obserwacje cyklu księżycowego bez...

Botwinka – jak zrobić tę przepyszną wiosenną zupę?

Początek wiosny to idealny czas, by korzystać ze świeżych i młodych warzyw. Królową wiosennych zup jest zupa z botwiny....

Może Cię zainteresuje: