Do zupy fasolowej

0,5 kg białej lub czerwonej fasoli,
5 marchewek,
2 pietruszki,
3 cebule,
ok. 8 ziemniaków,
kostki rosołowe
(3–4), wędzone mięso – boczek lub drób,
tłuszcz do smażenia,
sól, pieprz, majeranek i czosnek.

Fasolową robimy partiami – najpierw musimy dokładnie umyć fasolę i zalać ją wodą. Fasola musi spędzić noc w wodzie. Rano wodę wylewamy, a namoczoną, już lekko rozmokniętą fasolę zalewamy 2 litrami świeżej wody. Wrzucamy do niej kostki rosołowe i stawiamy na niewielkim ogniu. Fasolę gotujemy do miękkości – niestety trwa to kilka godzin.

W tym czasie możemy przygotować resztę warzyw – obieramy je, myjemy, kroimy. Podobnie postępujemy z mięsem. Warzywa, wliczając ziemniaki, wrzucamy do fasoli. Tylko cebulę podsmażymy na patelni na złoto. Kiedy zacznie się szklić, dorzucamy do niej mięso, które musi się przesmażyć i nieco wytopić (zwłaszcza boczek, jeśli zdecydujemy się go użyć). Dopiero takie przesmażone mięso wkładamy do zupy. Gotujemy do miękkości warzyw (sprawdzamy to nakłuwając ziemniaki, które są najtwardsze).

Doprawiamy zupę solą, pieprzem i dosyć sporą ilością majeranku. Na koniec, do smaku, wyciskamy ząbek lub dwa czosnku i podajemy z chlebem.

Przepis na potrawę zdjęcia – blog kulinarny Kuchnia Ireny i Andrzeja:

Gęsta zupa fasolowa

Do przygotowania zupy będziemy potrzebowali:

230 g fasoli pinto (około 1 szklanki)
450 g mięsa (bez kości)
1 cebula (posiekana)
2 łyżeczki masła (może być olej)
2 łyżki pasty pomidorowej
4 ziemniaki (kroimy je w ćwiartki)
4 kwaśne śliwki
1 łyżka suszonej mięty
8 szklanek wody
1 łyżka soli
1/2 łyżeczki pieprzu

Fasolkę zalewamy wodą (około 4 szklanki). Zagotowujemy ją, a potem gotujemy na mniejszym ogniu przez około 15 minut aż zmięknie. Odcedzamy.

W garnku z rozgrzanym tłuszczem smażymy mięso przez około 15 minut. Potym czasie dodajemy cebulę, po czym smażymy kolejne 5 minut. Następnie dodajemy pastę pomidorową i znów smażymy przez minutę. Dodajemy fasolę. Teraz możemy wszystko wymieszać i wlać pozostałą wodę (ok 4 szklanki).

Możemy już doprawić. Następnie gotujemy przez ponad godzinę na małym ogniu. Dodajemy ziemniaki, śliwki i miętę przez ok. 10 minut.

Ostatecznie doprawiamy zupę i podajemy ją z chlebem.

Znacie inny przepis na fasolową? Podzielcie się nim w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZupa buraczkowa – przepis
Następny artykułŚledzie pod pierzynką – przepis

Jolanta Chabik - jest korektorem, dokumentalistą, czasami redaktorem. Wcześniej pracowała w radiu na stanowisku dziennikarza muzycznego i prezentera, a również dla portali o tematyce kulturalnej, informacyjnej i lifestylowej. Kulinaria to jej hobby i wielka pasja.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Gotuję, bo lubię to robić. Piekę, bo lubię zapach, jaki wypełnia wtedy kuchnię. Gotowanie odstresowuje mnie, pomaga się zrelaksować. A pisanie o tym - utrwalić te smaki. W kuchni, tak samo jak smak, liczy się zapach i kolor, a również "architektura" kulinarnego dzieła. Nie ma rzeczy nieważnych. Dzięki odpowiednim dodatkom każda potrawa, nawet najbardziej banalna, może smakować zupełnie inaczej i każda może zrobić wrażenie. Kuchnia to zmysły. A zmysły nie kłamią.

Kiedy nie gotuję, pojawiam się tu i tam. Ćwiczę jogę. Przeglądam ulubione blogi. Spaceruję o zmierzchu. Szukam inspiracji w książkach, filmach, w życiu. Spotykam się z przyjaciółmi, bo ludzie są najlepszą inspiracją - także tą kulinarną. Słucham muzyki. Piję kawę, herbatę lub wino, zależnie od pory dnia. Szukam wszędzie nowych smaków. Nie boję się eksperymentów, zwłaszcza kulinarnych. Moim typem jest włoska kuchnia, pełna pomidorów, oliwek, pachnąca bazylią. Włoska kuchnia, szwedzki design, nowojorki styl - to rzeczy idealne. Bo ideał kryje się w prostocie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here