Niech nie zmyli nas sama nazwa, sugerująca coś przyrządzonego ot tak, na szybko, byle jak i z byle czego. Przystawka ma za zadanie być przecież dobrą zapowiedzią kolejnych potraw, za jej pomocą można wywrzeć na gościach rzeczywiście spore wrażenie. W jej przygotowaniu ważna jest zatem staranność oraz pomysłowość. Trzeba się również liczyć z tym, iż sporządzenie naprawdę wykwintnych przystawek może zając sporo czasu, niejednokrotnie więcej niż ten, który poświęcimy na przygotowanie dań głównych.

W internecie znaleźć można sporo ciekawych przepisów na przystawki. Należy jednak w tym miejscu wprowadzić rozróżnienie między przystawkami, które podawać można na co dzień, do zwyczajnego obiadu, a przystawkami, które pojawiają się na stole podczas uroczystych posiłków. Te pierwsze mogą składać się na przykład wyłącznie z warzyw, grzybów czy stanowić kompozycję jakiegoś chudego mięsa i dodatków do niego. Za dobry przykład mogą tutaj służyć na przykład marynowana papryka bądź pieczarki, ogórki ze śmietaną, buraczki na ciepło, ryby w oleju czy sałatka z kurczaka i warzyw. Sprawdzoną, bardzo szybką w przygotowaniu, a jednocześnie dobrą na każdą okazję przystawką jest caprese – danie pochodzące w kuchni włoskiej, do przygotowania którego wystarczy ser mozarella, pomidory, bazylia, pieprz oraz oliwa z oliwek.

Jeśli zaś chcemy naprawdę zaskoczyć swoich gości podczas uroczystego obiadu, musimy się wykazać pewną inwencją twórczą i… cierpliwością w przygotowaniu przystawek. Przede wszystkim w podręcznikach savoir-vivre’u opisuje się obiad jako właśnie taki odświętny posiłek, rozpoczynający się między godziną 19 a 20 i składający się od 4 do nawet 13 dań. Bardzo często spożywa się wówczas dwie przystawki – zimną – przed zupą oraz ciepłą – tuż po niej lub też w skróconej wersji obiadu zupę zastępuje się ciepłą przystawką. Za zimne przystawki mogą służyć na przykład koktajl z krewetek, carpaccio z łososia, szparagi w galarecie z szynką i serem czy jaja faszerowane kawiorem. Na ciepło spożywać można zaś chociażby różnorakie tarty, śliwki zawijane w boczek, roladę szpinakową, smażony camembert czy awokado z kurczakiem. Pomysłów jest naprawdę sporo. Ważne jest, by przy tego typu uroczystych obiadach pokazać swoją pomysłowość, a także, aby tak skomponować przystawki, żeby pasowały do całości menu.

Jakie przystawki zazwyczaj podajecie do obiadu? Co najbardziej lubicie jeść jako dodatek?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZapiekanka z makaronem wegetariańska – przepis
Następny artykułPizza wegetariańska – przepis

Ewelina Michalik - absolwentka komparatystyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, aktualnie zaś studentka filologii szwedzkiej na III roku. Jej naukowe pasje związane są z nurtami genderowymi i krytyką feministyczną. Prywatnie wielka miłośniczka Skandynawii i… zimy.

Na studiach polonistycznych zaczęłam się interesować literaturą i kulturą polskiego dwudziestolecia. Wtedy wszystko było inne – eleganckie kobiety, wspaniali gentelmani, inny kodeks wartości… Stąd być może wynika fakt, że wielką wagę przywiązuję do zachowań zgodnych z savoir vivrem. Praktyczną wiedzę w tej dziedzinie zdobyłam również pracując przy obsłudze przyjęć odbywających się na zamku należącym do belgijskiej rodziny królewskiej.

W wolnych chwilach lubię oglądać filmy – od brytyjskich komedii romantycznych po kino postmodernistyczne, słuchać każdej dobrej muzyki, szczególnie tej rodem z północy i gotować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here